"To, co się dzieje w Polsce, to nie jest to, o co walczyliśmy"

By Jarle Vines (Own work) [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
PAP / kw

Nie zgadzam się z tym, co się obecnie dzieje; to nie jest to, o co walczyliśmy. Trzeba polską demokrację naprawić - mówił w środę b. prezydent Lech Wałęsa po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

W środę rano Wałęsa, wraz z politykami PO, m.in. szefem tego ugrupowania Grzegorzem Schetyną, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców pl. Solidarności w Gdańsku, w związku z 36. rocznicą Porozumień Sierpniowych.

W rozmowie z dziennikarzami b. prezydent mówił, że w kraju jest chaos, dlatego trzeba spotykać się, by mówić o sytuacji w kraju i szukać rozwiązań. "Dziś zauważyliśmy, że jest taka potrzeba wyższa. Musimy, jeśli tak będzie jak teraz, następne spotkanie zrobić bardziej zorganizowane i z przesłaniem, co zrobić dalej" - powiedział.

"Dziś jesteśmy na czuwaniu. Dziś wierzymy, że ta demokracja, taka jaka jest, ma szansę być dobrą demokracją, ale jeśli nie zacznie być właściwą demokracją, o jaką walczyliśmy, to będziemy musieli się włączyć zdecydowanie, by ją poprawić, by ją postawić na właściwe tory" - dodał.

DEON.PL POLECA

Wałęsa mówił, że obecnie jeździ po Polsce, by zrozumieć to, co myślą inni, "wyciągnąć wnioski i razem dokonać właściwych wyborów". "W niedługim czasie, kiedy was wysłucham, będę wiedział, jakie są sugestie, jakie są możliwości. Będę proponował rozwiązania" - zapowiedział.

"Ja się nie zgadzam z tym, co się dzieje teraz. To nie jest to, o co ja walczyłem, o co my walczyliśmy. Trzeba polską demokrację naprawić, trzeba wrócić do systemu, jaki wtedy zaproponowaliśmy" - stwierdził.

Dodał, że system ten składał się z trzech elementów - władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, gdzie "jeden element nie może zabijać drugiego". "W związku z tym musimy interweniować, musimy się zorganizować i musimy poprawić, tego wymaga od nas historia" - powiedział Wałęsa.

Jego zdaniem nawet demokratycznie wybrane siły polityczne nie mają prawa zmieniać tego systemu. W ten sposób - jak mówił - mogliby nam wprowadzić komunizm. "Tu trzeba, by naród zgodził się na zmianę systemu" - dodał.

W ocenie Wałęsy obecna władza "łamie konstytucję, łamie prawo i my na to nie możemy się zgodzić". "Ja na to się nie zgadzam" - podkreślił.

Wałęsa pytany przez dziennikarzy, dlaczego nie będzie brał udziału w oficjalnych uroczystościach rocznicowych, stwierdził, że nie może "autoryzować ludzi, którzy łamią konstytucję, łamią prawo". "Ja nie mogę ich autoryzować, gdy łamią konstytucję, łamią zasady, gdy niszczą zwycięstwo Polski, próbowali zniszczyć mój autorytet. Dlatego na to się zgodzić nie można" - podkreślił.

Grzegorz Schetyna mówił z kolei, że gdańska stocznia to szczególne, symboliczne miejsce dla całej Polski, dla historii Europy, dla historii świata. "Nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby naszej wolności, wolności Europy Środkowej gdyby nie Lech Wałęsa, gdyby nie strajk, gdyby nie 31 sierpnia. Za to dzisiaj dziękujemy i pamiętamy" - podkreślił szef PO.

O kwestię wspólnego świętowania w przyszłości rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych pytany był też wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który stwierdził, że "będzie to zależało od aktualnie rządzących". "W tej chwili PiS tworzy kategorie +nie-Polaków+, ludzi, którzy są pod jakimiś obcymi wpływami - Unii Europejskiej itd. Ten język spowodował zwiększenie podziałów, ja to z przykrością obserwuję (…). Te podziały, które były, w czasie rządów PiS-u się zwiększyły i na pewno to nie jest dobre" - mówił Borusewicz, podkreślając, że "wszystko zależy od tych, którzy rządzą, bo oni nadają ton: ich radia, ich media, one nadają ton".

Poproszony o wspomnienie dnia, w którym podpisano Porozumienia Sierpniowe, Borusewicz powiedział, że samo podpisanie "było ukoronowaniem bardzo ciężkiego strajku, który trwał 17 dni". "Ten strajk miał różne twarze, nieraz bardzo groźne, ludzie się bali. Pamięć Grudnia (’70 - PAP) - ataku, strzałów do ludzi, przecież w tym miejscu w grudniu zginęli robotnicy, ta pamięć była bardzo żywa, ludzie się bali, ale mimo wszystko zdecydowali się na strajk" - mówił Borusewicz.

Dodał, że wówczas ludzie przełamali swój strach. "Mam nadzieję, że teraz też ten strach będzie przełamywany, bo ten strach (dziś - PAP) też widzę u niektórych - u przedstawicieli mediów, dziennikarzy, ludzi, którzy pracują na tzw. państwowym. To oczywiście nie jest tamta sytuacja, ale jeżeli tam można było przełamać ten strach, to teraz też, myślę" - mówił Borusewicz.

W czasie składania kwiatów pod pomnikiem zjawiło się kilkudziesięciu przedstawicieli pomorskiego KOD, którzy skandowali "Lech Wałęsa". W odpowiedzi na hasła KOD Wałęsa odparł: "Dziękuję, nie zawiodę, spokojnie".

Po złożeniu kwiatów uczestnicy odśpiewali hymn Polski.

Rano z placu Solidarności wypuszczonych zostało kilkaset gołębi - to tradycyjny gest środowisk hodowców gołębi, związany z rocznicą Porozumień Sierpniowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To, co się dzieje w Polsce, to nie jest to, o co walczyliśmy"
Komentarze (5)
1 września 2016, 11:10
Na pewno nie walczylismy o taką Polskę, gdzie prezydent i premier to marionetki, a za sznurki pociąga człowiek, który formalnie jest tylko jednym z 460 posłów, bananowa republika się nikomu nie śniła. Na pewno tez nikt sobie nie wyobrażał czasów po obaleniu komunizmu, gdzie partyjna władza będzie Polaków dzielić na lepszy i gorszy sort, nawiązując do czasow Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Jack French
5 września 2016, 20:27
A co złego Panu i państwu wyrządziła ta władza? I w jaki sposób jest ona gorsza od poprzednich władz?
Jack French
1 września 2016, 09:49
Dlaczego osoba, której przeszłość jest pod wielkim znakiem zapytania jest głoszona poprzez środki masowego przekazu? To jakby iść do wiezięnia i prosić skazańców na tle finansowym o opinię na temat funkcjonowania aparatu sprawiedliwości.
WDR .
1 września 2016, 01:06
Lech Wałęsa: "Ja się nie zgadzam z tym, co się dzieje teraz. To nie jest to, o co ja walczyłem, o co my walczyliśmy." Bingo! Dlatego właśnie głosowałem na Prawo i Sprawiedliwość (pilnując także aby koledzy p.Wałęsy z PO nie robili przekrętów w komisji wyborczej), aby to co się teraz dzieje, w ostatnim 25-leciu, "postawić na właściwe tory".
abraham akeda
31 sierpnia 2016, 20:33
Kretyn i zdrajca Bolek nawołuje do buntu wobec władz państwowych legalnie wybranych w demokratycznych woborach a wszystko w obronie demokracji.