Trąba powietrzna nad Polską
Trąba powietrzna, która przeszła w piątek wieczorem nad miejscowością Wola Rębkowska w powiecie garwolińskim (Mazowieckie), spowodowała uszkodzenie ponad 20 budynków mieszkalnych - poinformował PAP rzecznik garwolińskiej straży pożarnej Janusz Majek.
Strażacy otrzymali zgłoszenie o zniszczeniach związanych z trąbą powietrzną po godz. 19. Całe zdarzenie trwało kilkadziesiąt sekund.
Rzecznik wyjaśnił, że w większości domów zostały zerwane dachy, a jeden z budynków ma poważnie naruszoną konstrukcję. Dodał, że uszkodzona została także trakcja kolejowa na linii Warszawa - Dęblin. Według rzecznika, w tej chwili przywrócono już ruch jednym torem.
Majek podkreślił, że strażacy pracują w tej chwili przy usuwaniu skutków trąby powietrznej, m.in. uszczelniają zerwane dachy, usuwają połamane gałęzie drzew.
Większość uszkodzonych domów - według rzecznika - pozbawionych jest energii elektrycznej. Jak podkreślił, nie było natomiast konieczności ewakuacji mieszkańców. Obecny na miejscu przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego uznał, że nie ma takiej potrzeby.
Mieszczkańcy byli przerażeni. - Wszystko latało, przewracały się drzewa. Wielki huk i trzask i iskry z sieci energetycznej - relacjonuje przebieg piątkowej wichury mieszkaniec Woli Rębkowskiej (woj. mazowieckie).
Żywioł zaatakował także w miejscowościach Regnów Nowy, Annosław i Podskarbice Królewskie. W tych miejscowościach silny wiatr zerwał lub uszkodził dachy na kilku budynkach. Na szczęście nikt nie ucierpiał - poinformował, oficer dyżurny wojewódzkiej straży pożarnej w Łodzi.
Niebezpiecznie było też nad powiatem ryckim na Lubelszczyźnie. - Największe szkody wiatr wyrządził na terenie miejscowości Swaty i Brzeziny pod Rykami - poinformował rzecznik straży pożarnej w Rykach, Jarosław Lasek. - W Swatach trąba zerwała dach jednego z domów - powiedział.
Skomentuj artykuł