Tragedia pod Nowym Miastem winą rządu

(fot. PAP/Piotr Polak)
PAP / wab

Za tragiczny wypadek pod Nowym Miastem odpowiada pośrednio także rząd i jego instytucje - uważa OPZZ. W liście do premiera Donalda Tuska szef związkowców apeluje o "refleksję nad brakiem działań rządu w zakresie walki z bezrobociem".

"Osoby, które zginęły w Nowym Mieście nad Pilicą, jadąc do pracy stłoczone w niewielkiej furgonetce, mogłyby żyć, gdyby nie były zmuszone biedą i złymi standardami do podróżowania w takich warunkach" - napisał szef OPZZ Jan Guz w liście do Tuska.

"Walka z bezrobociem w Polsce nie istnieje. Obywatele pozostawieni są sami sobie. Często z braku środków do życia decydują się na zajęcia nie tylko uwłaczające ludzkiej godności, ale niebezpieczne z punktu widzenia ich zdrowia i życia" - napisał Guz.

Zwrócił się w obliczu tej tragedii z apelem do Tuska o "refleksję nad brakiem działań rządu w zakresie walki z bezrobociem, o zwiększenie środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tragedia pod Nowym Miastem winą rządu
Komentarze (11)
M
Milionyrąkasercebijejedno
15 października 2010, 12:14
Pracodawcy są u nas nieustannie chwaleni i obejmowani troską polityków. Nawet jak nie spełniają podstawowych obowiązków np. terminowej wypłaty pensji. Momentami prawie milion pracowników nie otrzymuje pensji na czas, a statystyki pokazują, że ten trend się pogarsza miast poprawiać. Stale biadoli się nad losem pracodawców, a o losie poniżanych pracowników mówi się tylko w drastycznych przypadkach. Chamstwo, brak jakiegokolwiek szacunku dla człowieka, wyzysk, nieuczciwość to smutna norma w przypadku części pracodawców. Praca staje się dla ludzi katorgą, współczesną formą feudalnego wyzysku. Niestety, wielu pracowników swoim stosunkiem do pracy też nie świeci. Sporo młodych (takie mam doświadczenia) pracuje byle jak, bez jakiegokolwiek zaangażowania, bez elementarnej staranności. Uważają, że pensja należy się za samo przyjście do pracy, a za pracę - premia. Ludzie nie identyfikują się z firmą w której pracują. Ale jak identyfikować się z hipermarketem, który pracowników traktuje jak niewolników. Pozostaje pytanie: kto stworzył w naszym społeczeństwie taki etos pracy a raczej cwaniarstwa? To nie jest wynik kilku lat, na to pracowały ze dwa pokolenia.
IT
i tak kochają Tuska
15 października 2010, 12:13
RZĄD  trzy lata tolerował dopalacze, lekceważył ... i nie widać poprawy, lekkie wystraszenie się i cicho, sza teraz o wiele za późno, o wiele, RZĄD walczy zawzięcie ze związkami zawodowymi, przeszkadza, spycha a sam na plecach związkowców sie wystyrmał na piedestały i kto ma bronić bezrobotnych... ale ludzie pokochali Tuska i jedni wolą cierpieć, drudzy w jego cieniu dobrze se żyją i używają  i trudno tej miłosci wyrzec się...    
JW
jaki wyborca taki rząd...
15 października 2010, 11:53
"To wy wyborcy odpowiadacie, skoro wybraliscie Tuska i Komorowskiego. Bedziecie jeszcze plakac, gorzko plakac ze wam ciezko i nie bedziecie dalej rozumieli dlaczego, gdyż daliscie się omamić zaślepić, łyknęliście wszystkie łgarstwa, oszczerstwa, niedługo nie bedzie juz czego zalowac. Ani kogo rozliczac, a jeżeli jesteście w tej grupie bogatych to też nie będzie wam przyjemnie, chyba że macie serce z kamienia". JAKI  NARÓD  TAKI  RZĄD - niestety jeden za wszystkich wszyscy za jednego..."  
JS
jonek spawacz
15 października 2010, 11:51
4 pytania do Jana Guzy szefa OPZZ: - czy na codzien zajmuje sie ludzmi z innych zwiazkow (lub niezrzeszonymi)? - czy na codzien zajmuje sie bezrobotnymi (pisze o nich...)? - dlaczego praca w sadzie swiadczy bezposrednio o biedzie? - ktory ze standardow przewozu jest zly? (list nie mowi o nie przestrzeganu)
A
as
15 października 2010, 10:30
P.Tusk oszukuje społeczeństwo, mówiąc ,że Polska jest zieloną wyspą w Europie, -przed wyborami . Słyszymy to teraz. Średnie bezrobocie w Unii to 0,6% a w Polsce 11,9 %.
D
dev
15 października 2010, 10:09
Czy ktoś temu człowiekowi kazał wyprzedzać w gęstej mgle i w ciemności? Ubóstwo pewnych warstw społecznych, złe drogi to "dorobek" wszystkich dotychczasowych rządów, ale nie zmienia to faktu, że ostateczną przyczyną tragedii była czyjaś bezmyślność i brawura. Mentalność "homo sovieticus" jednak zawsze pozwala nam osobistą odpowiedzialność przerzucić na jakieś siły zewnętrzne. Świat można ulepszyć wyłącznie zaczynająć od siebie, inne pomysły to wołąnie o powrót totalitaryzmu.
Przemysław Marek Szewczyk
15 października 2010, 10:04
Rząd niech nie przeszkadza pracować. Ludzie chcą pracować, potrafią i potrzebują. I nie oczekujmy raju na ziemi.
T
teresa
15 października 2010, 09:54
Rząd ma stanowić dobre prawo.Prawo ma chronić obywateli.Obywatele muszą mieć możliwość do łatwego zarobkowania ,tzn. zatrudnienia w ramach 1-osobowej firmy,która wzamian za opłacanie podatku[choćby to było 300zł /m-ąc oferuje ubezpieczenie zdrowotne i niewielką składkę na ZUS.Jeden prosty arkusz do wypełnienia na początku,co miesiąc 1-zeznanie dochodowe dla Urzędu Skarbowego ,jeden na koniec-,że to koniec. Giełda to raczej nie wchodzi w grę w przypadku firm ubezpieczeniowych,choć,gdyby kupowały kiedyś mienie kościelne-to teraz nieźle zarobiłyby na tym,co nie? Mury się sypią,grzyb spływa ze ścian,grunty orne zacementowane,ech... Chcę chodzić po chodnikach i odśnieżać lokatorom zwały śniegu-niestety założenie tej firmy i prowadzenie dokumentacji przekracza moje możliwości, i tak nigdy nie wyprowadzę się od mamusi---gdzie jest nóż z ząbkami?
N
nk
15 października 2010, 09:50
No to kto powinien się tym zająć, Ojciec św.?
O
obserwator
15 października 2010, 09:46
 Żaden!!! z dotychczasowych rządów w Polsce nie podjął realnej walki z bezrobociem.Cała walka to wypłata zasiłku przez pół roku,a później kopa w d........i żegnaj
Szymon Żminda
15 października 2010, 09:39
Nie no skończmy wreszcie z szerzeniem poglądu, że rząd ma walczyć z bezrobociem. To nie jest ani zadanie, ani wina, ani zasługa rządu.