Trwają rozmowy ws. współpracy szkoleniowej

(fot. Kancelaria Premiera / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / kn

Kontynuacja reformy szkolnictwa wojskowego Ukrainy, w tym możliwość wysłania polskich instruktorów szkolących podoficerów, to temat trwających w piątek rozmów na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Jak powiedział doradca ministra obrony Bogusław Pacek, Polska jest gotowa wysłać na Ukrainę w celu rekonesansu 6-8-osobowy zespół z polskich centrów szkolenia i szkół podoficerskich. Zespół wypracowałby rekomendacje dla ministrów obrony obu państw dotyczące terminów, liczby instruktorów i ich specjalności.
Jak mówił w czwartek wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak, Polska zamierza przygotować do stu instruktorów do szkolenia ukraińskich podoficerów; decyzja, czy i ilu pojedzie na Ukrainę, zapadnie w marcu - dodał. 
Pacek wyjaśnił, że pomoc w szkoleniu podoficerów jest ważna dla Ukrainy, która chce skorzystać z modelu natowskiego, gdzie właśnie podoficerowie - a nie oficerowie, jak dotychczas na Ukrainie - odpowiadają za szkolenie szeregowych. Zaznaczył, że podanie daty ewentualnego wyjazdu byłoby przedwczesne, zależy ona przede od Ukrainy i rozwoju sytuacji w tym kraju oraz od decyzji polskiego MON.
Pacek, który wcześniej wizytował na Ukrainie dwa ośrodki szkolenia wojsk lądowych, podkreślił, że program "nie jest związany z konfliktem na wschodzie Ukrainy, współpraca trwała już wcześniej, to wyraz trwającego od wielu lat myślenia kategoriami wsparcia szkoleniowego sąsiedniego państwa".
Dyrektor departamentu edukacji wojskowej ukraińskiego resortu obrony gen. bryg. Ihor Tolok podkreślił, że jest to "normalna światowa praktyka wymiany kadry profesorskiej".
Rozpoczęta w czwartek wizyta jest częścią programu DEEP - NATO-Ukraine Defence Education Enhancement Program, który ma  dostosować szkolnictwo wojskowe Ukrainy do standardów sojuszu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwają rozmowy ws. współpracy szkoleniowej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.