Trybunał orzekł ws. Komisji Majątkowej

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / apio

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę jeden z przepisów o Komisji Majątkowej za niezgodny z konstytucją, orzekł, że jeden z przepisów konstytucji nie narusza oraz umorzył sprawę w pozostałej części. Sędziowie złożyli trzy zdania odrębne od wyroku.

Sędzia sprawozdawca prof. Mirosław Granat podkreślił w środę, że wyrok TK oznacza także utratę mocy tego rozporządzenia.

W ocenie Trybunału nie będzie to jednak miało wpływu na bieg postępowań sądowych, jakie mogą się teraz toczyć po likwidacji Komisji Majątkowej. - Mogą się one toczyć na ogólnych zasadach prawa - podkreślił prof. Granat.

DEON.PL POLECA

TK uznał za konstytucyjny inny przepis ustawy, który w ocenie sędziów nie naruszał równouprawnienia kościołów i związków wyznaniowych w Polsce - SLD uważało, że Kościół katolicki był tą ustawą faworyzowany.

Badanie wniosku SLD rozpoczęto w styczniu. Wówczas sprawę, w której wyrok stwierdzający niekonstytucyjność mógłby oznaczać wielomilionowe skutki finansowe dla Skarbu Państwa, odroczono do maja. Nieoficjalnie mówiło się, że właśnie kwestia finansowa może skutkować procesami o wielomilionowe odszkodowania ze strony samorządów, które mocą decyzji Komisji oddawały Kościołowi swój majątek.

SLD był przeciwny umorzeniu i argumentował, że TK może zbadać przepis już nieistniejący - jeśli uzna, iż ma to znaczenie dla ochrony konstytucyjnych praw i wolności.

Decyzja o likwidacji Komisji miała związek m.in. z publiczną krytyką jej działalności.

Media donosiły, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane.

Trwa kilka śledztw ws. nieprawidłowości w jej działaniach; kilka osób ma już zarzuty, w tym podejrzany o korupcję pełnomocnik instytucji kościelnych b. funkcjonariusz SB Marek P.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trybunał orzekł ws. Komisji Majątkowej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.