UE: Kraków we Wspólnocie Wiedzy i Innowacji

W projekcie dotyczącym zrównoważonej energii bierze udział krakowska AGH (fot. agh.edu.pl)
PAP / zylka

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w Budapeszcie ogłosił w czwartek start trzech pierwszych projektów, tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI), które są partnerstwami świata biznesu i nauki. W projekcie dotyczącym zrównoważonej energii bierze udział krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza.

Wybór pierwszych WWI jest kamieniem węgielnym w kierunku bardziej innowacyjnej Europy. Z niecierpliwością czekam, aż WWI zaczną przyciągać największe talenty z Europy i świata. Powinny one stać się kluczowymi miejscami dla studentów, naukowców i przedsiębiorców, którzy chcą współpracować w dziedzinach o istotnym znaczeniu dla naszej wspólnej przyszłości – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, który od początku był gorącym zwolennikiem powstania Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.

DEON.PL POLECA

2 marca Komisja Europejska ogłosiła pierwszy konkurs na Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w ramach EIT, którego uroczyste otwarcie odbyło się 19 września w Budapeszcie. Wcześniej stolica Węgier stoczyła zwycięską batalię o siedzibę EIT z Wrocławiem.

Pierwsze trzy WWI, które zostały wybrane spośród 20 najlepszych zgłoszonych propozycji, mają być operacyjne w połowie 2010 roku. By umożliwić im "łatwy i szybki" start, dostaną 3 mln euro.

Projekt, jak informuje KE, jest mocno zintegrowanym sojuszem renomowanych graczy z dziedziny edukacji, badań naukowych i przemysłu: "Został on stworzony w oparciu o silne więzy współpracy, zgodnie z zasadami doskonałości i transformacji. Partnerzy wspólnie opracowali strategię zwalczania słabości w europejskim krajobrazie innowacji i mają być głównym motorem innowacji w dziedzinie energii odnawialnej".

Celem InnoEnergy jest "systematyczna produkcja innowacji" poprzez stworzenie "masy krytycznej" i integracja różnych podmiotów trójkąta wiedzy w sposób trwały i zorganizowany. Aby to osiągnąć, InnoEnergy zostanie zorganizowany i prowadzony jak biznes, jako Spółka Europejska (SE). "Silne zaangażowanie partnerów odzwierciedlone we wspólnie opracowanej strategii i przeznaczonych środkach, jest kluczem do sukcesu InnoEnergy" - przekonuje KE.

Docelowo przewiduje się, że powstanie od sześciu do ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji. W skład każdej WWI muszą wejść ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy (przynajmniej trzech partnerów), które wspólnie będą pracować nad poszczególnymi projektami badawczymi. Uniwersytety, które wejdą w skład WWI, będą mogły opatrywać znakiem EIT dyplomy i uprawnienia, jakie nadają swoim studentom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE: Kraków we Wspólnocie Wiedzy i Innowacji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.