Ukraina zaproszona do grupy bojowej V4

(fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP / mh

O szczegółach dotyczących grupy bojowej V4 rozmawiali na spotkaniu w Sopocie szefowie sztabów generalnych państw Grupy Wyszehradzkiej. Szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch poinformował, że zaproszenie do udziału w grupie bojowej otrzymała Ukraina.

Spotkanie szefów sztabów potrwa do czwartku. 
Jak poinformował na konferencji prasowej gen. Mieczysław Cieniuch, uczestnicy obrad omówią m.in. kwestię "budowy zdolności w poszczególnych rodzajach sił zbrojnych w grupie bojowej V4". Generał wyjaśnił, że grupa będzie złożona z przedstawicieli różnego rodzaju wojsk, tak by mogła realizować wszelkie postawione przed nią zadania, także te wykonywane na morzu czy w powietrzu.
Gen. Cieniuch dodał, że grupa powinna liczyć od 1,5 do 3 tys. żołnierzy. Zaznaczył, że w przypadku tego rodzaju grupy kluczową sprawą będzie jej gotowość do wykonywania różnego rodzaju zadań i misji.
Szef sztabu poinformował, że do udziału w grupie bojowej zaproszono Ukrainę. "Przepisy stanowią o tym, że państwa spoza Unii Europejskiej mogą współpracować z tego typu formacjami. Jestem przekonany, że Ukraina będzie mogła zaproponować niektóre zdolności, które będą przydatne dla grupy bojowej Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział Cieniuch. 
Dodał, że kwestia włączenia Ukrainy będzie omawiana w drugim dniu spotkania, gdy do jego uczestników dołączy szef Sztabu Generalnego - naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. płk Wołodymyr Zamana.
W spotkaniu biorą udział również szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej gen. broni Peter Vojtek, szef Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej gen. broni Petr Pavel oraz szef Sztabu Obrony Węgier gen. Tibor Benkoe.
Inicjatywa powołania grupy bojowej V4 pojawiła się podczas spotkania szefów sztabów generalnych V4 w styczniu 2007 r. 
Jak poinformował w środę rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP płk Tomasz Szulejko, dotąd uzgodniono, że Polska będzie odpowiadać za przygotowanie zasadniczego elementu bojowego grupy, Czechy - za moduł medyczny i logistyczny, Węgry - za moduł inżynieryjny, a Słowacja - za moduł obrony przed bronią masowego rażenia.
Grupa bojowa V4 ma podlegać organom UE. Zgodnie z ustaleniami będzie ona przeznaczona do realizacji zadań w ramach operacji lub misji zarządzania kryzysowego Unii. Grupa będzie pełnić dyżur przez pierwszą połowę 2016 roku.
Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 r. jako forum współpracy Polski, Węgier i wówczas jeszcze Czechosłowacji na rzecz integracji z UE i NATO. W styczniu 1999 r. w skład grupy weszła także Słowacja. Od 2002 r. ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej spotykają się każdego roku, aby dyskutować o najważniejszych problemach związanych z polityką obronną sojuszu i regionu. Na podobnej zasadzie oparte są spotkania szefów sztabów, w czasie których wymieniane są doświadczenia oraz omawiane wybrane problemy współpracy wojskowej Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Od 2007 r. w cyklicznych spotkaniach szefów sztabów uczestniczy także Ukraina. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina zaproszona do grupy bojowej V4
Komentarze (2)
M
m
16 maja 2013, 11:10
Powstaje nowy Układ Warszawski. ...w twojej głowie :-)  ...bo poki co to NATO
jazmig jazmig
17 kwietnia 2013, 17:34
Powstaje nowy Układ Warszawski.