VI "Marsz Nadziei i Życia" w Krakowie

PAP / slo

W sobotę przez Kraków przeszedł VI "Marsz Nadziei i Życia", zorganizowany przez Fundację Urszuli Smok "Podaruj Życie". Celem akcji jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie mieszkańcom sytuacji osób chorych onkologicznie.

Marsz wyruszył sprzed krakowskiego magistratu, a następnie ulicą Grodzka przeszedł na Rynek Główny. Marsz zakończył się pod Wieżą Ratuszową akcją "Uwolnić marzenia", czyli wypuszczeniem w górę zielonych balonów z listami osób chorych na nowotwory.

Na rynku odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 98, Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiak" oraz Młodzieżowego Domu Kultury - Grunwaldzka 5. Działał też punkt informacyjny, w którym można było dowiedzieć się więcej na temat dawstwa szpiku kostnego.

DEON.PL POLECA

Wcześniej w krakowskim magistracie aktorzy: Maja Ostaszewska, Urszula Grabowska, Małgorzata Kalicińska, Tadeusz Huk, Błażej Peszek czytali listy napisane przez osoby chore na białaczkę lub inne nowotwory. Listy zawierają nie tylko ich doświadczenia związane z chorobą, ale przede wszystkim marzenia, postanowienia i plany na przyszłość.

"Osoby chore mówią w tych listach to, co dla nich jest najważniejsze, przybliżają swój świat, opisują swoje marzenia, plany na przyszłość, przeżycia związane z chorobą. To piękne, bardzo wzruszające listy" - mówiła PAP organizatorka akcji Urszula Smok.

Jak przyznała, inicjatywa jest wciąż aktualna, choć społeczne postrzeganie chorych na nowotwory zmieniło się na korzyść. "Kiedy ja chorowałam, to choroba nowotworowa była tematem tabu, od tego czasu wiele się zmieniło. W tym roku przed marszem zadałam sobie pytanie, czy wciąż jest to potrzebne, ale jak otrzymałam te listy, to zrozumiałam, że nie mogę tego przerywać" - zaznaczyła.

"Osoby chore zaczynają wychodzić z cienia, zaczynają przyznawać się do problemów, do swojej choroby. Oczekują też wsparcia od innych, bo jest ono bardzo ważne - mobilizuje do walki o życie, o zdrowie" - dodała Urszula Smok.

Patronat honorowy nad marszem objęli: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Założycielka Fundacji "Podaruj Życie", Urszula Smok, chorowała na białaczkę i przeszła pomyślnie przeszczep szpiku kostnego. Celem działalności Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce Południowej Rejestru Dawców Szpiku. Fundacja działa od 11 lat i obejmuje pomoc osobom chorym z całego kraju.

Jak informuje Fundacja, jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia białaczki jest przeszczep szpiku kostnego. Aby był on możliwy konieczny jest dawca. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zgodnego genetycznie dawcy rodzinnego, ale jest to możliwe tylko u ok. 30 proc. chorych. Najczęściej zachodzi konieczność poszukiwania dawcy wśród osób niespokrewnionych.

Statystycznie w Polsce średnio co 1,5 godziny ktoś dowiaduje się że zachorował na białaczkę lub inne choroby układu krwiotwórczego. W sumie - rokrocznie - daje to ponad 6 tys. nowych przypadków zachorowań. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku od zdrowego dawcy - członka rodziny lub osoby niespokrewnionej.

Na całym świecie jest zarejestrowanych 19 milionów potencjalnych dawców szpiku. Zasoby polskich rejestrów są wciąż małe - do końca 2012 roku zarejestrowano ponad 380 tys. potencjalnych dawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

VI "Marsz Nadziei i Życia" w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.