W młodzieżowych prawyborach wygrał Palikot

(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
PAP / pz

Ruch Palikota zwyciężył w "młodzieżowych" prawyborach parlamentarnych uzyskując 35,9 proc. głosów. Choć prawybory w szkołach zorganizowane w ramach projektu "Młodzi Głosują", odbyły się 30 września, to ich wyniki podano dopiero po ogólnopolskich wyborach.

Na drugim miejscu w prawyborach, organizowanych w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem - 20,9 proc., a na trzecim - Platforma Obywatelska z poparciem 20,4 proc. Kolejne miejsca zajęły - Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zdobył 6,3 proc. głosów i Polska Jest Najważniejsza z 5,3 proc.

Progu wyborczego nie przekroczyły: Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska Partia Pracy - Sierpień 80, Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke, Prawica i Mniejszość Niemiecka.

DEON.PL POLECA

W ramach projektu "Młodzi Głosują" uczniowie głosowali na jedenaście komitetów wyborczych.

Wyniki szkolnych prawyborów zorganizowanych w ramach projektu przekazało organizatorom 1036 szkół z całego kraju, frekwencja wyborcza wyniosła w nich 64,43 proc.; głosowało 201 100 uczniów, na 312 115 uprawnionych.

Projekt "Młodzi głosują" ma charakter edukacyjny. Jego celem jest przekonanie młodych, że warto brać udział w wyborach. W szkołach uczestniczących w prawyborach tworzone były młodzieżowe komisje wyborcze, których zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem realizacji projektu. Same wybory poprzedziły specjalne lekcje na temat wyborów, zasad ich przeprowadzania i znaczenia udziału obywateli w wyborach. Uczniowie prowadzili też kampanie, w czasie których zachęcali dorosłych do udziału w wyborach.

W tym roku młodzieżowe prawybory parlamentarne połączono z wyborami przedstawicieli do samorządów uczniowskich.

Projekt jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym od 1995 r.

W poprzednich młodzieżowych prawyborach parlamentarnych w 2007 r. zwyciężyła Platforma Obywatelska, która uzyskała 51,05 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 21,9 proc., na trzecim - koalicja Lewica i Demokraci z 10,37 proc. głosów, a na czwartym - Samoobrona z 5,89 proc. Progu wyborczego nie przekroczyły wówczas: Liga Polskich Rodzin, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska Partia Pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W młodzieżowych prawyborach wygrał Palikot
Komentarze (2)
A
Antoni
10 października 2011, 20:58
Prawybory w szkołach były dla młodzieży lekcją pokazową jak głosować 10 października Tak "urobiona" przez fachowców od propagandy była gotowa na wszystko głosować. Kto projekt "Młodzi Głosują" sponsorował i prowadził? Na pewno nie ludzie związani z Kościołem lecz z partią której zależało na wygranej! Dobrze wiedzieli jak młodych zmanipulować.
10 października 2011, 19:41
Prawo wyborcze powinno uzyskiwać się po 25 roku życia - wniosek po wynikach palikoterii w tej grupie najmłodszej grupie wiekowej. Zbyt dużo wśród młodzieży nieodpowiedzialnych, robiących sobie jaja ze spraw poważnych, zbuntowanych przeciw wszystkiemu, a przede wszystkim - ulegających manipulacjom... WSPOMNIENIE - rok 1968 Żółknące na bibliotecznych półkach w krajach Europy Wschodniej dzieła Marksa czy Lenina przeżywały na liberalnym Zachodzie wśród protestujących studentów nieoczekiwany renesans. Dołączyły do nich nowe bożki jak wódz Vietcongu Ho Chi Minh, Mao Tse Tung, odpowiedzialny za ludobójstwo w Chinach, czy też kubański terrorysta Che Guevara. <a href="http://tygodnik.onet.pl/1,9087,druk.html">http://tygodnik.onet.pl/1,9087,druk.html</a> Myślę, że powinno się prawo głosowania związać z wysiłkiem większym niż pójście z dowodem tożsamości do lokalu wyborczego. Gdyby wprowadzić odpłatność, choćby 10-złotową (na pokrycie kosztów wyborów lub organizacje pożytku publicznego), spadłby procent ludzi niepoważnych wśród głosujących.