W partiach politycznych pracowity początek roku

(fot. Krzysztof Białoskórski / sejm.gov.pl)
PAP / drr

Partie polityczne zaczynają 2014 rok bardzo pracowicie. W styczniu i lutym zbiorą się m.in.: Zarząd Krajowy PO, kongres PiS, Rada Krajowa SLD, Rada Krajowa Twojego Ruchu, a także Rada Naczelna PSL. Główny temat partyjnych narad to przygotowania do majowych eurowyborów.

Na przełomie stycznia i lutego planowane jest posiedzenie Zarządu Krajowego PO. Ma być poświęcone majowym wyborom europejskim. Wśród kandydatów wymienia się m.in. byłych ministrów: Michała Boniego (administracja i cyfryzacja), Barbarę Kudrycką (nauka) i z dużym prawdopodobieństwem również b. ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Choć unikają oni oficjalnych deklaracji w tej sprawie, na listach PO znajdzie się prawdopodobnie większość dotychczasowych europosłów, w tym również tych najbardziej znanych jak b. szef PE Jerzy Buzek, Jacek Saryusz-Wolski, obecny wiceprzewodniczący europarlamentu Jacek Protasiewicz, czy Paweł Zalewski.

DEON.PL POLECA

Politycy z władz PO przyznają jednak, że wobec mobilizacji eurosceptyków "stare nazwiska" mogą nie wystarczyć do tego, by PO utrzymała obecny stan posiadania w PE.

W styczniu ma się też odbyć wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego PO. Część polityków Platformy ocenia, że może to być okazja do zmian w kierownictwie klubu kierowanego przez szefa wielkopolskiej PO Rafała Grupińskiego.

Premier Donald Tusk informował pod koniec grudnia, że po 6 stycznia przedstawi plany rządu na 2014 rok, priorytetem ma być m.in. walka z bezrobociem.

Z kolei w połowie lutego w Warszawie odbędzie się kongres PiS, na którym zostanie przyjęty nowy program partii. Wcześniej materiał przygotowywany przez zespoły robocze złożone z posłów PiS specjalizujących się w różnych dziedzinach opracuje kilku polityków, w tym prezes Jarosław Kaczyński. Szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński zapowiedział, że partia zaproponuje w programie "rewolucyjne zmiany dla Polski".

PAP dotarła do części założeń programu. Zawiera on m.in. postulaty: likwidacji gimnazjów i NFZ, powrotu do 22-proc. stawki VAT, wprowadzenia podatku bankowego i podatku dla hipermarketów, zmiany w strukturze ministerstw - PiS chce przywrócić i umocnić stanowisko ministra-koordynatora ds. służb specjalnych i ponownie włączyć administrację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Pracowicie początek roku planuje także SLD. Sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski powiedział PAP, że do końca stycznia partia chce zakończyć objazd byłych miast wojewódzkich, podczas którego politycy Sojuszu będą przekonywać do pomysłu powrotu do starego podziału administracyjnego kraju na 49 województw.

Jak powiedział Gawkowski, w związku z tą kampanią planowana na 25 stycznia Rada Krajowa partii zostanie przesunięta i odbędzie się w pierwszej połowie lutego. SLD zatwierdzi podczas niej listy wyborcze do PE. Kandydować mają obecni europosłowie Sojuszu, a także m.in. posłowie: Tadeusz Iwiński i Marek Balt oraz wiceszef SLD Józef Oleksy. "Kandydowanie rozważa też Grzegorz Napieralski" - powiedział Gawkowski.

18 stycznia zbierze się Rada Naczelna PSL. Szef Stronnictwa Janusz Piechociński zapowiedział stworzenie specjalnego sztabu z udziałem europosłów i ekspertów, który ma przygotować program partii na wybory europejskie. Natomiast od połowy stycznia będą się odbywały wojewódzkie konwencje wyborcze Stronnictwa.

W czwartek Piechociński mówił w Polsat News, że listy wyborcze PSL do PE są już gotowe. "Mamy w tej chwili dla każdego okręgu 15 kandydatów na kandydata. Ci kandydaci dostaną do wypełnienia stosowne ankiety, nie tylko te wynikające z ordynacji wyborczej; będą musieli także przedstawić własne programy indywidualne" - powiedział. Jak zaznaczył, PSL chce w eurowyborach zdobyć sześć mandatów.

Politycy PSL zgodnie twierdzą, że wybory do PE będą najważniejszym wyzwaniem dla Stronnictwa w najbliższych miesiącach. Wszyscy posłowie PSL, a także radni sejmików wojewódzkich muszą się liczyć ze startem w eurowyborach. Rozmówcy PAP z władz partii twierdzą, że prezes partii postawił twarde ultimatum - kto z członków PSL odmówi kandydowania w wyborach do PE, musi mieć świadomość, że w wyborach samorządowych i parlamentarnych nie będzie w pierwszej piątce na liście.

Niewykluczone, że do europarlamentu startować będą też ministrowie z PSL; najczęściej w tym kontekście pada nazwisko ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Styczeń będzie pracowity także dla partii Janusza Palikota. Rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek poinformował PAP, że w styczniu partia zakończy 16 konwencji wojewódzkich i przedstawi oparty o ich wyniki nowy program. Po październikowym kongresie, na którym Ruch Palikota zamienił się w Twój Ruch, partia zorganizowała szereg konwencji regionalnych m.in. na temat gospodarki i zdrowia.

Nowy program zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w ostatni weekend stycznia (25-26) na posiedzeniu Rady Krajowej. Jak tłumaczy poseł TR Łukasz Gibała, ma on być bazą do wyborów do europarlamentu oraz parlamentarnych w 2015 roku.

Według Rozenka już w styczniu ruszy kampania do europarlamentu; TR jest - obok m.in. stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza, Stronnictwa Demokratycznego czy Partii Demokratycznej - jednym z filarów inicjatywy Europa Plus, której tworzenie na początku zeszłego roku ogłosili Palikot, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz europoseł Marek Siwiec. Rozenek i Gibała zapowiadają, że były prezydent będzie honorowym przewodniczącym komitetu wyborczego i twarzą kampanii. Według Rozenka jedynkami na liście Europy Plus do PE mają być m.in.: Marek Siwiec, Robert Kwiatkowski, Ryszard Kalisz i Jan Hartman.

Również Solidarna Polska rusza z przygotowaniami do eurowyborów. W styczniu planuje pierwszą konwencję w tej sprawie. Najbardziej prawdopodobnymi kandydatami do PE są dotychczasowi europarlamentarzyści: Zbigniew Ziobro, Tadeusz Cymański i Jacek Kurski, a także posłowie: Arkadiusz Mularczyk, Beata Kempa, Andrzej Dera, Andrzej Romanek. Kandydować mają również samorządowcy związani lub sympatyzujący z SP.

Pracowicie rok 2014 chce też zacząć Polska Razem - nowa partia Jarosława Gowina. Do 15 stycznia ma powołać pełnomocników we wszystkich powiatach w kraju. Obecnie trwają rozmowy z lokalnymi działaczami, biznesmenami, samorządowcami i ludźmi kultury, którzy mają być siłą napędową nowego ugrupowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W partiach politycznych pracowity początek roku
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.