W Pawilonie ERW dzień e-wolontariatu

W Pawilonie ERW dzień e-wolontariatu
PAP / pz

Współtworzenie internetowej encyklopedii, wirtualne korepetycje - to tylko niektóre możliwości, jakie daje e-wolontariat. Poniedziałek w pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu w Warszawie poświęcony został tej formie wolontariatu.

- Żeby zostać e-wolontariuszem w którymś z projektów Wikimedia, np. w Wikipedii, wystarczy skorzystać z zakładki "edytuj". W tym momencie stajemy się współtwórcami wirtualnej encyklopedii, czy słowników i sami tworzymy ich treść - powiedział Patryk Korzeniewski ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Zachęcał, by nie obawiać się błędów. - Jeśli ktoś zauważy błąd, w każdej chwili może go poprawić - tłumaczył.

DEON.PL POLECA

Jak poinformował, obecnie "aktywnych wikipedystów", którzy codziennie po kilka godzin poświęcają na współtworzenie polskiej Wikipedii jest od 300 do 1000. "Sporadycznych e-wolontariuszy" włączających się w edytowanie Wikipedii jest kilkanaście tysięcy. Jego zdaniem jest to okazja do pogłębiania i weryfikowania swojej wiedzy. - Wikipedia jest cały czas edytowana, ewoluuje i będzie cały czas tworzona - podkreślił.

Inną formą e-wolontariatu są wirtualne korepetycje, których udzielają wolontariusze ze Staszowa z Fundacji "Vive Serce Dzieciom". - Odpowiadamy przez internet na pytania uczniów - gdy mają problemy z nauką, pracą domową, wystarczy, że zalogują się na naszej stronie www.ewolontariat.org. Na razie działamy w naszej miejscowości, ale pracujemy nad tym, by dotrzeć do większej liczby szkół - opowiadała jedna z wolontariuszek Kasia Sideł.

Jak tłumaczyła, "e-korki" były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie uczniów. Wolontariusze uznali, że przez internet mogą pomóc większej liczbie potrzebujących, niż spotykając się z nimi "na żywo".

- Chodzi o to, by podpowiadać, a nie odpowiadać. Podsunąć wzory, wskazać, gdzie szukać rozwiązania, a nie rozwiązywać zadania za uczniów. To działa - dodała prezeska Fundacji "Vive Serce Dzieciom" Grażyna Jarosz.

Z internetu korzystają także organizatorzy akcji Dawca.pl, propagującej przeszczepianie narządów. - Wykorzystujemy portale społecznościowe jako medium pozwalające na dotarcie do wielu osób i budowanie relacji pomiędzy nami, którzy tworzymy tę kampanię, oraz osobami, które nasze idee chcą propagować - powiedział koordynator akcji Paweł Klikowicz.

- Informujemy, jak zostać świadomym dawcą, jak wygląda prawo w Polsce związane z transplantacją, o czym powinni wiedzieć dawcy szpiku kostnego, krwi, narządów. Propagujemy noszenie oświadczenia woli przy sobie jako dokumentu wyrażającego chęć przekazania narządów. Ważne jest też dyskutowanie w rodzinie - jeśli podpiszemy takie oświadczenie, warto o tym uprzedzić bliskich i porozmawiać o tym. W naszym klubie potencjalnych dawców jest ponad 16 tys. osób, mamy też 25 tys. fanów na facbooku - dodał Klikowicz.

Decyzją Komisji Europejskiej rok 2011 jest poświęcony wolontariatowi. W ramach obchodów po Europie podróżuje przygotowany przez z inicjatywy KE Pawilon ERW, gdzie odbywają się spotkania, dyskusje, wystawy i inne wydarzenia związane z promocją wolontariatu. Interaktywna trasa promocyjna obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE. Pawilon gościł już m.in. we Francji, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Austrii. Na warszawskim Placu Defilad przebywa od 1 do 14 września. Dzień po dniu poszczególne rodzaje wolontariatu prezentują tam swe osiągnięcia i perspektywy rozwoju. Swoje dni miały m.in. wolontariat młodzieżowy, wolontariat w kulturze i sztuce, wolontariat ratowniczy, e-wolontariat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Pawilonie ERW dzień e-wolontariatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.