W Sejmie powstanie komisja ds. petycji

W Sejmie powstanie komisja ds. petycji
( fot. PAP/Tomasz Gzell )
PAP / es

W Sejmie powstanie komisja do spraw petycji, która będzie nadawać bieg złożonym petycjom. W piątkowym głosowaniu posłowie wprowadzili do Regulaminu Sejmu także tryb ich rozpatrywania.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi do regulaminu izby, petycje złożone do Sejmu marszałek kieruje do komisji ds. petycji i wyznacza jej termin na rozpatrzenie.

Jak mówił w środę marszałek Radosław Sikorski, zadaniem komisji będzie "zapoznawanie się z głosem obywali i reagowanie na głos społeczeństwa". Dodał, że petycja to nowa forma aktywności obywateli przewidziana ustawą, która wejdzie w życie we wrześniu.

Rozpatrzenie petycji przez komisję obejmuje przedstawienie jej przez posła wyznaczonego przez prezydium komisji, dyskusję oraz rozstrzygnięcie w sprawie sposobu załatwienia petycji. Komisja ds. petycji będzie mogła także zwrócić się do innych komisji sejmowych o wyrażenie opinii o rozpatrywanej petycji.

DEON.PL POLECA


Jak zakłada nowela Regulaminu Sejmu, sposobem załatwienia petycji może być m.in.: wniesienie projektu ustawy lub uchwały; wniesienie poprawki lub wniosku do projektu ustawy w czasie jego rozpatrywania przez inną komisję sejmową lub w czasie drugiego czytania; przedstawienie przez komisję ds. petycji innej komisji sejmowej opinii w sprawie rozpatrywanego przez nią projektu ustawy lub uchwały lub nieuwzględnienie żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja będzie przekazywała marszałkowi Sejmu informację o sposobie załatwienia petycji, a marszałek będzie zawiadamiał podmiot wnoszący petycję o sposobie jej załatwienia.

W przypadku, gdy postępowanie w sprawie petycji nie zostanie zakończone przed upływem kadencji Sejmu jest ono prowadzone przez komisję w następnej kadencji.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi do Regulaminu Sejmu komisja ds. petycji będzie m.in. miała prawo do wnoszenia poprawek do projektów ustaw w czasie drugiego czytania.

6 września wejdzie w życie, przygotowana z inicjatywy Senatu, ustawa regulująca zasady składania przez obywateli petycji. Zakłada ona, że petycje można wnosić w interesie publicznym, we własnej sprawie lub podmiotu trzeciego za jego zgodą. Będzie to mogła robić osoba fizyczna, ale także m.in. związki zawodowe, związki pracodawców, stowarzyszenia, samorządy społeczne i zawodowe oraz fundacje.

Petycje będzie można składać do wszystkich organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych, które wykonują zadania zlecone z zakresu administracji publicznej. W petycji będzie można żądać zmiany przepisów, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania "w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji".

Ustawa dopuszcza, oprócz pisemnej formy petycji, także składanie jej drogą elektroniczną. O tym, czy pismo jest petycją, decydować ma treść żądania, a nie jego forma zewnętrzna. Jeśli w ciągu miesiąca od otrzymania petycji napływać będą kolejne dotyczące tej samej sprawy, podmiot, do którego są kierowane, może zarządzić łączne rozpatrywanie petycji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Sejmie powstanie komisja ds. petycji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.