W Sejmie w nocy burzliwa debata nad projektem o SN

(fot. PAP / Bartłomiej Zborowski)
PAP / ml

Prezydent a nie Minister Sprawiedliwości określi regulamin urzędowania Sądu Najwyższego; to prezydent wskaże też, którzy sędziowie zostaną w składzie SN - to poprawki PiS do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Podczas nocnej burzliwej debaty nad projektem zgłoszono ich ponad tysiąc.

W nocy z wtorku na środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Pierwsze czytanie miało miejsce we wtorek rano. W środę rano Sejm będzie głosował nad skierowaniem projektu do sejmowej komisji.

Stanisław Piotrowicz (PiS) oświadczył, że PiS proponuje szereg poprawek do projektu, z których zdecydowana większość ma charakter legislacyjny i doprecyzowujący. Dodał, że kilka poprawek "jest istotnych".

Jak poinformował, jedna z nich przewiduje, że regulamin Sądu Najwyższego będzie określał prezydent w drodze rozporządzenia, a nie minister sprawiedliwości. Kolejna - która jest uwzględnieniem sugestii prezydenta - zakłada, iż o tym, kto spośród sędziów pozostanie w SN po uchwaleniu nowej ustawy ostatecznie zdecyduje prezydent.

DEON.PL POLECA


"Przedkładamy również poprawkę, wedle której Sejm będzie wybierał spośród sędziów członków KRS większością 3/5 głosów" - dodał Piotrowicz.

Projekt ustawy skrytykował poseł PO Borys Budka. Zarzucił posłom PiS, że "tkwią mentalnie w PRL-u", "próbują zdusić polską demokrację" i "podzielić naród".

"Nie ma żadnej reformy, jest jedno wielkie kłamstwo, obłuda i manipulacja. Od blisko dwóch lat opinia publiczna jest epatowana kłamstwami, które sączycie każdego dnia. Niestety, zamiast reformować polskie sądy, wy proponujecie taki model PRL-owski" - powiedział Budka, zwracając się do polityków PiS.

"Macie swój Sejm, Senat, prezydenta, chcecie mieć Sąd Najwyższy. Ale nie po to, by Polakom było lepiej, tylko po to, by swoich kolesi uniewinniać, a ewentualnie unieważnić wybory, które nas czekają" - oświadczył poseł PO.

Zwracając się do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Budka mówił: "Pan jest wyjątkową osobą, ponieważ amnezję, którą pan potrafił uruchomić we właściwym czasie, pan ją uruchamia wtedy, gdy zmieniają się pana poglądy. Dopóki był śp. Lech Kaczyński, pan nie odważył się podnieść ręki na wymiar sprawiedliwości, bo na szczęście był ktoś, kto rozumiał, na czym polega trójpodział władzy. Tym aktem prawnym, tym zestawem ustaw państwo próbujecie zdusić polską demokrację".

Na te słowa zareagował Jarosław Kaczyński. "Przepraszam bardzo panie marszałku, ale ja bez żadnego trybu. Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami" - oświadczył lider PiS.

Po jego wystąpieniu posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zgłosiła wniosek o przerwę. "To, co się zdarzyło w tej sali łamie wszelkie możliwe zasady. W trzy minuty chcecie skasować demokrację. Wychodzi prezes Kaczyński w nieznanym w polskim Sejmie nieregulaminowym trybie, schodząc z mównicy obraża kobietę i mówi do niej won, do posła Rzeczpospolitej. Nas wybrał suweren, tak jak i was" - oświadczyła.

Wniosek o przerwę zgłosił również poseł Adam Szłapka (Nowoczesna), by - jak mówił - dać szansę Kaczyńskiemu na przeprosiny. Jak dodał, kończąc swoje nieregulaminowe wystąpienie prezes PiS do Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej powiedział: "won".

Także lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaapelował do Kaczyńskiego, aby przeprosił za słowa, które ten wcześniej wypowiedział w kierunku opozycji. Petru złożył też wniosek do komisji etyki, aby zajęła się ona sprawą wypowiedzi lidera PiS. Wystąpieniu szefa Nowoczesnej towarzyszyły okrzyki posłów PiS: "Przeproś żonę".

Cezary Tomczyk (PO) stwierdził, że doszło do "fizycznej napaści" posła PiS Dominika Tarczyńskiego na jedną z posłanek PO, Kingę Gajewską. Według relacji posłów na portalach społecznościowych Tarczyński podczas przerwy w obradach miał wyrwać posłance Gajewskiej telefon komórkowy, którym nagrywała m.in. prezesa PiS.

Tomczyk złożył wniosek o odroczenie obrad na siedem dni, do czasu wyjaśnienia "incydentu". "Żądam też w imieniu swoim i moich wyborców przeprosin od pana prezesa Kaczyńskiego za te skandaliczne słowa, które padły z tej mównicy" - mówił poseł.

Wicemarszałek Joachim Brudziński (PiS) wyjaśnił, że wystąpienie Kaczyńskiego odbywało się w trybie sprostowania. "Jego nazwisko zostało wymienione przez pana posła B. Budkę" - mówił Brudziński.

Wnioski przeciwne przerwie zgłosili posłowie PiS: wicemarszałek Ryszard Terlecki i Iwona Arent. Ostatecznie za kontynuowaniem obrad zagłosowało 224 posłów, przeciw było 174, dwóch wstrzymało się od głosu.

Gasiuk-Pihowicz w debacie nad projektem ustawy o SN, zwróciła się z apelem do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa i I prezes SN. "Z szacunku do obywateli pod Sejmem, z myślą o przyszłych pokoleniach, wzywam państwa do obrony konstytucji, nieustępowania ze stanowisk pod presją siły ze strony PiS" - apelowała.

Poinformowała, że klub Nowoczesnej zgłosił ponad 1000 poprawek do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak dodała, będą one "służyły do dyskusji nad tym jak ma wyglądać polski wymiar sprawiedliwości".

Jerzy Jachnik (Kukiz'15) wskazywał, że rozwiązania ustawy są błędne, bo minister sprawiedliwości jest również prokuratorem generalnym. "I jest konflikt interesów - nie możemy doprowadzić do sytuacji, gdy prokurator będzie wydawał polecenia sędziom" - dodał.

"Mieliście dużą szansę naprawić system. Niestety ta ustawa tego nie czyni, bo pozwala, np. by prokuratorzy rejonowi zostali sędziami SN" - mówił Jachnik. Jak dodał, cele jego ugrupowania, gdy chodzi o zmiany w sądownictwie, były bardziej radykalne. "Ale nie możemy iść w tym kierunku, żeby sądy były partyjne" - dodał.

Zgłosił też poprawkę do projektu ustawy o SN, by to prezydent, a nie minister sprawiedliwości wygasił kadencję sędziów Sądu Najwyższego.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytał polityków PiS do czego prowadzi "obłudna polityka i forsowanie ustawy bez merytorycznej dyskusji". "Prowadzi do protestów na ulicach, do zamieszek w Sejmie, do wprowadzania Straży Marszałkowskiej na salę posiedzeń, do anarchii. Tak się kończy nieodpowiedzialne rządzenie" - powiedział.

Szef PSL zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w całości oraz poprawki. "Ta ustawa jest nieprzepracowana. Nie jest ustawą, która zwiększa poczucie sprawiedliwości" - powiedział. W jego ocenie, ustawa "nie zwiększy poczucia sprawiedliwości".

Jacek Protasiewicz (UED) ocenił, że do posłów PiS "nie docierają żadne argumenty: ani ekspertów międzynarodowych, ani autorytetów prawniczych". Poparł też wniosek PSL o odrzucenie "haniebnego i skandalicznego" projektu ustawy w drugim czytaniu.

Po wysłuchaniu wystąpień klubów i kół parlamentarnych oraz kilku wniosków formalnych - m.in. o odroczenie obrad i zmianę trybu prowadzenia debaty nad tym punktem porządku dziennego - Brudziński powiedział posłom chcącym zabrać jeszcze głos, że nie dopuszcza pytań w tej debacie. W tej sytuacji posłowie składali poprawki na biurko marszałka na piśmie.

Wicemarszałek ogłosił też, że w związku z wnioskami o odrzucenie projektu i zgłoszonymi w II czytaniu poprawkami projekt trafi do sejmowej komisji celem zaopiniowania. "Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Sejm propozycję przyjął" - powiedział Brudziński. Ponieważ posłowie opozycji zgłosili sprzeciw, Brudziński ogłosił, że Sejm rozstrzygnie to w głosowaniu po wznowieniu posiedzenia w środę o godz. 9 rano.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Sejmie w nocy burzliwa debata nad projektem o SN
Komentarze (19)
W
WDR
19 lipca 2017, 20:32
scenka: Dzisiaj rano patrzył na mnie morderca, kanalia, morda zdradziecka. Koszmarny sen ? Nie, po prostu goliłem się przed lustrem. Ale trochę awansowałem, bo do wczoraj musiałem patrzyć w oczy gorszego sortu. epilog: A w duchu myśle sobie... ale żeśmy dowalili za pomocą zmarłego brata temu pokracznemu kurduplowi i jego najgorszej części wyborców, nieprawdziwym Europejczykom, nieprawdziwym polskim obywatelom, sku[autocenzura], kanaliom, p[autocenzura] chamom, PiSiorom, pisuarom, pisdzielcom, pislamistom, etc. etc.
19 lipca 2017, 13:40
Rano o tę wypowiedź pytany był także szef MSZ. - To była szczera, męska odpowiedź na chamstwo, które żeśmy wczoraj widzieli w wykonaniu opozycji - ocenił Waszczykowski. ------------ Może i prostak ze mnie, ale jedyne co mi przychodzi do głowy to nieśmiertelny dialog: - Czy widzisz tego wspaniałego rycerza na koniu mającego na głowie lśniący, złoty hełm ? - Coś ma na głowie święcącego, ale to nie hełm. - To czarodziejski hełm Mambrina chroniący przez wszelkimi ranami. - A mi się wydaje - rzekł uparcie Sancho - że to golibroda na ośle trzymający na głowie miednicę. - Zamilcz prostaku, nie znasz się na sprawach rycerskich.
19 lipca 2017, 13:28
Dzisiaj rano patrzył na mnie morderca, kanalia, morda zdradziecka. Koszmarny sen ? Nie, po prostu goliłem się przed lustrem.  Ale trochę awansowałem, bo do wczoraj musiałem patrzyć w oczy gorszego sortu.
no_name (PiotreN)
20 lipca 2017, 00:05
Szczerość za szczertość! Jesli służysz złu i zachwalasz zło, to nawet dobrze odnośnie siebie dedukujesz. 
20 lipca 2017, 18:14
Jesli służysz złu i zachwalasz zło to zastanów się co robisz. 
19 lipca 2017, 13:08
Kolejny kwiatek w czasie obrad komisji, czyżby to już był obowiązujący język opozycji?Pewnie w imię miłości bliźniego bo to przecież partia katolicka. Później spokojnie Kościół, Eucharystia Pawłowicz do opozycji: zamknijcie mordy, tak jak prezes powiedział, zdradzieckie mordy.
19 lipca 2017, 12:04
Wniosek o przerwę zgłosił również poseł Adam Szłapka (Nowoczesna), by - jak mówił - dać szansę Kaczyńskiemu na przeprosiny. Jak dodał, kończąc swoje nieregulaminowe wystąpienie prezes PiS do Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej powiedział: "won". --------- Jak widać, można się pysznić, że się wyrosło na Żoliborzu w "inteligenckim" domu, ale słoma z butów prędzej czy później wyjdzie. Oczywiście, nie on pierwszy i nie ostatni. Przy innej okazji się dowiedzieliśmy, że można kończy Oksford i być wulgarnym chamem. Ale mamy takie wyraźnie takie elity na jakie zasługujemy.
19 lipca 2017, 12:01
Na te słowa zareagował Jarosław Kaczyński. "Przepraszam bardzo panie marszałku, ale ja bez żadnego trybu. Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami" - oświadczył lider PiS. ---------- Jak to się stało, że w 27 lat po obaleniu komunizmu staliśmy się zakładnikami błędów poznawczych i fałszywej oceny rzeczywistości tego pana ?
no_name (PiotreN)
20 lipca 2017, 00:00
Prezes J. Kaczyński zareagował wg mnie dość proporcjonalnie, jak widać użył eufemizmów. Ostatnie wypowiedzi posła Budki (PO) zahaczające o osobę śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego mówią o jednym! Ci ludzie (Budka, Lincz etc.) nie cofną się przed niczym! Trzeba mieć iście diabelskie konotacje, by w tak perfidny sposób używać jakiejkolwiek z nieżyjących osób, a tu chodziło o śp. Prezydenta RP. Zresztą tego samego Prezydenta, na którego funkcjonariusze szatańskich mocy przez lata szczuli, drwili, szydzili i to nieomal każdego dnia sprawowania przez niego najwyższego urzędu w Polsce. Przekroczono w tej wypowiedzi wszelkie granice! I to nie tylko granice przyzwoitości, również granice człowieczeństwa! Wydaje mi się, że są to ludzie zepsuci do szpiku kości i nie cofną się przed niczym! Wypowiadając takie słowa widać, że nie uznają norm moralnych i nie mają żadnych hamulców! Ale i na DEON-ie mamy do czynienia z podobnymi wypowiedziami naśladowców "szatańskiej narracji"! Tak Panie Leszku, to właśnie dzięki takim jak Twoje komentarzom zło wciąż ma się całkiem dobrze. Ale czyż nie o to Ci chodzi?
19 lipca 2017, 11:32
Poseł z żoliborza ma nadprawa w porówaniu do innych posłów. Może wejść na mównicę kiedy tylko chce i wykrzykiwać cokolwiek mu sie podoba. Marszałek sejmu przecież nie może wyłączyć mikrofonu bo takie działanie dotyczy tylko posłów opozycji. Stary sfiksowany dziadunio pokazał swoje prawdziwe oblicze maluczkiego indywiduum z chorą psychiką i wiodącym parainodalnym pragnienim zemsty. Zemsty która ma zniszczyć jego oponentów politycznych. A dlaczego? To ma być kara za to, że kazał bratu lądować w Smoleńsku. Kara za wszystkie swoje osobiste niepowodzenia. Stary, chory, mściwy bezzębny dziad. Ale ciemnogórd go uwielbia jak kiedyś uwielbiał Hitlera.
ZK
Zbigniew Krawacki
19 lipca 2017, 12:04
Bazyli, proszę poinformuj mnie, ile ubytków w uzębieniu ma poseł z Żoliborza?
19 lipca 2017, 13:16
Zbychu, przyjrzyj się zdjęciom
19 lipca 2017, 16:41
O np. tu http://www.pomponik.pl/zdjecia/zdjecie,iId,1963601,iAId,179985
19 lipca 2017, 11:09
Nie będę kopałleżącego.Słowa prezesa są najlepszym komentarzem.Smutne .
WDR .
19 lipca 2017, 09:17
Opozycja totalna odniosła pierwszy sukces w tej kadencji: udał jej się personalny atak z wykorzystaniem zmarłego brata. Szpila została celnie wbita. Gratuluje. To wielki sukces na miarę totalnej opozycji. Przy okazji, przypomniały się nie tak dawne czasy kiedy D.Tusk wypuszczał do ataku J.Palikota.
Lucjan Drobosz
19 lipca 2017, 10:15
1. "Szpila" polegała na przypominaniu o przywiązaniu ś.p. Prezydenta do przestrzegania konstytucji. 2. J. Kaczyński nie jest 'zwykłym posłem' wypuszczonym do ataku jak Palikot. Jest  (było nie było) Najważniejszą Osobą w Państwie. Dlatego znaczenie jego słów jest inne.
WDR .
19 lipca 2017, 10:33
I jeżeli nic się nie zmieni to wskrzeszenie metody Tuska-Palikota i nerwy JK będą jedynym sukcesem totalnej opozycji w tej kadencji Sejmu. I tego właśnie życzę totalnym.
19 lipca 2017, 11:08
Akcja-Reakcja, jaka władza taka opozycja.Totalna władza wymaga totalnej opozycji.
Lucjan Drobosz
19 lipca 2017, 08:58
Kaczyński jednym zdaniem podsumował sens polityki PiS, w którą zaangażował cały aparat państwa: to osobista nienawiść i pragnienie zemsty. Wynikają one z poczucia winy i dlatego nawet widok Tuska za kratami nie przyniesie mu ukojenia.