W Warszawie ruszyły warsztaty wspierające chorych na nowotwory oraz ich bliskich

W Warszawie ruszyły warsztaty wspierające chorych na nowotwory oraz ich bliskich
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
PAP / jp

Ruszył cykl bezpłatnych warsztatów pt. "Zdrowiej", który ma pomóc osobom z chorobą nowotworową i ich bliskim w radzeniu sobie ze stresem i emocjami.

Spotkania odbywają się co poniedziałek w stolicy, a ich organizatorem jest Ruch Społeczny Polskie Amazonki.

Wiosenny cykl warsztatów będzie odbywać się w poniedziałki aż do 29 kwietnia, godzinach 17.30-19.30 w Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces (ul. Madalińskiego 89 lok. 1 w Warszawie). Kolejny cykl spotkań rozpocznie się 6 maja i potrwa do 10 czerwca. Udział w nich jest bezpłatny.

- To, co możemy zrobić, kiedy dotyka nas choroba, to spróbować zrobić coś dla siebie, wzmacniając działanie terapii medycznych. Możemy uczyć się metod, które pomogą stawić czoło wyzwaniom, jakie niesie choroba; lepiej radzić sobie ze stresem, stworzyć własne strategie rozwiązywania pojawiających się problemów. Dlatego chcemy wspierać osoby chore onkologicznie w kształtowaniu nastawienia oraz sposobu myślenia, który będzie pomagać w zdrowieniu - mówi cytowana w informacji prasowej Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki.

Podczas spotkań poruszane będą różne tematy: jak pomagać sobie w trudniejszych chwilach, jak zadbać o siebie i zwiększyć energię do życia, jak radzić sobie z emocjami i myślami, ze stresem, jak wspierać bliskich w chorobie. Warsztaty łączą metody pracy z ciałem i umysłem, które czerpią z coachingu kryzysowego, mindfulness i arteterapii.

- Coaching kryzysowy jest szczególnie pomocny, gdy emocje są tak silne, że przestajemy sobie z kryzysem radzić w sytuacjach takich, jak długotrwały stres, utrata poczucia sensu, choroba. Kiedy zwracamy się o pomoc, proces wychodzenia z kryzysu jest łagodniejszy i pozwala nam odkryć w sobie duży potencjał do dalszego rozwoju lub do zmiany albo do akceptacji tego, co przeżywamy - tłumaczy Elżbieta Majewska, coach kryzysowy, jedna z prowadzących warsztaty.

Magdalena Knefel, nauczycielka programu redukcji stresu w oparciu o mindfulness (praktykę rozwijania uważności), zwraca uwagę, że ta metoda jest od wielu lat praktykowana jako uzupełnienie leczenia szpitalnego.

- Badania pokazują, że praktykowanie uważności poprawia odporność psychiczną, wpływa pozytywnie na koncentrację i poczucie sprawczości, lepsze radzenie sobie z emocjami, stresem oraz poprawę relacji z innymi. Obecnie w wielu krajach udział w programach redukcji stresu w oparciu o uważność jest refundowany przez system ochrony zdrowia, jako wsparcie w leczeniu raka, przewlekłego bólu oraz depresji - tłumaczy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ruchu Społecznego Polskie Amazonki www.ruchspoleczny.org.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Warszawie ruszyły warsztaty wspierające chorych na nowotwory oraz ich bliskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.