Warszawa: uroczyste posiedzenie Senatu
Senat trwale zapisał się na kartach polskiego parlamentaryzmu; inicjatywy podejmowane przez senatorów są potrzebne - powiedział w środę marszałek Bogdan Borusewicz podczas obrad upamiętniających 90. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej.
- Senat został odrodzony z wielkiego ruchu solidarnościowego. Związane są z nim wielkie nadzieje. Przez ostatnie 23 lata Senat trwale zapisał się na kartach współczesnego polskiego parlamentaryzmu. Począwszy od I kadencji - mając niekwestionowaną legitymację demokratyczną - stanął na czele zmian ustrojowych - podkreślił Borusewicz.
Przypomniał, że Senat podjął po 1989 roku pracę na rzecz reform m.in. zainicjował prace nad przywróceniem samorządu terytorialnego. - Na szczególne uznanie zasługuje dorobek Senatu w dziedzinie prawa konstytucyjnego, który został wykorzystany podczas prac nad ustawą zasadniczą obowiązującą do dzisiaj - uznał Borusewicz.
Mówił też o patronacie, jaki Senat sprawuje nad Polonią. - Przez wiele lat nasza izba nie szczędziła starań na rzecz umocnienia więzi z krajem rodaków mieszkających za granicą - zaznaczył Borusewicz.
- Dotychczasowy dorobek izby i podejmowane coraz to nowe inicjatywy są niekwestionowane i potrzebne - ocenił.
Borusewicz oddał hołd osobom, które przyczyniły się do powstania i odrodzenia po 1989 r. Senatu.
W uroczystym posiedzeniu Senatu bierze udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, premier Donald Tusk, prokurator generalny Andrzej Seremet oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.
Skomentuj artykuł