Warszawa: uroczyste posiedzenie Senatu

Warszawa: uroczyste posiedzenie Senatu
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / psd

Senat trwale zapisał się na kartach polskiego parlamentaryzmu; inicjatywy podejmowane przez senatorów są potrzebne - powiedział w środę marszałek Bogdan Borusewicz podczas obrad upamiętniających 90. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej.

- Senat został odrodzony z wielkiego ruchu solidarnościowego. Związane są z nim wielkie nadzieje. Przez ostatnie 23 lata Senat trwale zapisał się na kartach współczesnego polskiego parlamentaryzmu. Począwszy od I kadencji - mając niekwestionowaną legitymację demokratyczną - stanął na czele zmian ustrojowych - podkreślił Borusewicz.

Przypomniał, że Senat podjął po 1989 roku pracę na rzecz reform m.in. zainicjował prace nad przywróceniem samorządu terytorialnego. - Na szczególne uznanie zasługuje dorobek Senatu w dziedzinie prawa konstytucyjnego, który został wykorzystany podczas prac nad ustawą zasadniczą obowiązującą do dzisiaj - uznał Borusewicz.

Mówił też o patronacie, jaki Senat sprawuje nad Polonią. - Przez wiele lat nasza izba nie szczędziła starań na rzecz umocnienia więzi z krajem rodaków mieszkających za granicą - zaznaczył Borusewicz. 

DEON.PL POLECA

- Dotychczasowy dorobek izby i podejmowane coraz to nowe inicjatywy są niekwestionowane i potrzebne - ocenił. 

Borusewicz oddał hołd osobom, które przyczyniły się do powstania i odrodzenia po 1989 r. Senatu.

W uroczystym posiedzeniu Senatu bierze udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, premier Donald Tusk, prokurator generalny Andrzej Seremet oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Warszawa: uroczyste posiedzenie Senatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.