"Rycerz Wolności" dla senatora Richarda Lugara

"Rycerz Wolności" dla senatora Richarda Lugara
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP/ ad

Senator USA Richard Lugar został w sobotę uhonorowany w Warszawie nagrodą "Rycerza Wolności", przyznaną przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego za pracę na rzecz przyjęcia Polski do NATO.

O zasługach tych przypomniał podczas ceremonii senator Włodzimierz Cimoszewicz.

Polska, która stała się niezłomnym sojusznikiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i stabilną, wolnorynkową gospodarką "może stanowić pomost, gwarancję bezpieczeństwa między Wschodem a Zachodem" - powiedział nagrodzony senator.

Lugar, od 1976 roku senator USA, a w latach 1985-1987 i 2003-2007 przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, był orędownikiem przyjęcia Polski do NATO, zasłynął też jako zwolennik polityki zwalczającej rozprzestrzenianie broni masowego rażenia - przypomniał Cimoszewicz, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, wygłaszając laudację na cześć amerykańskiego senatora.

DEON.PL POLECA

Prezydent Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego Zbigniew Pisarski, który wręczył nagrodę Lugarowi podkreślił, że "Polacy pamiętają o swych przyjaciołach nie tylko wtedy, gdy są w potrzebie, ale też latach prosperity".

Lugar nie tylko zasłynął jako od lat 90. zwolennik otwarcia struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego dla nowych członków, ale też wpływowy senator oraz polityk, "który głosuje sercem i w zgodzie ze swymi zasadami" - powiedział Cimoszewicz przypominając, że Lugar, który jest Republikaninem, nie wahał się wspierać inicjatyw, którym jego partia była przeciwna. Współpracował też blisko z początkującym, demokratycznym senatorem ze stanu Illinois - Barackiem Obamą. Z obecnym prezydentem USA łączyła go polityczna determinacja do wprowadzenia kontroli nad składami broni masowego rażenia.

Senator opowiada się za pogłębianiem więzi krajów natowskich; w marcu wezwał europejskich sojuszników Paktu, by wzięli na siebie większą odpowiedzialność za rozwój programu obrony rakietowej oraz zwiększyli nakłady finansowe na obronność, wykazując w tej mierze większą polityczną determinację.

Wyróżnienie przyznano senatorowi podczas inauguracji IX Edycji Akademii Młodych Dyplomatów w warszawskim Teatrze Wielkim. Podczas uroczystości wręczono też dyplomy absolwentom Europejskiej Akademii Młodych Dyplomatów.

Senator Lugar wziął też udział w panelu dyskusyjnym pt. "Ku nowej narracji strategicznej" (Towards a New Strategic Narrative: The Polish-American Alliance in the Times of Pivot"), poświęconym stosunkom polsko-amerykańskim oraz relacjom międzynarodowym. Panel zorganizowano na zakończenie sobotniej ceremonii.

Nagrodę "Rycerza Wolności" otrzymali wcześniej: prezydenci Valdas Adamkus, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski; profesorowie Władysław Bartoszewski i Norman Davies oraz francuski polityk i Współzałożyciel organizacji Lekarze bez Granic Bernard Kouchner, były sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej Javier Solana i białoruski opozycjonista i lider Ruchu Społecznego "O Wolność" Aleksander Milinkiewicz.

Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego jest think-tankiem specjalizującym się w polityce zagranicznej. Ma status organizacji partnerskiej Rady Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rycerz Wolności" dla senatora Richarda Lugara
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.