Św. Andrzej Bobola jest punktem odniesienia

Św. Andrzej Bobola jest punktem odniesienia
(fot. Catholic Church / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

Św. Andrzej Bobola jest ważnym punktem odniesienia dla katolików w Polsce - przypomina grupa 35 senatorów reprezentowanych przez senatora Kazimierza Jaworskiego. Podczas najbliższego posiedzenia Senatu RP w dniach 8-9 listopada zaplanowano drugie czytanie projektu uchwały w dziesiątą rocznicę patronowania Polsce przez św. Andrzeja Bobolę.

W projekcie uchwały czytamy m.in. iż jego życie i działalność wpisały się w dramatyczną historię Polski. "W życiu publicznym naszej Ojczyzny zapisał się jako autor słynnych ślubów lwowskich, które król Jan II Kazimierz Waza w czasie zagrożenia szwedzkim potopem złożył 1 kwietnia 1656 w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie".

Według senatorów wnioskodawców, odniesienie do tego właśnie zdarzenia zadecydowało o tym, że za pontyfikatu papieża Jana Pawła II 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski. Przyjęcie przez Senat RP uchwały upamiętniłoby 10. rocznicę tego wydarzenia.

Marszałek Senatu 23 maja skierował ten projekt do Komisji Ustawodawczej, która na posiedzeniu 13 czerwca rozpatrzyła w pierwszym czytaniu przedstawiony przez wnioskodawców projekt uchwały, wprowadziła do niego poprawki i wnosi o przyjęcie przez Senat jednolitego, załączonego projektu uchwały w 10. rocznicę ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski.

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. W wieku 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 jako misjonarz przemierzał rozległe obszary na terenie dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby głosić Ewangelię ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego życia było męczeństwo za wiarę, które poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 roku.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem w Warszawie na Mokotowie. Św. Andrzej Bobola od 2002 roku jest kolejnym patronem Polski. Jego wybór zatwierdziła 13 marca 2002 roku watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę występującego w imieniu Konferencji Episkopatu Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, złożoną w liście z dnia 8 stycznia 1999 roku.

Św. Andrzej jest czczony na równi ze św. Stanisławem Kostką. Głównymi patronami Polski są Najświętsza Maria Panna Królowa Polski, św. Wojciech - biskup-męczennik, św. Stanisław - biskup-męczennik. Św. Andrzej jest także patronem ewangelizacji w trudnych czasach oraz patronem jedności Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Andrzej Bobola jest punktem odniesienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.