Warszawa: dziś VI Dzień Dziękczynienia

Warszawa: dziś VI Dzień Dziękczynienia
Boże Ciało, Warszawa (for. PAP/Paweł Supernak)
PAP / mh

Szósty Dzień Dziękczynienia odbędzie się 2 czerwca na terenie powstającej w Wilanowie Świątyni Opatrzności Bożej. Do udziału w rozpoczynającej go procesji oraz popołudniowych koncertach i zabawie rodzinnej zachęca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uroczystej Mszy w niedzielne południe przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

- Słowo "dziękuję" jest słowem - kluczem do rzeczywistości działania Pana Boga w naszym życiu. Na to, co stanowi Jego opiekę nad nami, człowiek odpowiada postawą wdzięczności Panu Bogu, ale i ludziom - za sprawy wielkie, narodowe, społeczne, historyczne i współczesne, ale są to też te małe "dziękuję", które wypowiadamy dziesiątki razy za sprawy w naszym życiu osobistym - tłumaczył na niedawnej konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz.

VI Dzień Dziękczynienia rozpocznie tradycyjnie procesja, która wyruszy o godz. 8.00 z Placu Piłsudskiego w kierunku Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Będą w niej uczestniczyć rodziny z dziećmi, duchowieństwo i wspólnoty archidiecezji warszawskiej, a także przedstawiciele różnych grup zawodowych, m.in. górników, hutników i górali oraz prezydenci miast papieskich i przedstawiciele parafii, których patronem jest św. Andrzej Bobola.

W procesji niesione będą relikwie tego świętego, jednego z patronów Polski i patrona archidiecezji warszawskiej. Procesja ma nawiązywać do uroczystego powrotu jego relikwii z Rzymu do Warszawy, co nastąpiło w czerwcu 1938 r., dwa miesiące po kanonizacji Andrzeja Boboli.

Ok. godz. 9.20 procesja dotrze do Belwederu, gdzie nastąpi niecodzienne wydarzenie, nawiązujące do roku 1938, gdy ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki wyszedł do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Podczas tegorocznej procesji kard. Kazimierz Nycz i prezydent Bronisław Komorowski wspólnie powitają wiernych i przemówią do nich przed Belwederem.

Kard. Nycz w porozumieniu z ordynariuszem warszawsko-praskim abp. Henrykiem Hoserem wystosował także specjalne słowo z okazji VI Dnia Dziękczynienia. Będzie ono odczytywane w najbliższą niedzielę w kościołach archidiecezji warszawskiej.

W trakcie Dnia Dziękczynienia odbędzie się zbiórka do puszek na ukończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Kopuła świątyni jest już pokryta miedzią. Dzięki ukończeniu tych prac można przejść do kolejnych etapów budowy. Obecnie trwają m.in. prace przy elewacji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, rozbudowywana jest także Aleja Darczyńców, czyli miejsce upamiętniające osoby szczególnie wspierające budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

O godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się uroczysta Msza św. z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Po Eucharystii będzie czas na wydarzenia o charakterze rodzinnym, w tym koncerty i konkursy dla dzieci i młodzieży. W tym celu o godz. 13.30 zostanie otwarte Miasteczko dla Dzieci. Wystąpią m.in. Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Wielki Chór Małych Serc, Czerwone Gitary, Zakopower oraz orkiestry; górnicza i góralska. Będzie także możliwość zwiedzenia Panteonu Wielkich Polaków i modlitwy przy relikwiach św. Andrzeja Boboli.

O godz. 15.00 nastąpi wypuszczenie baloników z napisem "Dziękuję" do nieba.

Zabawa potrwa do godz. 21.37, kiedy to specjalną iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej zostanie upamiętniona chwila śmierci bł. Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: dziś VI Dzień Dziękczynienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.