Witek: ferment wokół TK wywołała PO

(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / jm

Ferment wokół Trybunału Konstytucyjnego wywołała PO, która złamała konstytucję dokonując wyboru dwóch sędziów TK, który należał do Sejmu obecnej kadencji - powiedziała w środę rzeczniczka rządu Elżbieta Witek. Dlaczego wtedy nikt nie protestował? - pytała.

"Kiedy apelowaliśmy o to, żeby Sejm poprzedniej kadencji, w którym większość miała Platforma i PSL, nie decydował o najważniejszych kwestiach, także o wyborze sędziów, nikt wtedy nie protestował.

Nie słyszałam, żeby na ten temat wypowiadał się Trybunał Konstytucyjny, żeby media to nagłaśniały" - mówiła Witek dziennikarzom w Sejmie, który według zapowiedzi ma jeszcze w środę głosować nad pięcioma kandydaturami na sędziów TK zgłoszonymi przez PiS.

DEON.PL POLECA

W ocenie rzeczniczki rządu "ferment" wokół Trybunału Konstytucyjnego wywołała PO. "Dzisiaj mówi się o tym, że Platforma Obywatelska popełniła błąd. My nie uważamy tego za błąd, tylko za złamanie konstytucji" - powiedziała. Jak mówiła, wybór dwóch sędziów należał do Sejmu obecnej kadencji; Platforma wybierając pięciu sędziów złamała konstytucję.

"Dlaczego nikt nie rozlicza Platformy Obywatelskiej z tego, co zrobiła? Dlaczego wtedy nikt nie protestował? Czy konstytucja wtedy była inna? Czy inne wtedy prawo obowiązywało? Czy tamta koalicja rządząca miała więcej praw niż obecna koalicja rządząca?" - pytała.

Zapytana, czy wybór nowych sędziów pomimo zabezpieczenia TK nie będzie stanowił złamania konstytucji, powiedziała, że w tej sprawie są różne opinie konstytucjonalistów. "Gdyby to było tak, że wszystkie opinie byłyby jednoznaczne, sprawa byłaby prostsza" - mówiła. Apelowała o "pozostawienie sprawy odpowiednim organom".

Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu, by powstrzymał się od wyboru nowych sędziów TK do czasu wydania wyroków wobec ustawy o TK oraz jej nowelizacji. TK uzasadniał takie prawomocne postanowienie co do "zabezpieczenia wniosku" grupy posłów chęcią zapobieżenia "kryzysowi konstytucyjnemu, polegającemu na uniemożliwieniu Trybunałowi wykonywania jego kompetencji w konstytucyjnie określonym składzie 15 sędziów". Wniosek o to złożył do TK poseł PO Borys Budka, jeden z autorów skarg do TK w tej sprawie.

Trybunał zastosował przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiające zabezpieczenie sądowi danego roszczenia do czasu wyroku w danej sprawie. Ustawa o TK stanowi bowiem, że w sytuacjach nią nieuregulowanych TK może posługiwać się K.p.c.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny zbada ustawę o TK, która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 8 października pięciu nowych sędziów TK.

Pierwotnie zaskarżyło ją PiS, kwestionujące ten wybór, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej RPO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Witek: ferment wokół TK wywołała PO
Komentarze (29)
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 22:50
"Swoje plany" to miała PO najpierw w sposób skandaliczny i przerażający wprost łamiąc prawa wynikające z konstytucji poprzez wprowadzenie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym napisanej przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego zmieniającej uprawnienia sedziów Trybunału Konstytucyjnego polegające na ustanowieniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego właściwie Czwartą Władzą, tym razem oficjalną - w tym drugą ustawodawczą. Tyle o planach zagarnięcia Polski jak prywatnego folwarku. 
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 18:27
[url]http://niezalezna.pl/73517-demonstracja-kod-przed-sejmem-malo-demokratyczna-atakuja-i-wyrywaja-transparenty[/url] Oto przykład demokracji i kultury osobistej w wykonaniu KOD (nawet nie pytam, co to za ludzie, bo szkoda trudu). Oto uszanowanie osób o odmiennych poglądach, tak bliskie wszystkim lewym serduszkom.
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 22:15
Jeszcze cytacik z tego tekstu, bo teraz czytam dokładnie słowo po słowie (mając więcej czasu): "podkreślała, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego złamali Konstytucję, ponieważ „w czerwcu napisali ustawę, w której samowolnie poszerzyli swoją własną władzę i w której przygotowali grunt pod przyszłe obalenie prezydenta”." Bingo. Ale wara wam od niego. Trzeba to nagłośnić niezależnie od przepychanki w Sejmie.
AB
Aleksander Borowski
2 grudnia 2015, 15:58
To argumenty ad personam.i iNiczego w sensie logicznym nie wnoszą.Nie chodzi o to, kto głosi ale co głosi.;o to- gdzie jes prawda ,a gdzie fałsz. Prawda jest taka , że posłowie PiS  zdradziłi Konstytucję, a Preses Trybunału broni porządku prawnego a w dalszej konsekwencji Polski  i  sędziowie TK mają przwagę moralną nad Targowicą.Współczesna Targowica sejmowa ma w swoich szeregach prokurara PRLu doświadczonego  w tępieniu demokracji i ma to wpływ na dzisiejszy jej sukces.
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 16:04
Zgadzam się, istotne jest to, co głosi. A głosi rzeczy niewiarygodne, jeśli brać pod uwagę to, jakim przekrętem było napisanie ustawy o TK przez sędziów TK. Nadużywanie języka prawniczego faktów nie zmieni i pozostaje czekać, aż stanie się bronią obosieczną dla rozżalonej sfory obszczekującej obecną karawanę. To, jakie wrażenie robi nieustanna wierność przeszłości w wydaniu pana Rzeplińskiego, jest jedynie wisienką na torcie, a co poniektórym powinno pomóc otworzyć oczy. Osobiście urazy nie mam, nie znamy się z kawiarnianego stolika.
AB
Aleksander Borowski
2 grudnia 2015, 18:06
To co głosi pan RZ. gł;aszą profesorowie na wydziałach prawa państwowych uczelni np UJ i nie wszyscy są zwolenniami PO; głoszą sedziowie ,adwokaci.Prosty człowiek może tego nie zrozumieć,trzeba zaufać taim ludziom jak Zoll, Sęępień, pani prezes sądu najwyższego i setkom profrsorow.Tu nie chodzi o naprawę państwa po rządach" po"; tu chodzi o budowę państa totalitarnego z jedną nieomylną partią i dyspozycyjnymi względem niej sędziami i prokuratorami, którzy w przypadku nadużyć będą ułaskawiani zanim jeszcze zapadnie wyrok.Tu chodzi o państwo w którym można unieważnić każde wybory,jezeli ich wynik nie będzie zadowalać rządzących.
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 22:06
Zaufać takim ludziom jak Zoll?? Marionetkom i pacynkom różowego bagna, które stało się nawet bardziej szkodliwe niż lewa czerwień, bo ubiera się w płaszczyk prawicy, wycierała sobą przez osiem lat posadzki w kościolach, zawierała katolickie małżeństwa za 5 południe?? (co nota bene nie przeszkadzało w popieraniu in vitro, krytyce obrońców życia, legalizacji związków homoseksualnych i rozrzucaniu po miastach ulotek propagujących gender). Nie, dziękuję. Zostawię to Tobie i innym zwolennikom podawania drugiego portela złodziejowi podczas gdy jeszcze dobrze nie skończył wyciągać z kieszeni pierwszego.
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 15:17
Prezez TK, "bezstronny" profesor A. Rzepliński: 1971 -  1981 członek PZPR. 2005 kandydat PO na RPO. Od 2007 roku z rekomendacji PO członek TK. Od 2010 roku Prezes TK. Media kipiące od kilku ładnych dni opiniami "bezstronnych" sędziów TK wypowiadających się w swojej własnej sprawie :) PO oburzona do czerwoności (od różu tam już całkiem niedaleko), bo Sejm nowej kadencji i nowe władze nie realizują planów PO) - co skutkuje świętym oburzeniem, bo w rozumieniu PO i Petru (jeden pies, że się tak wyrażę)  demokracja w Polsce polega na realizowaniu planów PO oraz na szczuciu narodu przy pomocy usłużnych meNdiów. Petru - nowoczesny, nowy, zupełnie niewidoczny na zdjęciach z lat młodości w polityce tuż za plecami Bronisława Geremka, absolutnie nie powiązany interesami i sprzedajną mentalnością z minionym nierządem oraz byłym prezydentem BK, którego był głównym ekonomicznym doradcą, nieustannie eksponowanym w TV jako "ekspert" (jeden z tych, co to są wyciągani jak króliki z kapelusza podczas każdej pierwszej potrzeby i kreowani na półbogów w swojej dziedzinie). KOD - Komitet Obrony Demokracji, awangarda minionej władzy i wszelkiej lewości, tak chorzy z dojścia do władzy tych, których naród ku ich niepomiernemu zdziwieniu wybrał, że aż szczują społeczeństwo na swoje wiece. Tajemnicą poliszynela jest, że pojawiło się maksymalnie od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Z głowami słabo bardzo, ale może ta liczba chociaż te osoby otrzeźwi. Oto prawdziwy obraz prawdziwego zagrożenia dla demokracji i tego, kto tu sieje ferment, jątrząc i szczując naród wobec demokratycznie wybranej władzy, która teraz ośmieliła się jeszcze wydzierać im z łap ostatni bastion w postaci TK, postkomunistycznej organizacji, która uniemożliwiła lustrację środowisk prawniczych, dzięki czemu sama jest wypełniona takimi jak pan Rzepliński.
2 grudnia 2015, 15:24
A co z Panami Kryże czy Piotrowiczem ? :)
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 15:26
Widać naczytałeś się zbyt wielu oszczerstw, żeby być w stanie odróżnić fakty od mitologii :) Napomknę tylko, że pan Piotrowicz już napomknął był w mediach o tym, że jeśli szkalujące go medium nie wycofa się z zarzutów, wystąpi na drogę prawną. To tyle właśnie w tym temacie.
2 grudnia 2015, 15:29
Czy to że był w PZPR też zaskarży ? :) 
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 15:33
Zapewne nie, natomiast będzie w stanie udowodnić, a to już może przed mediami w większej liczbie, na podstawie istniejących dokumentów, że był zwalczany jako czynnik szkodliwy w prokuraturze :) Trudno natomiast byłoby o to takiemu panu Rzeplińskiemu, za to można z łatwością dotrzeć do faktów, jakim to cudem jego błyskotliwa kariera rozwijała się dzięki pełnemu poświęcenia budowaniu komunizmu, podczas gdy Piotrowicza zdegradowano z powodu szkodliwych poglądów.
AB
Aleksander Borowski
2 grudnia 2015, 16:03
No właśnie ,a W razie czego , to Piotrowicz może liczyć na ułaskawienie prewencyjne,Jak mówił Morawiecki "prawo nie jest świętością" .
2 grudnia 2015, 16:09
Dudapomoc czuwa!
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 16:10
Który Morawiecki ? :) Młodszy póki co bez skazy, aż żal, że nie ma się do czego przyczepić, starszego wywozili siłą z kraju, taki był hardy i tak nie przestrzegał prawa, zbój jeden!
2 grudnia 2015, 16:10
Prof.Stępień twierdzi coś innego  Jerzy Stępień, były szef Trybunału Konstytucyjnego, wspominał w Poranku Radia TOK FM swoje internowanie w stanie wojennym. - Niby przypadek, ale Stanisław Piotrowicz w tym Krośnie był prokuratorem, a ja na dołku. Teraz tacy ludzie triumfują - stwierdził.
2 grudnia 2015, 16:23
Trzeba Panu Morawieckiemu oddać sprawiedliwość bo powiedział: Jak mówi  marszałek senior Sejmu VIII kadencji, aktualnie obserwujemy harmider wokół wyboru sędziów TK. Według twórcy "Solidarności Walczącej" hałas bierze się z tego, że PiS chce wprowadzić swoich przedstawicieli do TK "w sposób nie do końca taki, jak się to zgodnie z procedurami i bez pospiechu powinno odbywać"
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 17:30
@Beniamin Pozostaje zatem pytanie, jaki interes ma profesor Stępień w przedstawianiu sprawy w taki sposób i w pokazywaniu pana Piotrowicza w takim świetle :) Lub co zaszło między nim a środowiskiem reprezentowanym przez Piotrowicza, że celowo go dyskredytuje nie dodając nic więcej, żadnych konkretów, natomiast milczy na temat powiązań i podobnych błędów z przeszłości w postaci wstąpienia do PZPR w przypadku osób pokroju profesora Rzeplińskiego. Władza w TK to władza ogromna (stąd i awantura, PO traci ostatnią flankę), a osoby znajdujące się w TK nie zrobiły karier na kręceniu lodów, nie są więc przeciwieństwem Piotrowicza - prokuratora.
AB
Aleksander Borowski
2 grudnia 2015, 18:18
Słowa "Prawo nie jest świętością jeżeli nie służu narodowi"wypowiedział pan K,Morawiecki(k15) w sejmie wzeszłym tygodniu, kiedyusprawiedliwiał głosowanie członków PIS i K15.Podobnie swoje czyny usprawiedliwiali Lenin (posługiwal sie terminem lud) i Hitler(stwierdził że jest ponad prawem ,gdyż jest wybrany przez narod).Szkoda że pan K.Morawiecki,ktory był legendą walki z panstwem autorytarnym przeszedł na pozycje"sił ciemności".
2 grudnia 2015, 19:02
Temat przeszłości Piotrowicza pojawił się po emisji ostatniego programu Tomasza Sekielskiego, w którym odkryto to, czego najbardziej wstydzi poseł PiS z Krosna. Choć wielokrotnie zapewniał, że będąc prokuratorem w latach 80. odmawiał prowadzenia politycznych śledztw, dziennikarz przypomniał mu historię Antoniego Pikula, działacza "Solidarności" z Jasła. W 1982 roku został on zatrzymany za kolportowanie ulotek i nielegalnych czasopism, a w jego sprawie akt oskarżenia przygotowywał nie kto inny, a właśnie prokurator Piotrowicz. Co więcej, śledczy pracował wtedy tak skutecznie, że w 1984 roku został odznaczony przez PRL-owskie władze brązowym krzyżem zasługi.
KM
Katarzyna Michalska
3 grudnia 2015, 00:25
Nie dziwię się, że wstydzi się przynależności do PZPR. Wielokrotnie również w czasie PRL udowadniał, że się wstydzi. Za to go zdegradowano. Tymczasem pan Rzepliński wyraźnie nie wstydzi się niczego. Dziwne, że o tym nie powstają żadne dokumenty. A może nie dziwne? On przecież naprawdę nie wstydzi się tego.
WDR .
2 grudnia 2015, 15:03
Trudno sobie wyobrazić żeby sędziowie TK uchwalili niekonstytucyjność de facto swojej własnej ustawy, ale... ciekawe jak nazwać sytuację w której tak by się stało.
WDR .
2 grudnia 2015, 14:58
? Skarżył. Wycofał wniosek bodaj w połowie listopada. I wtedy PO zaczęła skarżyć własną ustawę, którą współtworzyła z sędziami TK do TK.
2 grudnia 2015, 14:17
Jak mógł zaskarżyć, kiedy w ustanowieniu tego "prawa" brali udział prezes i wiceprezes TK, chociaż nie uczestniczą we władzy ustawodawczej. To już było bezprawie
2 grudnia 2015, 14:14
[url]http://niezalezna.pl/73489-na-wniosek-platformy-trybunal-konstytucyjny-przeczy-sam-sobie[/url] Tak to bezstronny jest Trybunał Konstytucyjny. W zależności od potrzeby, raz może, innym razem nie
2 grudnia 2015, 13:58
Zaczynam rozumieć sens tej "dobrej zmiany" o której mówił prezydent Duda. Gdy PO naciąga prawo to jest źle, ale gdy PiS naciąga prawo i za pomocą kolan i łokci wpycha swoich ludzi do Trybunału Konstytucyjnego, to jest właśnie "dobra zmiana". 
JM
Jan Młynarczyk
2 grudnia 2015, 13:56
1. Macierewicz Antoni (obronność) 2. Ziobro Zbigniew (prawość i sprawiedliwość) 3. Kamiński Mariusz (służebność specjalna) 4. Kurski Jacek (kulturalność) 5. Szmit Jerzy (drogowość) 6. Piotrowicz Stanisław (prawość człowiecza) 7. Parys Jan (zagraniczność) 8. Kempa Beata (szefowość kancelaryjna) 9. Witek Elżbieta (...informacyjność) . . 100. Kaczyński Jarosław (całość)
2 grudnia 2015, 13:50
- To wszystko jest łamaniem przynajmniej procedur, na pewno dobrych obyczajów, a być może prawa - komentuje postępowanie PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. - Być może prezydent Duda zorientował się, że to on będzie odpowiadał przed Trybunałem Stanu, gdyby to łamanie prawa było w pełni widoczne - dodaje w rozmowie z Interią Staniszkis. Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-prof-jadwiga-staniszkis-prezydent-duda-rozpaczliwie-walczy-o,nId,1931457#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
D
deon
2 grudnia 2015, 13:39
Ferment wokół Trybunału Konstytucyjnego wywołała PO, która złamała konstytucję dokonując wyboru dwóch sędziów TK, który należał do Sejmu obecnej kadencji - powiedziała w środę rzeczniczka rządu Elżbieta Witek. Dlaczego wtedy nikt nie protestował? - pytała. <a href="http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,25941,witek-ferment-wokol-tk-wywolala-po.html">więcej</a>