Wkraczamy w nową erę – wkrótce rusza e-sąd

Wkrótce zamiast zjawiać się w sądzie, usiądziemy przed komputerem (fot. deon.pl)
PAP / wab

W pierwszej dekadzie stycznia w Polsce stanie się możliwe składanie pozwów przez internet w ramach elektronicznego postępowania upominawczego. Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, e-sąd rozpocznie swoją działalność 4 stycznia, a pierwsze pozwy drogą elektroniczną złożyć będzie można już kilka dni później.

Od przyszłego roku polski wymiar sprawiedliwości wchodzi w nową epokę, przeżyje rewolucję informatyczną – powiedział podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że Polska jest czwartym krajem w Europie, który wprowadza tego typu system – po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach.

DEON.PL POLECA


Jak wskazał Kwiatkowski, dzięki drodze internetowej postępowanie upominawcze stanie się wygodniejsze, tańsze, krótsze i odciąży tradycyjne sądy. – Jest to doskonała informacja dla polskich przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych, dla których czasami zapłata lub brak zapłaty jest kwestią "być albo nie być" – mówił minister.

– Całość sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym będzie w formie elektronicznej, w systemie informatycznym. Rezygnujemy z prowadzenia akt papierowych – zaznaczył minister. Jak wyjaśnił, jeśli strona postępowania złoży protest, będzie istniała możliwość przeniesienia sprawy do trybu tradycyjnego. Postępowanie elektroniczne dotyczy też postępowania egzekucyjnego: wierzyciel na podstawie tytułu wykonawczego z e-sądu będzie mógł złożyć elektroniczny wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji.

E-sąd będzie działał formalnie jako XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie i na stronie internetowej tego sądu: lublin.sr.gov.pl również znajdzie się odpowiedni link. Władze samorządowe przeznaczyły na jego siedzibę budynek w centrum miasta. W e-sądzie zatrudniono jednego sędziego jako przewodniczącego, 11 referendarzy, 20 pracowników pomocniczych oraz trzech informatyków. – E-sąd będzie też mógł korzystać z całego zaplecza technicznego sądu rejonowego – poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek.

Składanie pozwu do e-sądu będzie polegało na wypełnianiu odpowiednich rubryk na stronie internetowej. System nie przyjmie pozwu, jeśli nie będą wypełnione wszystkie wymagane pola. Powinno to zmniejszyć liczbę błędów i przez to skrócić postępowanie. Zakłada się, że będzie ono trwało kilka dni. – Obecnie, gdy w pozwach zdarzają się błędy formalne, sąd wzywa do ich usunięcia, a to trwa. W e-sądzie system natychmiast podpowie, co trzeba wypełnić – powiedział Ozimek.

Satysfakcję z wprowadzenia e-sądu wyraziła Konfederacja Pracodawców Polskich. – Każde usprawnienie polskiego sądownictwa jest ze wszech miar godne pochwały – głosi stanowisko KPP. Dodano w nim, że "na przyspieszenie postępowań administracyjnych oraz sądowych czekają wszyscy polscy przedsiębiorcy i gospodarka".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wkraczamy w nową erę – wkrótce rusza e-sąd
Komentarze (1)
P
Pik
30 grudnia 2009, 18:55
 Czy rzeczywiście usprawni to polskie sądownictwo - czas pokaze... Dotychczasowa działalność na tym polu (i to na przestrzeni więcej niz jednej kadencji parlamentarnej) wypada raczej blado. Od Nowego Roku kończą zywot wydziały grodzkie sądów (w zamyśle miały usprawnić), postępowania przyspieszone skończyły się na pijanych kierowcach i rowerzystach (miały usprawnić i przyspieszyć), o sukcesach dozoru elektroniczego - tzw. elektroniczne 'obroze' dla skazanych - tez jakoś cicho (pieniądze na stworzenie systemu trzeba było jednak wydać...). Oby nie skończyło się znów według zasady 'chcieliśmy dobrze, wyszło jak zawsze'