Wolontariat szansą na nowe doświadczenia

PAP / ad

Do zaangażowania w przedsięwzięcia Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service - EVS) przekonywali młodych Polaków, podczas zorganizowanej w Katowicach Śląskiej Gali Wolontariatu, uczestniczący w tym programie ich rówieśnicy z Łotwy, Francji, Rumunii i Gruzji.

Jak mówili w poniedziałek wolontariusze EVS, taka forma wolontariatu - prócz możliwości bezinteresownej pomocy innym, szansy na naukę obcych języków czy na zebranie nowych doświadczeń podczas zagranicznych podróży - może być też dobrym sposobem na przeczekanie kryzysu gospodarczego we własnym kraju.

EVS to jedna z akcji unijnego programu "Młodzież w działaniu". Umożliwia wolontariuszom w wieku od 18 do 30 lat wyjazdy do pracy w innych europejskich krajach przy wybranych projektach, np. ekologicznych, socjalnych czy kulturalnych. Na tej zasadzie polskie organizacje i instytucje non-profit zapraszają też do Polski wolontariuszy z innych krajów.

"W ramach EVS wolontariusz ma zapewnione kieszonkowe, zakwaterowanie oraz opiekę mentora, który pomaga mu podczas pobytu w obcym kraju. Organizacja przyjmująca zapewnia również wsparcie w nauce języka" - zachwalała zalety EVS Olga Biegus z Polskiego Forum Edukacji Europejskiej, wskazując też na dobrą organizację programu.

DEON.PL POLECA

"Skończyłam szkołę średnią, ale nie wiedziałam, jakie studia wybrać. Dlatego postanowiłam rok poświęcić na wyjazd za granicę. Wybrałam Wolontariat Europejski, bo miał ciekawe projekty kulturalne" - wyjaśniała Geraldine z Francji, która jest wolontariuszką w bytomskiej galerii Kronika.

Podkreślała, że francuski model wolontariatu różni się od polskiego. We Francji wolontariat jest zwykle dodatkowym zajęciem, natomiast w Polsce często bywa podstawową formą społecznej aktywności młodych ludzi. Zdaniem Geraldine, polscy wolontariusze pracują przy tym znacznie więcej niż ochotnicy z innych krajów.

O innej motywacji wyjazdu w ramach EVS mówiła Arta z Łotwy, która jako wolontariuszka na Śląsku uczy dzieci języka angielskiego. Arta wskazywała, że w ostatnim czasie młodzi Łotysze coraz częściej decydują się na zagraniczny wolontariat, kierując się chęcią przeczekania kryzysu ekonomicznego, który szczególnie dotkliwie dotknął ich kraj.

Geraldine i Arta założyły na stronie programu "Młodzież w działaniu" blog, w którym m.in. opisały już swe pierwsze doświadczenia z Polski. Prócz ich bloga, na www.mlodziez.org.pl można znaleźć szczegółowe informacje na uczestnictwa w Wolontariacie Europejskim.

W latach 2005 i 2006 swe zaangażowanie w wolontariat deklarowało ponad 20 proc. Polaków. Wynik ok. 13 proc. Polaków, czyli ok. 3,8 mln osób, w ostatnim badaniu, był zbliżony do odnotowanego w 2008 r. i dwa lata temu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wolontariat szansą na nowe doświadczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.