Wręczono nagrody Ubi Caritas

(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

W sobotę rozdano Nagrody Ubi Caritas, które honorują działania charytatywne na rzecz ubogich w Polsce i na świecie.

Siostra Urszula Brzonkalik - franciszkanka posługująca w Aleppo, ordynariusz diecezji przemysko-gorlickiej bp Paisjusz, wolontariusze telefonu zaufania z diecezji radomskiej i burmistrz Rudnika nad Sanem znaleźli się wśród wyróżnionych podczas uroczystej, ekumenicznej gali Ubi Caritas.

W sobotę rozdano Nagrody Ubi Caritas, które honorują działania charytatywne na rzecz ubogich w Polsce i na świecie. Coroczna gala to ogólnopolska inicjatywa ekumeniczna Caritas Polska, prawosławnego Eleos i dwóch ewangelickich Diakonii. Nagrody Ubi Caritas zostały wręczone już po raz szesnasty.

DEON.PL POLECA

Otwierając galę, dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki podkreślił, że ten dzień należy do bohaterów tego wydarzenia - "wyjątkowych osób, które każdego dnia niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym".

- Przy całym swoim zaangażowaniu w dzieła Caritas pozostają osobami bardzo skromnymi. Podczas gali chcemy je docenić, uhonorować i nagrodzić, ponieważ takie osoby tworzą i budują rodzinę Caritas, sprawiając, że jesteśmy organizacją charytatywną cieszącą się największym zaufaniem Polaków - powiedział ks. Iżycki.

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa przesłała do uczestników gali list, który został odczytany przez prowadzącego galę Przemysława Babiarza.

"To cenne wydarzenie jest hołdem dla idei niesienia pomocy. Świadczy o woli wspierania bliźniego i otwarciu na jego problemy. Postawa laureatów Ubi Caritas jest postawą ludzi wielkiego serca, daje nam przykład prawdziwie chrześcijańskiego miłosierdzia i przynosi dumę naszemu społeczeństwu" - napisała.

W sposób szczególny wyróżniono s. Urszulę Brzonkalik. Franciszkanka otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora Caritas Polska za posługę w ogarniętym wojną Aleppo w Syrii, gdzie z oddaniem organizuje i wspiera polskie programy pomocowe.

Podczas gali rozdane zostały też nagrody przyznawane za wrażliwość na potrzeby osób ubogich i potrzebujących. Nagrody Ubi Caritas w formie dyplomów i statuetek św. siostry Faustyny zostały przyznane w kategoriach: Darczyńca, Świadectwo i Współpraca.

W kategorii Darczyńca główną nagrodę otrzymali Hanna i Konstanty Strusowie za wieloletnie wsparcie Caritas diecezji siedleckiej.

W kategorii Świadectwo główną nagrodę otrzymali wolontariusze telefonu zaufania - ks. prof. Marek Dziewiecki, ks. Robert Kowalski za "służbę 120 wolontariuszy diecezji radomskiej, którzy oferują telefoniczną pomoc w zakresie dysfunkcji społecznych przez pięć dni w tygodniu".

W kategorii Współpraca główna nagroda trafiła do Agaty Heydy wraz z wolontariuszami Szkolnego Koła Caritas w Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu za "aktywne działanie na rzecz środowiska lokalnego, szkoły i diecezji sosnowieckiej". Jak podkreślono, koordynatorka koła z oddaniem szkoli wolontariuszy w pracy nad samodzielnymi projektami i akcjami diecezjalnej Caritas.

Po raz pierwszy został przyznany medal Ubi Caritas. Laureatem tego wyróżnienia został burmistrz gminy i miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski. Został on uhonorowany za wieloletnie niesienie pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Dzięki jego współpracy z Caritas diecezji sandomierskiej powstało wiele placówek o charakterze pomocowym i wspierającym osoby samotne, starsze i niepełnosprawne.

Nagrodę Główną oraz statuetkę "Miłosiernego Samarytanina" Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyznała Zofii Wojtas z parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie.

- Laureatka jest znana w całej diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP jako osoba mocno zaangażowana w działalność diakonijną (charytatywną). Wspiera chorych w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Organizuje zbiórkę, transport i podział zebranych darów dla osób potrzebujących na Mazurach. Pomaga seniorom w ramach działalności Koła Odwiedzinowego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie - uzasadniono wyróżnienie.

Laureatem nagrody głównej "Dłonie Miłosierdzia" w kategorii współpraca, fundowanej przez Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia Eleos, został Kościół Ewangelicki w Środkowych Niemczech za "wsparcie rzeczowe, merytoryczne i finansowe działalności charytatywnej.

Nagrodę "Dłonie Miłosierdzia" w kategorii Współpraca z Eleos przyznano Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszemu Paisjuszowi Arcybiskupowi Przemyskiemu i Gorlickiemu.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego nagrodę im. Biskupa Jana Niewieczerzała przekazała: Wacławie Żórawskaej, Danucie Kwiatkowskiej, Barbarze Stahl i Michałowi Tessarowiczowi za wsparcie dla osób starszych i schorowanych, pracę na rzecz dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i wsparcie finansowe działalności Diakonii oraz założenie trzech fundacji na rzecz kobiet w Afryce.

Diakonia Polska od 2007 r. przyznaje nagrody "Miłosiernego Samarytanina" w uznaniu za zaangażowanie na rzecz pracy diakonijnej, pomocy bliźniemu oraz za "samarytańskie serce". Nagradzane są osoby lub instytucje w celu podkreślenia znaczenia współpracy z Diakonią Polską, Diakoniami diecezjalnymi lub parafialnymi.

W gali uczestniczyli m.in: biskup diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Michał Janocha, rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, przedstawiciele Caritas z całej Polski, działacze Eleos i Diakonii, duchowni różnych chrześcijańskich denominacji oraz reprezentanci świata kultury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wręczono nagrody Ubi Caritas
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.