Wspólna walka z przestępczością chuligańską?
Wspólną walkę z przestępczością chuligańską zapowiedzieli w środę szefowie MSW, MS i Prokuratury Generalnej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, poświęconym wybrykom pseudokibiców. Zarzuty ws. niedzielnej bójki na gdyńskiej plaży usłyszały dotąd trzy osoby.
W niedzielę na plaży w Gdyni doszło do bójki, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób, m.in. pseudokibice Ruchu Chorzów (ich drużyna grała tego dnia mecz z Arką Gdynia) i marynarze z meksykańskiego żaglowca Cuauhtemoc. Dzień wcześniej doszło do wybryków chuliganów na meczu czwartej ligi KS Łomianki z Polonią Warszawa; mecz został przerwany, na murawę wtargnęło kilkadziesiąt osób.
- Państwo polskie będzie w stanie pokazać, że monopol na przemoc ma państwo, a nie bandyci - powiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Dodał, że uczestnicy spotkania u premiera są przekonani, że "mamy do czynienia nie tyle ze środowiskami kibicowskimi, czy z fanami piłki nożnej, nie mamy do czynienia także z jakimikolwiek elementami politycznymi, mamy do czynienia po prostu z bandytami".
Szef MSW poinformował też, że w ciągu ostatnich dwóch lat policjanci z CBŚ zatrzymali 959 stadionowych bandytów, którym postawiono łącznie 1890 zarzutów.
- Mamy świadomość, że dobre, sprawne działanie prokuratury w zakresie ścigania przestępstw skierowanych przeciwko wolnościom, przeciwko zdrowiu ludzkiemu oraz porządkowi publicznemu nie jest możliwe bez ścisłej współpracy i koordynacji działań z resortami spraw wewnętrznych i sprawiedliwości - mówił natomiast zastępca prokuratora generalnego Marek Jamrogowicz.
Minister sprawiedliwości Marek Biernacki przypomniał z kolei, że sądy niedawno wydały wyroki w zawieszeniu w sprawie "chuliganów mieniących się kibicami", którzy napadli na dzieci grające turnieje piłkarskie w Redzie i Kościerzynie (Pomorskie). "Kary w zawieszeniu - tak nam się wydaje - są przez sądy wyraźnie nadużywane" - ocenił Biernacki. Dodał, że w październiku powinna zostać opracowana duża zmiana prawa m.in. ograniczająca stosowanie kar w zawieszeniu na rzecz np. ograniczenia wolności.
Politycy PiS w związku z nasilającym się problemem z pseudokibicami proponują powrót do idei "zero tolerancji" dla bandytów. - To jest idea, która śp. Lech Kaczyński, jako mister sprawiedliwości, wcielał w życie i to jest idea, którą można wcielać w życie w obecnym systemie prawnym z pewnymi modyfikacjami - przekonywał rzecznik tej partii Adam Hofman.
Wykorzystywanie instytucji sądów 24-godzinnych i zaostrzenie kar - to z kolei propozycje Solidarnej Polski w zwalczaniu przestępczości, szczególnie tej związanej z działalnością pseudokibiców. Dziś państwo polskie jest bezradne - mówił na konferencji lider SP Zbigniew Ziobro.
Sąd Rejonowy w Gdyni odrzucił wnioski o areszt w sprawie niedzielnej bójki dla dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty jako pierwsi. W odniesieniu do 25-letniego mieszkańca Staszkowa i 33-letniego katowiczanina sąd ocenił, że nie ma obawy mataczenia. W sprawie zarzut pobicia policja postawiła kolejnej osobie: 29-letniemu mieszkańcowi Rudy Śląskiej, a śledczy wystąpili do sądu o areszt podejrzanego.
Rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Joanna Kowalik-Kosińska powiedziała, że funkcjonariusze z południa Polski cały czas próbują identyfikować na podstawie nagrań z monitoringu pozostałych uczestników bijatyki.
Obywatele Meksyku mają w śledztwie w większości status pokrzywdzonych, część tylko świadków. Żaglowiec Cuauhtemoc opuszcza gdyński port w czwartek przed południem. Dla zatarcia złego wspomnienia po niedzielnej bójce na plaży w Gdyni w środę zorganizowano koszykarski "mecz przyjaźni" między meksykańskimi marynarzami i gdyńskimi radnymi. Załoga żaglowca pokonała radnych 24:22.
Skomentuj artykuł