Wspólne posiedzenie rządów Polski i Niemiec

Szefowie rządów Polski i Niemiec Donald Tusk i Angela Merkel podczas oficjalnego spotkania w Warszawie. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / psd

Po nim - tuż po południu - odbędzie się wspólne posiedzenie rządów obu krajów pod przewodnictwem polskiego premiera i niemieckiej kanclerz.

Posiedzenie jest główną częścią obchodów 20-lecia polsko-niemieckiego traktatu z 1991 r. o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Rządy Polski i Niemiec przyjąć mają wspólną deklarację podsumowującą minione 20 lat współpracy, a także listę konkretnych wspólnych przedsięwzięć na nadchodzące lata - zapowiedział w rozmowie z PAP pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski. Oba rządy mają zadeklarować współodpowiedzialność za losy Europy.

Według rzecznika niemieckiego rządu Steffena Seiberta wtorkowe spotkanie w Warszawie, to nie tylko zwykłe konsultacje międzyrządowe z okazji jubileuszu traktatu polsko-niemieckiego z 1991 r., ale też - jak mówił - "znak bliskiej współpracy z naszym wschodnim sąsiadem, którą chcemy pogłębiać".

"To bardzo ważne rozmowy, które pokazują, że obie strony traktują swoją przyjaźń bardzo poważnie" - mówił Seibert na konferencji prasowej w Berlinie.

"Stosunki polsko-niemieckie są w dobrej, przyjacielskiej fazie. Nie ma żadnych poważnych dwustronnych problemów, które byłyby nie do rozwiązania. Podczas konsultacji międzyrządowych nie musimy zajmować się dzielącymi czy bolesnymi tematami" - ocenił Seibert. Jak dodał, konieczne jest natomiast, by Polska i Niemcy porozumiewały się w sprawach europejskich.

"W interesie Polski i Niemiec leży to, by dążyły do takich samych celów. Oba kraje mają też zbliżone przekonania dotyczące polityki finansowej i stabilności"
- zauważył rzecznik niemieckiego rządu.

W międzyrządowych konsultacjach - jak zapowiadał Bartoszewski - ma wziąć udział dwudziestu kilku ministrów i wiceministrów poszczególnych resortów; ze strony niemieckiej ma być ponad 10 ministrów konstytucyjnych i sekretarzy stanu. Planowane są rozmowy bilateralne pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami resortów, następnie odbędzie się posiedzenie plenarne obu rządów i lunch roboczy. Odbędą się też rozmowy w węższym gronie Tuska i Merkel.

Ze strony niemieckiej we wspólnym posiedzeniu rządów w Warszawie mają wziąć udział ministrowie: spraw zagranicznych Guido Westerwelle, gospodarki Philipp Roesler, finansów Wolfgang Schaeuble, sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, obrony Thomas de Maiziere, infrastruktury Peter Ramsauer, rolnictwa Ilse Aigner, nauki Anette Schavan, zdrowia Daniel Bahr, pracy Ursula von der Leyen oraz kultury Bernd Neumann.

W trakcie posiedzenia plenarnego obu rządów głos zabiorą Tusk i Merkel oraz szefowie MSZ.

Dyrektor biura pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego Krzysztof Miszczak powiedział PAP, że lista wspólnych polsko-niemieckich przedsięwzięć na najbliższe lata zawiera około 100 pozycji.

Według "Gazety Wyborczej" projekty z polsko-niemieckiego programu współpracy to m.in. szybka kolej i gazociągi między Polską a Niemcami, utworzenie wydziałów polonistyki na niemieckich uniwersytetach oraz ścisłe partnerstwo w Unii Europejskiej.

W programie zapisano, że obydwa kraje będą regularnie uzgadniać stanowiska i wspólnie walczyć z kryzysem finansowym. Niemcy zobowiązały się do pomocy Polsce w przyjęciu euro; będą też współpracować z nami podczas rozpoczynających się w tym roku negocjacji nad budżetem UE. Poza tym premier i kanclerz mają ze sobą rozmawiać przed unijnymi szczytami, a rządy - regularnie się spotykać na wspólnych posiedzeniach.

Polska i Niemcy chcą też, żeby na pograniczu powstawały nowe mosty, drogi i linie kolejowe; w przyszłości oba kraje mają połączyć szybkie koleje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wspólne posiedzenie rządów Polski i Niemiec
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.