Wybitni polscy turkolodzy nagrodzeni w ambasadzie Turcji

(fot. shutterstock.com)
PAP / ms

Nagrodę dla profesorów wręczono w imieniu ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu.

Profesorowie Tadeusz Majda i Stanisław Stachowski zostali uhonorowani przez ambasadora Turcji w Polsce Tunca Ugdula za wybitne zasługi i wkład w rozwój studiów turkologicznych w Polsce. Na uroczystości obecny był wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz. Uroczystość odbyła się w piątek w ambasadzie tureckiej w Warszawie.

"Nadając Panom Profesorom odznaczenia, Republika Turcji pragnie wyrazić swoje uznanie dla nich, a także złożyć podziękowania za ich wkład wniesiony w rozwój studiów turkologicznych i pogłębianie relacji turecko-polskich" - czytamy w uzasadnieniu przesłanym PAP przez ambasadę turecką. Podkreślono w nim również, że obaj uhonorowani odegrali znaczącą rolę w kształceniu pokoleń pracowników naukowych zajmujących się tematyką turkologiczną.

Pierwszy z uhonorowanych, prof. Tadeusz Majda, jest byłym kierownikiem Zakładu Turkologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą w dziedzinie języka i literatury okresu osmańskiego. Zajmuje się też kulturą ludów tureckich i sztuką islamu. Był organizatorem wystaw sztuki tureckiej i perskiej.

Drugi z nagrodzonych, prof. Stanisław Stachowski, to były kierownik Zakładu Turkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (jest to najstarszy z polskich akademickich ośrodków turkologicznych). Prof. Stachowski jest również slawistą - przez wiele lat był związany z Instytutem Filologii Słowiańskiej UJ. Z czasem jego zainteresowania badawcze skoncentrowały się na kontaktach słowiańsko-tureckich.

Obaj uhonorowani profesorowie rozpoczęli studia badawcze w dziedzinie turkologii w latach 50. ubiegłego stulecia. Wciąż są aktywni naukowo.

Polskie środowisko naukowe zajmuje się tematyką turkologiczną od początku XX w. Niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w roku 1919, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie otworzono pierwsze studia turkologiczne. Kolejne zostały uruchomione na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1934. Najmłodszym kierunkiem turkologii jest ten na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, utworzony w roku 2002.

W Turcji działa od kilkunastu lat zespół polskich archeologów, kierowany obecnie przez prof. Arkadiusza Marciniaka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zespół ten prowadzi wykopaliska w jednym z najstarszych miast świata - Catalhoyuk. W 2012 r. to stanowisko archeologiczne wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2016 r. polscy naukowcy badacze odkryli tam dwie unikatowe, bardzo dobrze zachowane kamienne figurki sprzed 8 tys. lat, przedstawiające nagie kobiety.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybitni polscy turkolodzy nagrodzeni w ambasadzie Turcji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.