Wyniki sondażu wyborczego Ipsos

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / kn

Do Parlamentu Europejskiego wejdą: PO - 32,8 proc.; PiS - 31,8 proc.; SLD - 9,6 proc.; KNP J. Korwin-Mikkego - 7,2 proc.; PSL - 7,0 proc. - to wyniki niedzielnego sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP.

PO i PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyły równą liczbę mandatów - każda z partii wprowadzi do europarlamentu po 19 posłów. Z sondażu wynika też, że Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzyma pięć mandatów, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - cztery mandaty, Polskie Stronnictwo Ludowe - również cztery.

Do PE nie dostali się m.in. Europa Plus Twój Ruch, który zdobył 3,7 proc. głosów, Solidarna Polska z wynikiem 3,1 proc. głosów, Polska Razem, która otrzymała 2,8 proc. głosów oraz Ruch Narodowy z wynikiem1,5 proc. głosów.

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 22,7 proc.

DEON.PL POLECA

Wstepna lista polskich europosłów
Jak wynika z sondażu Ipsos dla TVN24 i TVP do Parlamentu Europejskiego wejdą m.in. z PO: Danuta Huebner, Bogdan Zdrojewski, Jerzy Buzek; z PiS: Janusz Wojciechowski i Bolesław Piecha, z SLD: Janusz Zemke i Krystyna Łybacka.
Jak wynika z danych sondażowych z PO mandat zdobyli: Jerzy Buzek, Danuta Huebner, Bogdan Zdrojewski, Róża Thun, Janusz Lewandowski, Jacek Saryusz-Wolski, Dariusz Rosati, Barbara Kudrycka, Elżbieta Łukacijewska, Danuta Jazłowiecka, Julia Pitera, Jan Olbrycht, Michał Kamiński.
Prawdopodobnie mandat zdobędą także: Adam Szejnfeld, Jarosław Wałęsa, Michał Boni, Marek Plura, Tadeusz Zwiefka, Bogdan Wenta.
Spośród kandydatów PiS mandaty zdobyli: Janusz Wojciechowski, Bolesław Piecha, Tomasz Poręba, Ryszard Czarnecki, Kosma Złotowski, Zdzisław Krasnodębski, Dawid Jackiewicz, Karol Karski, Marek Gróbarczyk, Anna Fotyga, Beata Gosiewska, Zbigniew Kuźmiuk, Jadwiga Wiśniewska.
Prawdopodobnie PiS w PE będą reprezentować również: Ryszard Legutko, Andrzej Duda, Mirosław Piotrowski, Marek Jurek, Kazimierz Ujazdowski, Stanisław Ożóg.
Z listy SLD-UP w PE znajdą się: Janusz Zemke, Adam Gierek, Lidia Geringer de Oedenberg, Bogusław Liberadzki oraz Krystyna Łybacka.
Nowa Prawica wprowadziła do PE: Janusza Korwin-Mikkego, Roberta Iwaszkiewicz oraz - prawdopodobnie - Stanisława Żółtka i Michała Marusika.
Europosłowie PSL to: Czesław Siekierski, Jarosław Kalinowski, Krzysztof Hetman i Andrzej Grzyb.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyniki sondażu wyborczego Ipsos
Komentarze (2)
ZA
zwrot akcji ?
26 maja 2014, 03:36
O 3:15. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała wyniki z ponad 63% obwodowych komisji wyborczych. Frekwencję członkowie PKW szacują na 22,17%. Na czele z dużą przewagą Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało - 33,88 procent badanych. Na drugą Platformę Obywatelską - 28,66%. W Parlamencie Europejskim w takim zestawieniu znalazłyby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem na poziomie 9,26%, Kongres Nowej Prawicy z poparciem 7,01% oraz Polskie Stronnictwo Ludowe z 8,66%. Solidarna Polska uzyskałaby 4,26%, Ruch Narodowy 1,42%, Europa Plus-Twój Ruch 3,33%, Polska Razem 3,03%.
.
...
25 maja 2014, 23:00
ciekawe - Palikoty albo rzeczywiście dostały czerwona kartkę, albo nie puszczono ich do PE gdyż mają zadania przewidziane do wykonania w kraju.