Wystawa o żydowskim getcie w Terezinie
Do 4 października można zwiedzać wystawę w bloku 12. na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau poświęconą historii getta stworzonego przez Niemców w czeskim Terezinie (Theresienstadt). Ekspozycja przybliża losy Żydów deportowanych z tego getta do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Jak poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego oświęcimskiego muzeum wystawę tworzy 29 plansz, na których znajdują się teksty, fotografie, a także fotokopie archiwalnych dokumentów i prac artystycznych.
"Przedstawione są na nich podstawowe informacje dotyczące m.in. historii samego Terezina, a także utworzenia tam getta, mającego dla Niemców duże znaczenie propagandowe. Największa część ekspozycji poświęcona jest losowi Żydów deportowanych z Theresienstadt do Auschwitz, gdzie 8 września 1943 r. utworzono dla nich specjalny obóz rodzinny na odcinku BIIb obozu Auschwitz II-Birkenau" - zaznacza Sawicki. Dodaje, że ekspozycja mówi też o likwidacji obozu, do której doszło w dniach od 10 do 12 lipca 1944 r.
"W komorach gazowych zabito wówczas 7 tysięcy osób. Łącznie z Terezina do Auschwitz Niemcy przewieźli 24 transporty liczące ponad 46 tys. Żydów, z czego ok. 18 tysięcy trafiło do obozu rodzinnego" - wylicza rzecznik.
Wystawę oglądać można w godzinach 11-17.
Skomentuj artykuł