Wystawa "Polacy ratujący Żydów" w Tel Awiwie

Wystawa "Polacy ratujący Żydów" w Tel Awiwie
(fot. ipn.gov.pl)
PAP / psd

Wystawa "Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945" została otwarta w środę wieczorem w siedzibie Instytutu Badań nad Holokaustem Massuah w Tel Awiwie.

W uroczystości otwarcia ekspozycji, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z izraelskim Instytutem Badań nad Holokaustem Massuah i Instytutem Polskim w Tel Awiwie, udział wzięli m.in. Orly Fruman, Dyrektor Generalna (w randze wiceministra) Ministerstwa Kultury i Sportu Izraela, wicepremier Waldemar Pawlak oraz Janusz Kurtyka z Instytutu Pamięci Narodowej.

Fotografie, relacje i dokumenty ukazujące życie Polaków i Żydów pod okupacją niemiecką, a także pomoc Polaków ratujących Żydów w Małopolsce w czasie Zagłady składają się na tę ekspozycję. Przybliża ona sylwetki Polaków, mieszkańców Małopolski, którzy w latach 1939-1945 ryzykując własnym życiem, pomagali ludności żydowskiej uniknąć śmierci z niemieckich rąk.

Jak informują materiały wystawowe - ta pomoc miała różne formy: od np. wskazania drogi ucieczki przed obławą czy obdarowanie jedzeniem, poprzez wyrabianie Żydom tzw. aryjskich dokumentów, szukanie mieszkań czy pracy, po stałe żywienie i ukrywanie.

DEON.PL POLECA

Wśród fotografii są zdjęcia tych, którzy za pomoc niesioną Żydom zostali zamordowani przez Niemców. Taki los spotkał rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów z miejscowości Markowa koło Łańcuta. W latach 1942-1944 ukrywali oni ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. Niemcy zastrzelili Józefa, jego ciężarną żonę i ich sześcioro dzieci w wieku od roku do ośmiu lat. Razem z nimi zamordowali wszystkich ukrywanych przez nich Żydów.

"W inauguracji wystawy, co miało szczególne znaczenie, wzięli udział żyjący jeszcze bohaterowie tamtych strasznych czasów. Ludzie, którzy się ukrywali i byli ukrywani" - powiedział PAP uczestniczący w uroczystości Mateusz Szpytma z IPN, m.in. współautor książki "Ofiara Sprawiedliwych. Rodzina Ulmów - oddali życie za ratowanie Żydów".

Osobne miejsce zajmują fotografie Polaków z terenów Małopolski, którzy za pomoc Żydom zostali uhonorowani przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", jak też zdjęcia osób, które także ratowały Żydów, ale nie zostały uhonorowane tym tytułem.

Kolejna część wystawy poświęcona została pomocy prowadzonej przez osoby duchowne z terenów Polski południowo-wschodniej. Wśród nich także znajdują się odznaczeni przez Instytut Yad Vashem.

Ukrywający Żydów Polacy, prócz wyjątkowej odwagi, musieli także wykazać się dużą inwencją, aby przygotować dla swoich podopiecznych w miarę bezpieczną kryjówkę. Plany ich ukrycia wynikały z konkretnych okoliczności i możliwości Polaków. Na wystawie pokazano kilka takich miejsc, kryjówek, w których ukrywani byli Żydzi.

Prezentowane na ekspozycji zdjęcia Polaków i ich żydowskich podopiecznych pochodzą z wielu muzeów i archiwów w Polsce oraz ze zbiorów prywatnych.

Na wystawie prezentowane są także relacje i dokumenty. "Wśród nich są rzadko pokazywane na wystawach - jak powiedziała PAP uczestnicząca w wernisażu współautorka wystawy dr Elżbieta Rączy z IPN - oryginalne wyroki śmierci, wydane przez niemieckie sądy specjalne na Polaków za ukrywanie Żydów, niemieckie afisze, które informowały o wykonaniu kary śmierci na osobach udzielających schronienia ludności żydowskiej, oraz spisy imienne mieszkańców Małopolski zamordowanych przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom".

Po raz pierwszy wystawa była prezentowana w styczniu 2008 r., w dzień obchodów pamięci o Holokauście, na rynku w Krakowie. Od tego czasu pokazywana była w różnych częściach Polski.

Wystawa "Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945" została przygotowana przez Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Przy wykonaniu kwerendy do części ekspozycji pomocy udzielił Krakowski Oddział IPN.

Wystawa potrwa do 18 stycznia 2010 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa "Polacy ratujący Żydów" w Tel Awiwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.