Zatory na rzekach, woda podmywa domy

(fot. PAP/Jerzy Undro)
tvn24 / apio

Wysoka woda na wielu rzekach w Polsce. Najgorsza sytuacja jest w Krajniku Dolnym w woj. zachodniopomorskim, gdzie woda podmywa już domy. Mieszkańcy czekają na lodołamacze, te jednak mają kłopoty z dotarciem do miejscowości. Dodatkowo około 5 tysięcy mieszkańców w tym rejonie nie ma prądu. - Takie mamy popsute trochę Święta - mówią mieszkańcy.

Wysoka woda utrzymuje się na wielu rzekach w Polsce. Najtrudniejsza sytuacja jest na Odrze w miejscowości Krajnik Dolny. Woda wystąpiła z brzegów, ale strażacy robią, co mogą, by nie przelała się przez wały i nie pozalewała okolicznych dróg.

Wał przeciwpowodziowy został umocniony po wiosennej powodzi, ale teraz zaczyna już przesiąkać.

DEON.PL POLECA

Na miejsce płyną lodołamacze, mają jednak problemy z dotarciem do celu. Najpierw musiały skruszyć lód na jeziorze Dąbie, a później nie mogły przepłynąć pod mostem kolejowym, bo odpowiedzialny za jego otwarcie dróżnik nie przyszedł na czas do pracy.

- Woda się podniosła jak w '97 roku - mówią mieszkańcy. - Czekamy na lodołamacze, ale nie przypływają. Jesteśmy bardzo zawiedzeni - dodają.

Dodatkowo sytuację utrudnia fakt, że w regionie około pięciu tysięcy osób pozbawionych jest prądu. Służby pracują nad usunięciem awarii.

Poważna sytuacja panuje również na Noteci w Wieleniu (woj. wielkopolskie). Tam woda już 3 dni temu przekroczyła stan alarmowy.

Sytuacja jest trudna, ale stabilna. W ciągu ostatniej nocy poziom wody podniósł się o 2 cm. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest przy moście przy Drawskim Młynie gdzie stworzył się 30-kilometrowy zator. Burmistrz Wielenia tłumaczy, że nie da się go wysadzić, ponieważ jest zbyt długi.

W mieście strażacy już od paru dni układają worki z piaskiem zabezpieczając gospodarstwa. Zagrożone jest także stare miasto, które jest wyspą otoczoną przez Starą i Nową Noteć. Woda zalała już park na głębokość 1,5 metra, podtopione są piwnice w domach starego miasta. Służby są przygotowane na wypadek ewakuacji.

Wzrost spodziewany jest także na Małej Wiśle, Przemszy i Sole (Śląskie), w zlewniach Nidy, Czarnej Staszowskiej i Koprzywianki (Świętokrzyskie) oraz na Wieprzu i Tyśmienicy oraz Bugu (Lubelskie).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zatory na rzekach, woda podmywa domy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.