Zdrojewski: Walczymy o zerowy VAT na książki

W krajach, które przyjęły wyższy poziom podatku i poprzez co ceny książek są tam odpowiednio wyższe, zauważa się spadek czytelnictwa (fot. sxc.hu)
PAP / wab

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział we wtorek, że podjął już starania o utrzymanie w Polsce w kolejnych latach zerowej stawki podatku VAT na książki oraz prasę specjalistyczną, a także o ujednolicenie stawek podatku dla książek w wersji cyfrowej.

31 grudnia 2010 roku upływa w Polsce okres obowiązywania zerowej stawki VAT dla książek oraz prasy specjalistycznej - kończy się okres przejściowy na stosowanie preferencyjnych stawek VAT, wynegocjowany przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, a przedłużony w 2007 roku. Zarówno wydawcy jak i księgarze obawiają się konsekwencji wprowadzenia od stycznia 2011 r. 7-procentowej stawki VAT dla tego typu wydawnictw.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważa, że należy utrzymać w Polsce dotychczasową stawkę VAT na książki i czasopisma specjalistyczne - zadeklarował we wtorek minister Zdrojewski podczas debaty "Utrzymanie zerowego VAT-u na książki", która odbyła się w Warszawie.

DEON.PL POLECA

Obecny na spotkaniu prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk podkreślił, że środowisko książki i prasy jest zgodne w domaganiu się bezterminowego przedłużenia zerowej stawki podatku VAT na książki i prasę specjalistyczną. - Z badań przeprowadzonych w Szwecji wynika, że podwyższenie stawki VAT o określony procent powoduje spadek zakupów książek o ten sam procent, podczas gdy jej obniżenie powoduje proporcjonalny wzrost zakupów. W krajach, które przyjęły wyższy poziom podatku i poprzez co ceny książek są tam odpowiednio wyższe, zauważa się spadek czytelnictwa - mówił Marciszuk.

- Jak wykazały ogłoszone na jesieni zeszłego roku wyniki badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, liczba osób czytających w Polsce osiągnęła najniższy poziom od początku prowadzenia badań. W sytuacji, gdy co drugi Polak nie czyta w ogóle, dawanie impulsu do pogłębiania się tych niekorzystnych zjawisk przez podwyższanie podatku VAT, które spowoduje wzrost cen, jest szczególnie niepokojące. Oznacza to dalsze skomercjalizowanie rynku wydawniczego, które nie służy misyjnej roli książki i prasy - mówił prezes PIK.

Piotr Marciszuk przypomniał też, że kolejnym problemem związanym pośrednio ze stawką VAT jest definicja prawna książki. W polskim prawie podatkowym określenie "książka" odnosi się wyłącznie do publikacji wydrukowanej na papierze, w prawie autorskim natomiast "książka" to "dzieło", czyli także publikacje elektroniczne. W 2009 roku UE wydała dyrektywę o zalecanym zrównaniu stawek VAT publikacji papierowych i elektronicznych, czyli audiobooków, e-booków. - Dobrze by było, aby także w polskim prawie te tendencje znalazły odbicie - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zdrojewski: Walczymy o zerowy VAT na książki
Komentarze (3)
P
polonopitek
30 czerwca 2010, 09:44
Brawo minister!
N
niezdziwiony
29 czerwca 2010, 23:56
Szkoda tylko, że mimo zerowego VAT ksiązki są takie drogie. Cóż poradzić? Takie prawa rynku... Jeśli się nie uda utrzmać zerowego VAT, to już drogie książki jeszcze bardziej zdrożeją i  kolejne grupy osób dołączą do tych, którzy książek nie kupują...  
Maciej Kempin
29 czerwca 2010, 22:40
Szkoda tylko, że mimo zerowego VAT ksiązki są takie drogie. Cóż poradzić? Takie prawa rynku...