Ziobro i Gowin chcą zjednoczenia prawicy
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mh
Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) i Jarosław Gowin (Polska Razem) poinformowali w sobotę, że wysłali list do uczestników konwencji środowisk prawicowych organizowanej przez PiS. Zadeklarowali też, że są gotowi do kolejnych rozmów na temat jednoczenia się prawicy w Polsce.
"Czynimy gest przyjaźni do zebranych na konwencji zjednoczeniowej, na której wiodącą rolę organizacyjną odgrywa PiS, wysłaliśmy (do nich) list, to kolejny przyjazny gest z naszej strony wskazujący, że zależy nam na dobrej współpracy, dobrych rozmowach i solidnym fundamencie, który sprawi, że porozumienie (o zjednoczeniu prawicy) będzie miało trwały charakter" - powiedział Ziobro w sobotę na wspólnej z Gowinem konferencji prasowej.
Gowin dodał, że w liście do uczestników konwencji zostały zawarte przede wszystkim postulaty programowe. "Mamy nadzieję, że obóz prawicy w najbliższym czasie skoncentruje się na pracach programowych, gotowi jesteśmy też do konkretnych działań politycznych" - zadeklarował. Jak mówił, obie partie są np. gotowe poprzeć wspólnych kandydatów prawicy w uzupełniających wyborach do Senatu, które odbędą się we wrześniu w trzech okręgach.
W udostępnionym PAP liście, wśród postulatów gospodarczych, wymieniono: likwidację podatku PIT i ograniczenie wydatków publicznych; przygotowanie pakietu wsparcia dla mikro i małych firm oraz wprowadzenie obniżonej składki na ZUS powiązanej ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W ocenie autorów listu kwota obciążeń dla prowadzących działalność gospodarczą nie powinna przekraczać 400 zł miesięcznie.
Podkreślili też potrzebę wsparcia dla młodych Polaków planujących prowadzenie własnego biznesu m.in. przez wprowadzenie dwuletniego zwolnienia z opłat na rzecz państwa. Sygnatariusze postulują ograniczenie ekspansji zagranicznych sieci handlowych m.in. przez opodatkowanie ich obrotu. Istotne, ich zdaniem, jest również przywrócenie w obrocie gospodarczym zasady, że "wszystko, co nie jest zakazane, jest dozwolone", kontynuacja działań deregulacyjnych i jak najszybsze wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników.
Gowin i Ziobro postulują też zmianę polityki rodzinnej poprzez konieczność bezpośredniego wsparcia państwa dla dzieci i wprowadzenia bonu wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie. Za istotne uznają wsparcie dla młodych przy zakupie własnego domu i mieszkania kierowane "bezpośrednio do nich". Podkreślają potrzebę zmian w systemie ochrony zdrowia premiujących efektywną, szybką i skuteczną pomoc pacjentom, a także wprowadzenie zmian w sądownictwie i wymiarze sprawiedliwości zmierzających do skrócenia i uproszczenia procedur oraz przywrócenia służebnej roli wobec obywatela. Wśród postulatów wymieniono też walkę z przestępczością i korupcją.
"Wymienione propozycje to tylko przykłady działań, do których powinny zobowiązać się przed wyborcami partie polskiej prawicy i środowiska patriotyczne. Jeszcze raz deklarujemy gotowość przyłączenia się do wszelkich działań, które przywrócą Polakom nadzieję na godne życie i sprawiedliwe państwo" - podkreślili sygnatariusze listu.
"Jesteśmy otwarci na współpracę także przy okazji wyborów samorządowych" - mówił podczas konferencji Gowin. Zapewnił, że kwestie personalne nie będą żadną przeszkodą w porozumieniu się prawicy.
Ziobro i Gowin przypomnieli też, że Solidarna Polska i Polska Razem utworzyły w Sejmie klub parlamentarny Sprawiedliwa Polska.
Obaj liderzy nie pojawią się w sobotę na organizowanej przez PiS konwencji zjednoczeniowej prawicy, na którą zostali zaproszenie przedstawiciele Polski Razem, Solidarnej Polski i klubów Gazety Polskiej; udział w konwencji liderzy PR i SP uzależniali od uwzględnienia przez PiS ich postulatów.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł