"Żołnierze wyklęci walczyli o wolną Polskę"

Happening historyczny w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", zorganizowany przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej na warszawskim Dworcu Centralnym. W happeningu wzięli udział członkowie Grupy Historycznej Zgrupowania Radosław, przebrani w stroje z epoki i wyposażeni w repliki broni. (fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
PAP / psd

 Dramat żołnierza polegał czasami na tym, że państwa polskiego nie było - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

- Chciałbym bardzo, żeby ta tradycja żołnierzy wyklętych czy żołnierzy zapomnianych, żołnierzy tragicznych trwała jako pamięć o warunkach niesłychanie trudnych, które zdołaliśmy przeżyć, przetrwać i zamienić na wolność, na niepodległość i na demokrację w Polsce - podkreślił podczas uroczystości prezydent.

Komorowski zauważył, że w tradycji polskiej, jak rzadko w której, mówi się o żołnierzach-tułaczach, żołnierzach wyklętych, żołnierzach, którzy nie mogli walczyć w imieniu państwa polskiego, bo walczyli o wolne państwo polskie.

- Żołnierz służy państwu i narodowi. Żołnierz chce walczyć pod sztandarami państwa z imieniem narodu na ustach, jeśli jest taka potrzeba - powiedział prezydent.

Pamięć o żołnierzach wyklętych - jak mówił prezydent - trwała w polskiej tradycji, w pamięci polskich rodzin i kolegów z dramatycznych czasów. - Trwała i dotrwała do wolnej Polski, do niepodległego państwa polskiego, do III Rzeczypospolitej - podkreślił Komorowski.

Według niego jednym z pierwszych, niełatwych zadań w III RP był powrót do dramatu z czasów powojennych. Prezydent wspomniał chwilę, "gdy Polska wolna i niepodległa chyliła głowę przed ofiarami systemu stalinowskiego, przed żołnierzami polskimi, polskimi partyzantami, polskimi konspiratorami, polskimi patriotami, którzy zginęli w dramatycznej walce albo zostali rozstrzelani w więzieniu na Rakowieckiej".

- Pamiętam tę chwilę, gdy pierwszy premier niekomunistycznego rządu polskiego składał kwiaty z wyraźnym wzruszeniem na tzw. łączce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - wspominał.

Podczas uroczystości, która się rozpoczęła od odegrania hymnu narodowego i uroczystej zmiany warty na posterunku honorowym przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wieńce i kwiaty złożyli prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu, władz Warszawy, Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz innych organizacji kombatanckich.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u.

1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało straconych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Żołnierze wyklęci walczyli o wolną Polskę"
Komentarze (3)
Ż
żołnierzom
1 marca 2012, 22:47
Leszek Czajkowski Żołnierze wyklęci Osuszył czas mokradła krwi, Czerwone słońce znów w zenicie... Czy warto było w wojny dni Za taki kraj oddawać życie? Słychać pokoleń drwiący śmiech, To komuniści mają święto, Lecz Mądry Bóg w Osobach Trzech Pamięta, za co Was wyklęto. Zanim ostatni pójdzie z Was W niebieskiej partyzantce służyć, Wszyscy staniemy jeszcze raz. Może historia się powtórzy... Ujada sztab lewackich szmat I wściekle wrzeszczy swołocz UBecka Że tamtą Polskę uznał świat, Gdy armia tkwiła w niej sowiecka. Amerykański pisze Żyd O Waszej za holocaust winie, Obce Żydowi słowo "wstyd", Choć w polskiej chował się rodzinie. Zanim ostatni pójdzie z Was W niebieskiej partyzantce służyć, Wszyscy staniemy jeszcze raz. Może historia się powtórzy... Wystawę oto macie dziś, Skoro najlepszą bronią pamięć I groźna tej wystawy myśl - Że wolnych ludzi nic nie złamie. Niech się prostuje nieszczęść splot I niechaj drżą moskiewskie karły. Hańba wierzącym w Sierp i Młot, Chwała za niepodległość zmarłym. Zanim ostatni pójdzie z Was W niebieskiej partyzantce służyć, Wszyscy staniemy jeszcze raz. Może historia się powtórzy...   
RN
Ratuj nas Chryste
1 marca 2012, 22:41
Wawrzyniec Hubka "Dąb", "Góral" Ratuj nas Chryste! Gdy ginie naród ze swej woli Choć ma przed sobą drogi przejrzyste Wtedy tak serce ogromnie boli Ratuj nas Chryste Kiedy nas niemoc bezduszna zżera Choć nas wzywają prawdy wieczyste Pomóż Polakom fałsze odpierać Ratuj nas Chryste Tym, co zaparli się Twego krzyża Wskazuj niebo jasne przejrzyste Niech się do prawdy Twojej przybliżą Ratuj nas Chryste Daj udręczonym narodom wojną Koniec bitewnej drogi ciernistej Roztocz nad światem ciszę spokojną Ratuj nas Chryste  
A
a
1 marca 2012, 19:03
 Pan Komorowski jest NIEWIARYGODNY.