200 tys. budynków zniszczonych po trzęsieniu ziemi we Włoszech

(fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)
PAP / pk

Ok. 200 tys. budynków zostało w różnym stopniu zniszczonych i uszkodzonych w wyniku ostatnich silnych wstrząsów sejsmicznych w środkowych Włoszech, a zwłaszcza na skutek niedzielnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5 - takie dane napływają od lokalnych władz.

W czterech regionach - w Umbrii, Marche, Abruzji i Lacjum - trwają kontrole stanu technicznego budynków. Są miejscowości, w których żaden gmach nie nadaje się już do użytku. Bez dachu nad głową pozostaje ok. 40 tysięcy osób.

Według szacunków ministerstwa finansów w przyszłym roku administracja państwowa i władze lokalne wydadzą na odbudowę ok. 6 mld euro.

Włoscy naukowcy podali, że z pierwszych analiz zdjęć satelitarnych, uzyskanych z europejskiego programu monitorowania Ziemi Copernicus, wynika, iż trzęsienie ziemi z 26 i 30 października spowodowało deformację terenu o powierzchni 600 kilometrów kwadratowych. Fotografie są analizowane przez badaczy z krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Stwierdzili oni przede wszystkim obniżenie się terenu o 3 do 70 centymetrów. Do największego obniżenia doszło w rejonie niemal doszczętnie zniszczonej miejscowości Castelluccio koło Nursji w Umbrii.

DEON.PL POLECA


- Pieniądze na odbudowę są i wola jest - zapewnił po raz kolejny premier Matteo Renzi. "Odbudujemy wszystko, począwszy od bazyliki świętego Benedykta, patrona Europy, w Nursji" - oświadczył w środę szef rządu.

W wywiadzie dla stacji Radio24 Renzi wykluczył możliwość przełożenia na późniejszy termin zapowiedzianego na 4 grudnia referendum konstytucyjnego we Włoszech w sprawie rządowej reformy, przewidującej zmiany m.in. w liczebności i kompetencjach Senatu. Tak Renzi zareagował na pojawiające się w kraju głosy, że w związku z trzęsieniem ziemi głosowanie należałoby przełożyć.

Solidarność z ludźmi, którzy ucierpieli na skutek trzęsienia ziemi, oraz z lokalnymi władzami na zniszczonych terenach popłynęły z Florencji, gdzie w środę spotkali się burmistrzowie i prezydenci 60 miast świata. W imieniu uczestników tej międzynarodowej konferencji, odbywającej się pod hasłem "Unity in Diversity" (jedność w różnorodności), o solidarności zapewnił gospodarz obrad, burmistrz Florencji Dario Nardella.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

200 tys. budynków zniszczonych po trzęsieniu ziemi we Włoszech
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.