Abe i Guterres w Japonii: sankcje przeciwko Korei Płn. należy utrzymać

(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Premier Japonii Shinzo Abe i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres omawiali w środę w Tokio problem Korei Północnej. Zgodzili się, że międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj powinny zostać utrzymane, by doprowadzić do denuklearyzacji reżimu.

- Uznajemy za konieczne, by społeczność międzynarodowa utrzymała pełne stosowanie sankcji w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa (ONZ), by uzyskać od Korei Północnej konkretne rezultaty - powiedział Abe na konferencji prasowej po spotkaniu z Guterresem. RB ONZ nałożyła te sankcje w odpowiedzi na prowadzony przez Pjongjang program zbrojeń jądrowych i balistycznych.

Sekretarz generalny ONZ zaznaczył, że "w pełni popiera negocjacje toczące się pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a KRLD (Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną)", mające na celu "całkowitą denuklearyzację, która jest możliwa do weryfikacji i nieodwracalna".

Guterres ma w czwartek odwiedzić Nagasaki, by wziąć udział w uroczystościach dla uczczenia pamięci ofiar bomby atomowej, zrzuconej na to miasto 9 sierpnia 1945 roku. Na konferencji prasowej ocenił, że jego wizyta w Nagasaki przypada na "bardzo ważny moment", w którym ONZ jest "całkowicie oddana sprawie denuklearyzacji Korei Północnej" i promowaniu wysiłków na rzecz rozbrojenia.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował w tym roku skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego". Nie ogłosił jednak dotąd konkretnego planu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego, a wielu ekspertów ma wątpliwości, czy rzeczywiście będzie do tego skłonny.

USA chcą całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji komunistycznej Korei, tymczasem władze w Pjongjangu sugerują, że powinna ona przebiegać etapami i zakładać stopniowe łagodzenie sankcji, które mocno uderzyły w gospodarkę reżimu.

Północnokoreańskie media nasiliły ostatnio apele o zniesienie sankcji, argumentując to gestami "dobrej woli" ze strony Pjongjangu, w tym likwidacją poligonu nuklearnego, przekazaniem USA szczątków amerykańskich żołnierzy poległych w wojnie koreańskiej i wstrzymaniem prób jądrowych oraz balistycznych.

Jednak z ujawnionych niedawno wniosków z tajnego raportu ekspertów ONZ wynika, że mimo prowadzonych negocjacji Korea Północna nie wstrzymała swojego programu jądrowego i balistycznego ani nie zaprzestała handlu towarami, których dotyczą sankcje ONZ, w tym ropą i węglem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abe i Guterres w Japonii: sankcje przeciwko Korei Płn. należy utrzymać
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.