Albania otrzymała status kraju kandydującego
Albania otrzymała we wtorek status kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Decyzję w tej sprawie podjęli obradujący w Luksemburgu unijni ministrowie ds. europejskich, a potwierdzi ją szczyt UE w tym tygodniu.
Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele napisał na Twitterze, że wtorkowa decyzja świadczy o uznaniu dla podejmowanych przez Albanię reform i jest zachętą do dalszych starań.
"Jest to kamień milowy na drodze Tirany do UE; logiczna konsekwencja wysiłku reformatorskiego Albanii, a jednocześnie wezwanie do podjęcia kolejnych reform, które przygotują ten kraj do rozpoczęcia w późniejszym czasie negocjacji akcesyjnych z UE" - powiedział unijny komisarz na późniejszej konferencji prasowej po posiedzeniu rady ds. ogólnych w Luksemburgu. Jednocześnie Fuele podkreślił, że status kandydata nie oznacza otwarcia negocjacji akcesyjnych.
Jak dodał, w ostatnich miesiącach rząd Albanii pokazał wolę polityczną oraz wykonał konkretne kroki na rzecz przeprowadzenia koniecznych reform w zakresie wymiaru sprawiedliwości, walki z korupcją oraz przestępczością zorganizowaną. Fuele zaznaczył, że przykładem takich działań jest operacja policji w znanej z plantacji konopi indyjskich wsi Lazarat.
W poniedziałek setki policjantów, przy wsparciu pojazdów opancerzonych, przypuściły szturm na tę położoną na południu kraju wieś, gdzie znajdują się największe plantacje konopi indyjskich w Albanii. Stamtąd pochodzi rocznie 900 ton konopi, których wartość szacuje się na ok. 4,5 mld euro.
Lazarat jest jedynym miejscem w Europie, gdzie jawnie uprawia się na skalę przemysłową konopie indyjskie, wykorzystywane do wytwarzania marihuany; pochodzi stamtąd połowa całej produkcji tego narkotyku w Albanii. Sprasowany susz przeznaczony jest głównie na rynek europejski.
Rząd Ediego Ramy, który przejął władzę w Albanii po wyborach z czerwca ubiegłego roku, zapowiedział skuteczniejszą walkę ze zorganizowaną przestępczością, w tym z uprawą i przemytem narkotyków.
Fuele podkreślił, że przyznanie Albanii statusu kraju kandydującego dowodzi, że polityka rozszerzenia UE jest "wiarygodna i dynamiczna, a UE dotrzymuje swoich obietnic i zobowiązań danych partnerom".
UE nie wyznaczyła daty rozpoczęcia przez Albanię negocjacji w sprawie akcesji. Warunkiem rozpoczęcia rokowań będzie kontynuacja przez ten kraj reform dotyczących administracji i wymiaru sprawiedliwości, walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją, a także wzmacnianie ochrony praw człowieka i przeciwdziałanie dyskryminacji mniejszości.
Albania w 2009 roku wystąpiła o status kandydata do członkostwa w UE. Dwukrotnie spotkała się z odmową, gdyż wiele krajów uznało jej postępy za niewystarczające, zwłaszcza w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną.
Jesienią 2013 roku Komisja Europejska zarekomendowała przyznanie Albanii statusu kandydata, jednak wówczas kraje UE postanowiły poczekać z decyzją w tej sprawie do czerwca.
Skomentuj artykuł