Ambasador RP "w żadnym razie nie stwierdził", że rząd Polski zamierza zaskarżać Niemcy w USA
![Ambasador RP "w żadnym razie nie stwierdził", że rząd Polski zamierza zaskarżać Niemcy w USA Ambasador RP "w żadnym razie nie stwierdził", że rząd Polski zamierza zaskarżać Niemcy w USA](https://static.deon.pl/storage/image/core_files/2018/1/13/d85bdb51ac0199e8e83e1a21225e33db/jpg/deon/articles-thumb-xlarge-breakpoint-default/ambasador-rp-w-zadnym-razie-nie-stwierdzil-ze-rzad-polski-zamierza-zaskarzac-niemcy-w-usa.jpg)
(fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)
PAP / mp
Ambasador Andrzej Przyłębski w żadnym razie nie stwierdził, iż rząd RP zamierza skarżyć rząd niemiecki w amerykańskich sądach - podała w sobotę ambasada RP w Berlinie, prostując zapowiedź wywiadu z ambasadorem, udzielonego rozgłośni Deutschlandfunk.
"Redakcja Deutschlandfunk w zapowiedzi wywiadu radiowego z ambasadorem RP w Republice Federalnej Niemiec, prof. Andrzejem Przyłębskim, która przed emisją została przekazana do innych redakcji, dokonała niedopuszczalnej nadinterpretacji wypowiedzi ambasadora, co spowodowało całkowicie nieprawdziwy przekaz dotyczący roszczeń z okresu II wojny światowej" - podkreślono w sobotnim komunikacie rzecznika prasowego ambasady w Berlinie Dariusza Pawłosia.
"Ambasador w żadnym razie nie stwierdził, iż rząd RP zamierza skarżyć rząd niemiecki w amerykańskich sądach" - podkreślono.
W komunikacie czytamy, że "w związku z zaistniałą sytuacją ambasada domaga się sprostowania zapowiedzi wywiadu i przekazania jej do redakcji, które zostały wprowadzone w błąd".
O tym, że "Polska rozważa zaskarżenie Niemiec w sądach amerykańskich ws. roszczeń" z okresu II wojny światowej rozgłośnia Deutschlandfunk napisała w zapowiedzi wywiadu z polskim ambasadorem.
W zapowiedzi dodano też, że "w archiwach obecnie zbierane są materiały, które udokumentują rozmiar spustoszenia, jakie nazistowskie Niemcy spowodowały w Polsce podczas II Wojny Światowej".
"Polska ostatnio wielokrotnie ponawiała żądania reparacji. Pozew w USA Warszawa może oprzeć na żądaniach byłych robotników przymusowych, którzy złożyli pozew o odszkodowanie za krzywdy wyrządzone podczas nazistowskiej dyktatury. Od ustanowienia w Niemczech 18-letniego funduszu kompensacyjnego podobne powództwa zostały oddalone w Stanach Zjednoczonych" - odnotowano również w zapowiedzi wywiadu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł