Applebaum: o kosztach operacji w Iraku

Anne Applebaum (fot. Sławek/wikipedia.org)
"Washington Post" / PAP / mik

O trudnych do policzenia i sklasyfikowania politycznych kosztach operacji w Iraku, w tym o zachwianiu reputacji USA jako kraju skutecznego, pisze w poniedziałek na łamach "Washington Post" Anne Applebaum.

Publicystka wyraża nadzieję, że w planowanym wystąpieniu na temat Iraku prezydent USA Barack Obama oszacuje pokrótce wpływ siedmioletniej operacji w Iraku na społeczeństwo amerykańskie i na politykę zagraniczną Waszyngtonu.

DEON.PL POLECA

Do trudnych do sklasyfikowania, jak je nazywa, "ofiar", czyli tych spraw, które ucierpiały na skutek operacji w Iraku, Applebaum zalicza m.in opinię o skuteczności amerykańskiej, zdolność USA do tworzenia koalicji, możliwość wpływania USA na sytuację na Bliskim Wschodzie, a także - na gruncie wewnętrznym - zdolność Ameryki do troszczenia się o własnych rannych weteranów.

Reputacja USA jako kraju skutecznego ucierpiała, jak pisze publicystka, m.in. na skutek "chaotycznej okupacji", "sprzeczek między Pentagonem a Departamentem Stanu", "wrażenia niekompetencji, a po Abu Ghraib - także głupoty i okrucieństwa".

Ucierpiała także amerykańska zdolność tworzenia koalicji - pisze Applebaum, zaznaczając, że "po początkowym przypływie poparcia, okupacja Iraku okazała się niepopularna nawet w krajach, gdzie Ameryka jest popierana, jak Włochy czy Polska". Irak jest też, zdaniem publicystki, "częściową przyczyną tak małego entuzjazmu wobec operacji w Afganistanie i problemów z wywarciem zorganizowanego nacisku na Iran".

"Chaos w Iraku jawnie wzmocnił Iran. Nie miał też pozytywnego wpływu na konflikt izraelsko-palestyński. Sprzyjając wzrostowi cen ropy (...) umocnił Arabię Saudyjską, której reżim wyhodował 15 z 19 porywaczy samolotów z 11 września 2001 roku" - czytamy w "Washington Post".

"Wysokie ceny ropy umocniły też Rosję i Wenezuelę - co nie tak wielu zauważyło" - pisze Applebaum wskazując przy tym, że ucierpiała też umiejętność USA myślenia jak globalne mocarstwo.

"Nawet, gdybyśmy całkowicie wycofali wojsko z Iraku, ugrzęźliśmy tam na dekadę, w której Chiny uzyskały status rzeczywistej potęgi światowej, Ameryka Łacińska dryfuje na lewo, a Rosja z sukcesem użyła polityki rurociągów do podziału Europy" - pisze Applebaum podkreślając, że trendy te nie zwróciły szczególnej uwagi administracji George'a W. Busha, a jeszcze mniejszą - Baracka Obamy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Applebaum: o kosztach operacji w Iraku
Komentarze (3)
P
patio
30 sierpnia 2010, 13:59
Niestety USA i sojusznicy przegrały to wojnę. Irak to sztuczne Państwo. Uważam, że powinno zostać podzielone na trzy suwerenne Państwa - KURDÓW (mimo sprzeciwu Turcji) SZITÓW, SUNNITÓW. Uważam, że KURDOWIE są w stanie stworzyć państwo demokrateyczne zblizone do standartów europejskich. Trudno się niezgodzić z tezami przedstawionymi przez Anne.
S
slash
30 sierpnia 2010, 12:11
 fajna babka ta żona Sikorskiego obywatelmj.blog.onet.pl
T
to
30 sierpnia 2010, 12:02
 policzmy to: czy aby taka góra pieniędzy na wojnę w Iraku nie brakuje akurat w systemie USA i jest kryzys? Skoro przez ostatnie 20 lat zmieniło się tak wiele, wydaje się zasadne powiedzieć - zobaczymy więcej. Czy jednak wytrzymamy ten widok?