Arabia Saudyjska pożądanym partnerem Polski

Arabia Saudyjska pożądanym partnerem Polski
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mh

Prezydent Bronisław Komorowski, który w niedzielę uroczyście otworzył Polsko-Saudyjskie Forum Biznesu w Rijadzie, zachęcał miejscowych biznesmenów do wzmacniania kontaktów handlowych i inwestowania w Polsce.

"Inwestycje w Polsce są nie tylko opłacalne, ale także bezpieczne, staramy się w ramach nadganiania straconego czasu umacniać naszą pozycję także poza Europą" - podkreślił prezydent.
W Forum wzięło udział ok. 30 przedstawiciele polskich firm z sektorów: budowlanego, chemicznego, metalurgicznego, transportowego, spożywczego, informatycznego, firm związanych z produkcją energii odnawialnej oraz przedstawicieli firm produkujących produkty luksusowe, m.in. jachty, kosmetyki.
Zdaniem prezydenta u podstaw relacji polsko-saudyjskich, leży "naturalna ciekawość siebie", ale także szacunek "z osiągnięć w budowie i rozwoju własnych państwowości oraz rozwoju gospodarek".
Komorowski przypomniał, że Polska jest szóstą gospodarką wśród krajów UE. "Ostatnie 25 lat, to okres nie tylko rozwoju, ale także budowy stabilności i bezpieczeństwa Polski oraz naszej gospodarki" - podkreślił.
"Nadchodzi czas na dalsze zacieśnianie współpracy i zbudowanie podstaw współpracy ekonomicznej na bardziej ambitnych zasadach. (…) Zapraszamy saudyjskie fundusze inwestycyjne do udziału w polskiej prywatyzacji i do odważnego wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie" - przekonywał Komorowski.
Według prezydenta, wymiana handlowa między Polską, a Arabią Saudyjską powinna być zdecydowanie większa. "Jestem pewien, że nadszedł czas na duże, wspólne projekty, zapraszamy do udziału w realizacji przedsięwzięć w sektorze energetycznym, petrochemicznym, na rynku nieruchomości w Polsce" - apelował.
Komorowski zapewnił jednocześnie, że Polska jest gotowa angażować się w inwestycje saudyjskie, "wykorzystując polską wiedzę i kapitał ludzki". Jak dodał, chodzi m.in. o udział polskich firm w przedsięwzięciach infrastrukturalnych: budowie dróg, kopalń, szpitali, czy osiedli mieszkaniowych.
Przewodniczący saudyjskiej rady izb gospodarczych Abdullah Al-Mobta wyraził nadzieję, że wizyta prezydenta Komorowskiego przyczyni się do "zacieśnienia więzi przyjaźni" i współpracy gospodarczej. Zauważył, że Polska - jako jedyne państwo UE - utrzymało wzrost gospodarczy w trakcie kryzysu gospodarczego. "Polska jest stabilnym partnerem gospodarczym" - ocenił Al-Mobta.
Zachęcał też polskich przedsiębiorców do "rozmów i wysiłków" na rzecz bliższej współpracy polsko-saudyjskiej. Przekonywał, że Arabia Saudyjska to największy rynek z krajów Bliskiego Wschodu, najsilniejsza gospodarka regionu ze stabilnym systemem bankowym.
Al-Mobta ocenił, że poziom dwustronnej wymiany handlowej nie jest na oczekiwanym poziomie, ale - jego zdaniem - wizyta prezydenta będzie impulsem do zmiany tego stanu rzeczy.
W 2012 roku w porównaniu do 2011 roku dynamika polskiego eksportu do Arabii Saudyjskiej wzrosła z 276 mln dolarów do 349 mln, a obroty wzrosły z 538 mln do 622 mln USD.
Prezydent do Polonii: jesteście ambasadorami Polski
Jesteście ambasadorami Polski, która słusznie uważana jest na świecie za kraj atrakcyjny i szybko rozwijający się - powiedział w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania ze środowiskiem polonijnym w Arabii Saudyjskiej.
"Wasze działanie, to kawałek ważnej pracy na rzecz budowania dobrej opinii o Polsce. Dziękuję wam w imieniu całej Polski" - podkreślił prezydent.
Jak zauważył, Polacy doczekali się czasów, że nawet w tak zamożnych krajach, jak Arabia Saudyjska, mogą powoływać się na głębokie zmiany, które zaszły w Polsce, "a które pozwalają im dzisiaj mieć satysfakcję osobistą". Według prezydenta Polska jest dziś krajem, którego inni mogą nam zazdrościć, np. naszego szczęścia, pracowitości i osiągnięć.
"Serdecznie (wam) dziękuję w imieniu ojczyzny za zasługi w tak szczególnym miejscu, gdzie pewnie nie jest łatwo błysnąć, nie jest łatwo pokazać coś, co zadziwi świat, bo albo trzeba tutaj wybudować najwyższy budynek na świecie, albo uśpić króla" - żartował Komorowski.
Prezydent odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi Tomasza Ciołka oraz Dariusza Talara za zasługi na rzecz środowiska polonijnego w Arabii Saudyjskiej.
Małżonka prezydenta Anna Komorowska towarzysząca mu w wizycie po krajach arabskich, spotkała się w niedzielę z bliźniaczkami Olgą i Darią Kołacz, które urodziły się złączone dolną częścią kręgosłupa. Operację rozdzielenia sióstr syjamskich sfinansował w 2005 roku ówczesny następca tronu, obecnie król Arabii Saudyjskiej - Abd Allah ibn Abd al-Aziz as Saud. 
Bliźniaczki w Rijadzie są od ponad miesiąca, przechodzą szereg badań, które finansuje król Arabii Saudyjskiej. Dziewczynki wracają na kolejne badania do Rijadu za pół roku.
Polacy chcą sprzedawać jachty, sękacze, porcelanę
Luksusowy jacht za 50 mln euro, ręcznie robione samochody za minimum 100 tys. euro, ale też sękacze, różowa porcelana, czy jabłka - to niektóre propozycje polskich firm, które chcą zdobyć rynek w Arabii Saudyjskiej.
Około 30 przedsiębiorców z Polski przyjechało z prezydentem Bronisławem Komorowskim do Arabii Saudyjskiej, aby promować swoje produkty; w niedzielę wzięli udział w polsko-saudyjskim Forum Biznesu. 
W spotkaniach biznesowych uczestniczyli przedstawiciele czołowych polskich przedsiębiorstw, zainteresowanych współpracą z partnerami w regionie arabskim, m.in. z branży: budowlanej, chemicznej, transportowej, spożywczej, firm związanych z produkcją energii odnawialnej oraz przedstawicieli firm produkujących produkty luksusowe.
W poniedziałek misja gospodarcza przenosi się do Kataru, a we wtorek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Część firm szuka na razie kontaktów biznesowych; ekspansję planują na później - po zapoznaniu się ze specyfiką rynków arabskich.
Rafał Lenartowski dyrektor sprzedaży Sunreef Yachts, firmy sprzedającej luksusowe, robione na zamówienie jachty powiedział PAP, że w Europie ciągle jest odczuwalny kryzys gospodarczy i dlatego jego firma kieruje swoje zainteresowanie na kraje Bliskiego Wschodu, gdzie nadal są duże pieniądze.
"Chcemy sprzedawać na Bliskim Wschodzie jachty na zamówienie, na miarę, np. trimaran 210-stóp, który został stworzony pod kątem rynku Bliskiego Wschodu, czy katamaran motorowy 90-stopowy" - powiedział Lenartowski.
Jak zdradził, cena 63-metrowego trimaranu dochodzi do 50 mln euro. "Jest w nim siłownia, tarasy, jacuzzi, garaż, wiele zabawek wodnych np. skuter podwodny, jest też możliwość umieszczenia tam małego statku podwodnego" - wyliczał.
Robert Owcarz z Leopard Automobile powiedział PAP, że jego firma produkuje ekskluzywne, sportowe, ręcznie robione samochody. 
Przyznał, że samochody sprzedawane przez Leopard Automobile nie są produktem, który można znaleźć w salonie. "To produkt na specjalne zamówienie klientów, w całości robiony ręcznie, proces tworzenia takiego pojazdu trwa kilka miesięcy" - zaznaczył. Jak poinformował, wersja podstawowa luksusowego samochodu kosztuje minimum 100 tys. euro.
Przemysław Jasiński z firmy Jabłuszko powiedział PAP, że głównym celem jego przyjazdu do Arabii Saudyjskiej jest nawiązanie kontaktów, oraz poznanie nowego rynku. "Jabłka europejskie cieszą się tu dobrą opinią, to uznana marka, dlatego szansa na współpracę jest duża" - ocenił. 
"Sytuacja w tym sezonie na świecie w branży owocowej jest bardzo skomplikowana, nie możemy zamykać się na Europę, szukamy dróg ekspansji. Przekonamy Saudyjczyków, że nasze jabłka nie są gorsze niż jabłka z Ameryki Północnej" - podkreślił.
Kolejnym produktem, którym polskie przedsiębiorstwa chcą zdobyć rynek saudyjski jest... sękacz. Prezes cukierni Zaniewicz, Anna Zaniewicz—Klimiuk powiedziała PAP, że chce sprzedawać na Bliskim Wschodzie najpiękniejsze i najbardziej reprezentatywne polskie ciasto, czyli tradycyjnego sękacza.
"Arabia Saudyjska, to kraj w którym wymagana jest kontynuacja działań, nikt po pierwszym spotkaniu nie złoży zamówień, szczególnie na produkty, który są zupełnie nieznane na tym rynku. Ale walczymy, szukamy partnera" - zapewniła Zaniewicz—Klimiuk.
Adam Spała, prezes Fabryki Porcelany Ćmielów przyjechał do Rijadu, aby sprzedawać na Bliskim Wschodzie nowo odkrytą różową porcelanę. "To mega nowość, jestem pierwszą osobą, która od 70 lat odkryła skład różowej porcelany" - przekonywał w rozmowie z PAP. "Mam nadzieję, że zainteresuję kraje arabskie tą nowością, to przepiękna porcelana o delikatnym różu, przywiozłem 11 filiżanek z herbami krajów arabskich, to piękne rzeźby" - zachwalał swoje produkty Spała. 
Arabia Saudyjska przywiązuje duże znaczenie do rozbudowy infrastruktury transportowej; budowa ponad 20 tys. km nowych autostrad i dróg lokalnych oraz połączeń drogowych z krajami sąsiednimi, czterech lotnisk międzynarodowych i krajowych, rozbudowa portów morskich i sieci połączeń kolejowych. Kraj ten planuje wydać w ramach programu inwestycji infrastrukturalnych na lata 2010-2014, około 396 mld dolarów.
Obroty Polski i Arabii Saudyjskiej w 2012 roku, to 622,71 mln dolarów: eksport - 349,33 mln USD, import - 209,92 mln USD.
Główne pozycje w polskim eksporcie do Arabii Saudyjskiej, to pojazdy, jednostki pływające, urządzenia elektryczne, gotowe artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe, tytoń, tworzywa sztuczne, wyroby z kauczuku, czy zwierzęta żywe. Główne towary w imporcie z Arabii Saudyjskiej, to tworzywa sztuczne oraz produkty przemysłu chemicznego i przemysłów pośrednich.
W ocenie ambasady RP w Rijadzie, istnieje możliwość zainteresowania inwestorów saudyjskich udziałem kapitałowym w planowanych inwestycjach sektora naftowo-gazowego w Polsce. Współpraca dwustronna mogłaby obejmować m.in. inwestycje w obiekty przerobu i dystrybucji produktów ropy naftowej i gazu naturalnego oraz usługi w zakresie poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (m.in. wiercenia), budowę obiektów wydobywczych, linii przesyłowych i dystrybucyjnych.
Przemysł obronny to szanse m.in. na dostawy sprzętu i amunicji wojskowej dla potrzeb sił zbrojnych i specjalnych armii saudyjskiej - środków ochrony osobistej, m.in. kamizelek ochronnych i masek gazowych, dostawy małych samolotów, śmigłowców oraz łodzi desantowych i kutrów patrolowych oraz dostawy radarów.
Inne potencjalne dziedziny rozwoju polskiego eksportu, to przemysł maszynowy i górnictwo - dostawy pojazdów  samochodowych i silników wysokoprężnych; czy budownictwo drogowe i kolejnictwo - udział firm polskich jako podwykonawców w budowie sieci transportu miejskiego.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Arabia Saudyjska pożądanym partnerem Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.