Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso złożył wyrazy hołdu dla wielkiego Polaka i Europejczyka, jakim był Tadeusz Mazowiecki. Nazwał go ojcem-założycielem nowej Polski i zjednoczonej Europy.
Szef KE zaznaczył, że "z głębokim smutkiem" dowiedział się o śmierci Mazowieckiego. Złożył też kondolencje "w imieniu własnym i Komisji Europejskiej Polsce, rodzinie i przyjaciołom Tadeusza Mazowieckiego".
"Chcę złożyć wyrazu hołdu dla tego wielkiego Polaka i Europejczyka, jednego z ojców-założycieli nowej Polski i ponownie zjednoczonej Europy. Był wybitnym i szanowanym mężem stanu, intelektualistą i humanistą, dla którego równie ważne były wolność i solidarność, demokracja i sprawiedliwość, polityczne zaangażowanie i ludzka uczciwość, a także odwaga i odpowiedzialność" - napisał Barroso.
DEON.PL POLECA
Dodał, że Mazowiecki jako "jeden z architektów rozmów okrągłego stołu pomiędzy władzami komunistycznymi a opozycją jest także symbolem pokojowej transformacji demokratycznej".
Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Był jednym ze współzałożycieli oraz przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego. Urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat.
Merkel przypomniała o poparciu Mazowieckiego dla zjednoczenia Niemiec
Kanclerz Angela Merkel przypomniała o poparciu udzielonym w okresie przełomu w latach 1989/1990 przez ówczesnego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego polityce obalenia muru berlińskiego i zjednoczenia obu państw niemieckich.
"W przełomowym dla Niemiec okresie Mazowiecki wspierał jako polski premier upadek muru i ponowne zjednoczenie naszego kraju. Tym samym stworzony został nowy fundament dla stosunków między naszymi oboma narodami" - napisała Merkel w telegramie kondolencyjnym do premiera Donalda Tuska po śmierci Mazowieckiego w poniedziałek rano.
"Walcząc wytrwale o wolność i samostanowienie, Mazowiecki przyczynił się w sposób, który na zawsze pozostanie w pamięci, do przezwyciężenia autorytarnego bezprawia i do stworzenia jedności Europy" - napisała kanclerz.
Merkel podkreśliła, że Niemcy widziały zawsze w Mazowieckim "orędownika bliskich i silnych stosunków polsko-niemieckich" i że taki obraz polskiego polityka zachowają w pamięci.
Helmut Kohl: Niemcy winni są Mazowieckiemu wdzięczność
Niemcy winni są Tadeuszowi Mazowieckiemu wdzięczność za poparcie udzielone im przez niego po upadku muru berlińskiego oraz za rozpoczęcie nowego rozdziału polsko-niemieckiego porozumienia - napisał były kanclerz Niemiec Helmut Kohl w oświadczeniu dla PAP.
"Tadeusz Mazowiecki był szczerym, miłującym wolność człowiekiem i znaczącym politykiem" - napisał Kohl. "Z niemieckiego punktu widzenia należy zaznaczyć, że zawsze był przyjacielem Niemców" - podkreślił polityk CDU, kanclerz RFN, a potem zjednoczonych Niemiec w latach 1982-1998.
Kohl podkreślił, że Mazowiecki jako pierwszy demokratycznie wybrany szef polskiego rządu współkształtował na eksponowanym stanowisku przełom i rozpoczęcie nowych czasów. "Niemcy i Europejczycy winni są Tadeuszowi Mazowieckiemu za jego poparcie w dramatycznych dniach i tygodniach po upadku muru berlińskiego i za rozpoczęcie nowego rozdziału polsko-niemieckiego porozumienia przede wszystkim wdzięczność" - napisał Kohl.
Mazowiecki i Kohl tworzyli w latach przełomu 1989/1990 podstawy nowych stosunków między Polakami i Niemcami. Przełomem była rozpoczęta 9 listopada 1989 roku wizyta Kohla w Polsce. Podczas mszy w Krzyżowej obaj szefowie rządów objęli się, a gest ten stał się symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Podpisana wówczas wspólna deklaracja, składająca się z 78 punktów, stanowiła zwrot we wzajemnych stosunkach. W kolejnych latach oba kraje podpisały układ graniczny (1990) i traktat o dobrym sąsiedztwie (1991).
Zgrzytem we wzajemnych kontaktach było odwlekanie przez Kohla ostatecznego potwierdzenia granicy na Odrze i Nysie, mimo nacisków Mazowieckiego, do chwili odzyskania przez Niemcy pełnej suwerenności w 1990 roku.
Prezydent Niemiec Gauck: Mazowiecki dodawał otuchy opozycji w NRD
Prezydent Niemiec Joachim Gauck podkreślił w oświadczeniu wydanym w poniedziałek po śmierci Tadeusza Mazowieckiego, że polski polityk swoją postawą dodawał otuchy opozycjonistom w NRD. Ewangelicki pastor należał do osób kontestujących komunistyczny system.
"Mocno zakorzeniony w chrześcijańskiej wierze, uważający się za liberalnego konserwatystę Mazowiecki popierał Niemcy na drodze ku zjednoczeniu i wprowadził Polskę ponownie do Europy" - napisał Gauck.
Nie tylko Niemcy, lecz cała Europa straciła szczerego bojownika o demokrację i wolność - czytamy w oświadczeniu przekazanym PAP przez biuro prezydenta. "Skromny, lecz uparty, nieprzekupny i niezależny, zawsze gotowy do konstruktywnych rozwiązań - tak działał przed objęciem stanowiska premiera i szczególnie jako pierwszy demokratycznie wybrany premier Polski po wojnie.
"Niemcy powinni być mu szczególnie wdzięczni za gotowość do pojednania" - zauważył prezydent Niemiec.
Ambasador Izraela: Mazowiecki był przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego
Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner złożył Polakom kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Premier Mazowiecki był wielkim przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego - powiedział Zvi Rav-Ner, cytowany w komunikacie ambasady Izraela.
"Głęboko współczujemy rodzinie pana premiera Mazowieckiego i całemu narodowi polskiemu" - powiedział ambasador.
W komunikacie umieszczonym na stronach ambasady czytamy, że premier Tadeusz Mazowiecki zapisał się w pamięci narodu izraelskiego jako wybitny przywódca i pierwszy premier wolnej Polski. To za jego kadencji miało miejsce odnowienie stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą a Izraelem (w lutym 1990 r.) - podkreślono.
W komunikacie zaznaczono, że to również w okresie premierostwa Tadeusza Mazowieckiego państwo polskie zapewniło wsparcie dziesiątkom tysięcy żydowskich imigrantów wyjeżdżających ze Związku Radzieckiego do Izraela.
"Premier Mazowiecki, przemawiając do Amerykańskiego Kongresu Żydów w marcu 1990 r., powiedział: +Tak jak w średniowieczu, gdy Polska zapewniła schronienie Żydom uchodzącym przed prześladowaniami, tak samo dziś nie uchylimy się przed humanitarnym obowiązkiem pomocy Żydom sowieckim+" - czytamy w komunikacie.
Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł