Biały Dom: alarm na Hawajach był "wyłącznie stanowym testem"
Rzeczniczka Białego Domu Lindsay Walters powiedziała, że prezydent Trump został poinformowany o ogłoszonym w sobotę na Hawajach fałszywym ostrzeżeniu przed atakiem rakietowym.
"Był to wyłącznie stanowy sprawdzian" - podkreśliła rzeczniczka. Prezydent Trump w momencie ogłoszenia przez władze stanowe Hawajów fałszywego, jak się okazało po 38 minutach, alarmu znajdował się na polu golfowym w swojej rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie.
"Sprawdzian sytuacji kryzysowych"
Walters utrzymywała, że alarm był "wyłącznie stanowym sprawdzianem systemu ostrzegania w sytuacjach kryzysowych".
Jednak prezes Federalnej Komisji Łączności (Federal Communications Commission) Ajit Pai zapowiedział "rozpoczęcie pełnego dochodzenia w sprawie fałszywego alarmu przesłanego mieszkańcom Hawajów."
Władze liczących ok. 1,6 mln mieszkańców Hawajów ostrzegły w sobotę o "zbliżającym się zagrożeniu" i poleciły mieszkańcom udanie się do najbliższego schronu. Podkreślono, że "to nie są ćwiczenia".
Alarm został odwołany po 38 minutach
Komunikat przesłano m.in. w formie sms-ów na telefony komórkowe mieszkańców. Alarm został odwołany po 38 minutach, podczas których wielu mieszkańców archipelagu, spodziewając się najgorszego, żegnało się ze swoimi bliskimi i desperacko szukało schronów.
Jak poinformował gubernator Hawajów David Ige fałszywy alarm rakietowy spowodował jeden z pracowników stanowych, który "nacisnął niewłaściwy przycisk". Gubernator przeprosił mieszkańców stanu za pomyłkę, która - jak przyznał - "kosztowała ich sporo nerwów".
Stanowy system ostrzegania , pochodzący jeszcze z okresu zimnej wojny aktywowano w grudniu ub. roku ze względu na groźbę ataku nuklearnego ze strony Korei Płn.
Korea Płn. przeprowadziła we wrześniu 2017 roku szóstą i najpotężniejszą dotąd próbną eksplozję nuklearną. Dokonała też prób z pociskami zdolnymi osiągnąć całe terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, w tym nawet stołeczny Waszyngton.
Skomentuj artykuł