Cameron: Byłoby to dla Wielkiej Brytanii złe

Cameron: Byłoby to dla Wielkiej Brytanii złe
(fot. EPA/SGT ANDY REDDY RLC / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE / HANDOUT MANDATORY CREDIT: CROWN COPYRIGHT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES)
PAP / im

Wielka Brytania w przypadku wyjścia z Unii Europejskiej znalazłaby się w sytuacji "większej Szwajcarii" - ostrzegł w czwartek premier David Cameron, obiecując jednocześnie obronę kraju przed ubocznymi skutkami reformy eurostrefy i nowe relacje z Brukselą.

Jak pisze agencja Reutera, naciąganie niegdyś argumenty za wyjściem z UE - w sytuacji kryzysu zadłużenia eurostrefy i perspektywie zacieśniania unii politycznej przez państwa związane wspólną walutą - przekonują część wyższych rangą brytyjskich polityków, że Wielka Brytania powinna domagać się nowych stosunków Brukselą.

Według sondaży ponad połowa Brytyjczyków chce natychmiastowego ogłoszenia referendum w sprawie wystąpienia z Unii. Cameron powiedział, że jest temu przeciwny, ponieważ wystąpienie z UE nie posłużyłoby interesom brytyjskim.

DEON.PL POLECA

- Uważam, że byłoby to dla Wielkiej Brytanii złe - powiedział Cameron w wywiadzie dla dziennika "The Daily Telegraph". Dodał, że w kontekście interesu narodowego Wielka Brytania nie jest "jakimś zapatrzonym w siebie, czy wycofującym się ze świata krajem".

- Sprowadza się to do tego, które państwa będą w XXI wieku wygrane. Jeśli wasza wizja Wielkiej Brytanii mówi, że powinniśmy wyjść i stać się większą Szwajcarią, byłoby to - jak sądzę - całkowicie sprzeczne z naszymi narodowymi interesami - zaznaczył.

Część brytyjskich konserwatystów chce poddać pod głosowanie kwestię wystąpienia kraju z Unii, ale w ostatnich miesiącach Cameron studzi żądania natychmiastowego referendum, odsuwając jego wizję na bliżej nieokreśloną przyszłość i obiecując nowe relacje z UE.

Według brytyjskich eurosceptyków unijne regulacje pętają brytyjską gospodarkę, której wartość ocenia się na 2,5 bln dolarów, a opuszczenie unijnego bloku pozwoliłoby Londynowi odzyskać suwerenność przy jednoczesnym zaoszczędzeniu miliardów dolarów składek członkowskich.

Jednak zwolennicy członkostwa Wielkiej Brytanii w UE utrzymują, że w razie wystąpienia z Unii kraj straciłby siłę oddziaływania; przypominają, że Unia nie tylko jest największym partnerem handlowym, lecz tworzy przepisy, które i tak nadal wpływałyby na brytyjską gospodarkę. Szwajcaria, w dużej mierze związana unijnymi przepisami wspólnego rynku, nie ma wpływu na stanowienie prawa UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cameron: Byłoby to dla Wielkiej Brytanii złe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.