Cameron nie zrezygnuje z gazu łupkowego

Cameron nie zrezygnuje z gazu łupkowego
(fot. EPA/ANDY RAIN)
PAP / slo

Wydobycie gazu łupkowego stało się w Wielkiej Brytanii debatą narodową. Mam zamiar ją wygrać. Nie możemy sobie pozwolić na rezygnację z jego wydobycia, bo obniży to koszty energii - napisał premier David Cameron w poniedziałkowym "Daily Telegraph".

W długim apelu do Brytyjczyków o zaakceptowanie projektu eksploatacji gazu łupkowego w kraju zamieszczonym na łamach "Daily Telegraph" premier wylicza korzyści, jakie z tego wynikną.

To jednoznaczne opowiedzenie się za formą wydobycia surowca, którą niektórzy uznają za kontrowersyjną. Apel premiera niesie za sobą ryzyko rozdrażnienia politycznej bazy konserwatystów wśród mieszkańców wsi - zwraca uwagę Reuters, komentując artykuł.

Według Camerona wydobywanie gazu stworzy miejsca pracy; powołując się na niedawne badania premier obiecuje, że "rozwinięty przemysł wydobywczy" tego surowca jest w stanie stworzyć 74 tys. nowych miejsc pracy.

DEON.PL POLECA

Dzięki eksploatacji rodzimego gazu Brytyjczycy mają mniej płacić za energię elektryczną. - Ostatnie szacunki wykazują, że (...) jeśli wydobędziemy zaledwie jedną dziesiątą zasobów kryjących się pod ziemią w Wielkiej Brytanii to będzie to równowartość dostaw na 51 lat - argumentuje premier.

Ponadto wydobycie gazu łupkowego przyniesie pieniądze lokalnym wspólnotom. "Firmy zgodziły się zapłacić 100 tys. funtów każdej wspólnocie położonej w pobliżu szybu wydobywczego, gdzie sprawdzają one, czy istnieją złoża gazu" - napisał Cameron.

Premier stara się też "rozprawić z mitami" dotyczącymi ryzyka, jakie niesie za sobą wydobycie gazu techniką szczelinowania hydraulicznego.

- Międzynarodowe doświadczenia dowodzą, że proces ten nie musi powodować zatrucia wód lub innych szkód dla otoczenia, jeśli tylko jest on właściwie regulowany - pisze Cameron.

Premier zapewnia też, że eksploatacja złóż nie zniszczy brytyjskiego krajobrazu.

- A więc mój przekaz dla całego kraju jest jasny - nie możemy sobie pozwolić, by stracić okazję na wydobycie (gazu) - konkluduje premier.

Reuters przypomina, że plany eksploatacji złóż metodą stworzy szczelinowania hydraulicznego zostały już wielokrotnie oprotestowane przez ekologów. Argumentują oni, że może to powodować małe trzęsienia ziemi, zatruwa ponadto wodę i środowisko oraz niszczy krajobraz.

Szczelinowanie hydrauliczne (fracking) polega na wtłaczaniu do złoża pod wysokim ciśnieniem wody, piasku i związków chemicznych, by doprowadzić do uwolnienia gazu z łupków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cameron nie zrezygnuje z gazu łupkowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.