Chiny oskarżają Kanadę o mieszanie się w ich wewnętrzne sprawy po uwagach ws. Hongkongu

Chiny oskarżają Kanadę o mieszanie się w ich wewnętrzne sprawy po uwagach ws. Hongkongu
(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

Ambasada Chin w Ottawie oskarżyła w sobotę Kanadę o mieszanie się w wewnętrzne sprawy ChRL po krytycznych uwagach premiera Justina Trudeau ws. wprowadzenia w Hongkongu ustawy o bezpieczeństwie państwowym. Premier Kanady ocenił, że znacząco ogranicza ona wolność.

"Pewne zachodnie kraje, wliczając w to Kanadę, mieszają się w sprawy Hongkongu pod pretekstem praw człowieka, co stanowi poważne pogwałcenie prawa międzynarodowego oraz podstawowych norm stosunków zagranicznych" - głosi komunikat zamieszczony na stronach chińskiej ambasady, w którym uznano też, że wypowiedzi Trudeau są "poważną ingerencją" w wewnętrzne sprawy Chin.

Dzień wcześniej Trudeau poinformował, że w związku z wprowadzonymi w Hongkongu zmianami w prawie dotyczącym bezpieczeństwa Kanada zawiesiła umowę o ekstradycji z Hongkongiem i wstrzymała eksport do tego regionu Chin tzw. wrażliwych towarów.

Premier podkreślił, że Kanada jest w stałym kontakcie z państwami sojuszu wywiadowczego Five Eyes w sprawie Hongkongu. Przypomniał też, że 300 tys. mieszkańców Hongkongu ma kanadyjski paszport, i dodał, że w nadchodzących tygodniach rząd Kanady przyjmie „dodatkowe rozwiązania imigracyjne”.

DEON.PL POLECA

Nowe prawo o bezpieczeństwie narodowym, narzucone przez Pekin Hongkongowi z pominięciem lokalnej władzy ustawodawczej, przewiduje kary nawet dożywotniego więzienia za działalność wywrotową, separatystyczną i terrorystyczną oraz spiskowanie z obcymi siłami w celu podważenia bezpieczeństwa państwowego. Podejrzani będą mogli być sądzeni w Chinach kontynentalnych.

Władze Chin i lojalna wobec nich administracja Hongkongu utrzymują, że ustawa ta jest konieczna, by przywrócić w regionie stabilność po wielomiesięcznych antyrządowych protestach. W opinii Zachodu i lokalnej opozycji ustawa ta niszczy praworządność i ogranicza wolności obywatelskie.

Jak komentuje Reuters, reakcja Pekinu na stanowisko Ottawy pogarsza i tak już napięte stosunki między Kanadą a Chinami.

Na wniosek USA w Kanadzie aresztowano w grudniu 2018 roku wiceprezes chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei, Meng Wanzhou. Chiny odpowiedziały na to zatrzymaniem dwóch obywateli Kanady: byłego dyplomaty Michaela Kovriga i biznesmena Michaela Spavora.

Obaj zostali formalnie aresztowani pod zarzutem zbierania i kradzieży tajemnic państwowych. Meng, prywatnie córka założyciela Huawei, została aresztowana na wniosek władz USA, które zarzucają jej oszustwa w związku z łamaniem sankcji nałożonych na Iran i domagają się jej ekstradycji. W Stanach Zjednoczonych grozi jej wieloletnie więzienie. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny oskarżają Kanadę o mieszanie się w ich wewnętrzne sprawy po uwagach ws. Hongkongu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.