Chiny oskarżają Kanadę o mieszanie się w ich wewnętrzne sprawy po uwagach ws. Hongkongu

Chiny oskarżają Kanadę o mieszanie się w ich wewnętrzne sprawy po uwagach ws. Hongkongu
(fot. depositphotos.com)
3 miesiące temu
PAP / ml

Ambasada Chin w Ottawie oskarżyła w sobotę Kanadę o mieszanie się w wewnętrzne sprawy ChRL po krytycznych uwagach premiera Justina Trudeau ws. wprowadzenia w Hongkongu ustawy o bezpieczeństwie państwowym. Premier Kanady ocenił, że znacząco ogranicza ona wolność.

"Pewne zachodnie kraje, wliczając w to Kanadę, mieszają się w sprawy Hongkongu pod pretekstem praw człowieka, co stanowi poważne pogwałcenie prawa międzynarodowego oraz podstawowych norm stosunków zagranicznych" - głosi komunikat zamieszczony na stronach chińskiej ambasady, w którym uznano też, że wypowiedzi Trudeau są "poważną ingerencją" w wewnętrzne sprawy Chin.

Dzień wcześniej Trudeau poinformował, że w związku z wprowadzonymi w Hongkongu zmianami w prawie dotyczącym bezpieczeństwa Kanada zawiesiła umowę o ekstradycji z Hongkongiem i wstrzymała eksport do tego regionu Chin tzw. wrażliwych towarów.

Premier podkreślił, że Kanada jest w stałym kontakcie z państwami sojuszu wywiadowczego Five Eyes w sprawie Hongkongu. Przypomniał też, że 300 tys. mieszkańców Hongkongu ma kanadyjski paszport, i dodał, że w nadchodzących tygodniach rząd Kanady przyjmie „dodatkowe rozwiązania imigracyjne”.

Nowe prawo o bezpieczeństwie narodowym, narzucone przez Pekin Hongkongowi z pominięciem lokalnej władzy ustawodawczej, przewiduje kary nawet dożywotniego więzienia za działalność wywrotową, separatystyczną i terrorystyczną oraz spiskowanie z obcymi siłami w celu podważenia bezpieczeństwa państwowego. Podejrzani będą mogli być sądzeni w Chinach kontynentalnych.

Władze Chin i lojalna wobec nich administracja Hongkongu utrzymują, że ustawa ta jest konieczna, by przywrócić w regionie stabilność po wielomiesięcznych antyrządowych protestach. W opinii Zachodu i lokalnej opozycji ustawa ta niszczy praworządność i ogranicza wolności obywatelskie.

Jak komentuje Reuters, reakcja Pekinu na stanowisko Ottawy pogarsza i tak już napięte stosunki między Kanadą a Chinami.

Na wniosek USA w Kanadzie aresztowano w grudniu 2018 roku wiceprezes chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei, Meng Wanzhou. Chiny odpowiedziały na to zatrzymaniem dwóch obywateli Kanady: byłego dyplomaty Michaela Kovriga i biznesmena Michaela Spavora.

Obaj zostali formalnie aresztowani pod zarzutem zbierania i kradzieży tajemnic państwowych. Meng, prywatnie córka założyciela Huawei, została aresztowana na wniosek władz USA, które zarzucają jej oszustwa w związku z łamaniem sankcji nałożonych na Iran i domagają się jej ekstradycji. W Stanach Zjednoczonych grozi jej wieloletnie więzienie. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny oskarżają Kanadę o mieszanie się w ich wewnętrzne sprawy po uwagach ws. Hongkongu
Komentarze (1)
TR
~Tamara Rak
4 lipca 2020, 21:55
Cały wolny świat powinien głośno potępić KPCH niestety tylko USA Kanada Australia to robią. Komunisci KPCh ograniczaja wolnosci Honkongu, na terenie Chin są obozy pracy(180 tyś) pobieraja organy do przeszczepow od więźniów sumienia .Wstyd mi za Polski rzad że głośno nie potępia KPCH .My Polacy kochamy wolność nie powinnismy patrzeć obojętnie na to co dzieje sie w Chinach .Polacy dolaczcie do akcji Nie Kupuje Chinskiego.

Skomentuj artykuł

Chiny oskarżają Kanadę o mieszanie się w ich wewnętrzne sprawy po uwagach ws. Hongkongu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.