Coulson i Brooks oskarżeni ws. podsłuchów

Coulson i Brooks oskarżeni ws. podsłuchów
(fot. flickr.com/ by ganatronic)
PAP / ad

Londyńska prokuratura poinformowała we wtorek o postawieniu zarzutów związanych z podsłuchami telefonicznymi Andy'emu Coulsonowi i Rebece Brooks. W centrum tzw. afery podsłuchowej w Wielkiej Brytanii znalazł się tabloid "News of the World".

Coulson został wyznaczony na dyrektora ds. kontaktów z mediami w urzędzie premiera po wyborczym zwycięstwie konserwatystów w maju 2010 roku; ustąpił z tej funkcji na początku 2011 roku po wyjściu na jaw skali podsłuchów. W latach 2007-2010 był spin doktorem Davida Camerona - wówczas lidera opozycji.

W latach 2003-2007 Coulson kierował "NotW", nieukazującą się już gazetą wchodzącą w skład imperium Ruperta Murdocha. Krytycy Camerona twierdzą, że zatrudnił on Coulsona chcąc zapewnić sobie przychylność jego byłego szefa - Murdocha.

DEON.PL POLECA

Rebekah Brooks to była dyrektor wykonawcza News International, brytyjskiej części koncernu medialnego Murdocha; była ona także redaktor naczelną "News of the World" oraz "The Sun".

Przedstawicielka prokuratury Alison Levitt powiedziała dziennikarzom we wtorek, że Coulson i Brooks znaleźli się w grupie osób, którym postawiono zarzuty w związku z ich rolą w przechwytywaniu rozmów ponad 600 ludzi. Niektóre z tych osób zostały oskarżone indywidualnie w związku z podsłuchiwaniem hollywoodzkich gwiazd: Brada Pitta i Angeliny Jolie, piłkarza Wayne'a Rooneya czy byłego członka Beatlesów Paula McCartneya.

Jak sprecyzowano, oskarżono także sześciu innych wysokich rangą byłych dziennikarzy i członków personelu "News of the World". Maksymalna kara za włamania do telefonów to dwa lata w więzieniu i/lub grzywna.

Murdoch został zmuszony do zamknięcia "NotW" w lipcu 2011 roku, gdy wyszły na jaw informacje o wynajmowaniu przez tabloid hakerów i prywatnych detektywów, by włamywali się do skrzynek głosowych w telefonach znanych osobistości i ofiar przestępstw, aby zdobyć informacje.

W czasie, gdy Brooks kierowała "NotW" (2000-03), haker działający na zlecenie tabloidu włamał się do skrzynki głosowej zaginionej dziewczynki Milly Dowler, którą następnie znaleziono zamordowaną, i skasował niektóre wiadomości po ich odsłuchaniu, by zrobić miejsce dla następnych. Skłoniło to policję do przyjęcia błędnej hipotezy, że Dowler żyje, i naraziło "NotW" na zarzut ingerencji w policyjne śledztwo.

Upublicznienie afery podsłuchowej doprowadziło do wszczęcia trzech śledztw: tzw. operacji Elveden w sprawie opłacania przez brytyjskie tabloidy policjantów i urzędników za informacje, głównego śledztwa, tzw. operacji Weeting, która dotyczy działalności hakerów pracujących na zlecenie "NotW", oraz operacji Tuleta, badającej doniesienia o włamaniach do komputerów.

Zamieszanie w skandal Coulsona i Brooks, byłej znajomej Camerona, sprawiło, że ujawnienie podsłuchów przekształciło się w skandal polityczny na skalę krajową, który unaocznił niejasne powiązania między najważniejszymi politykami, policją i mediami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Coulson i Brooks oskarżeni ws. podsłuchów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.