Decyzja UE ws. patentów. Polska nie podpisała

Decyzja UE ws. patentów. Polska nie podpisała
(fot. gluemoon / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

22 kraje Unii Europejskiej podpisały we wtorek w Brukseli międzynarodową umowę o ustanowieniu Jednolitego Sądu Patentowego. Wśród nich nie ma Polski, bo rząd wciąż nie podjął decyzji w tej sprawie.

Brak podpisu pod umową nie oznacza, że Polska nie będzie mogła przystąpić do jednolitego patentu w późniejszym terminie. Na razie jednak zarówno znaczna część polityków, jak i ekspertów, a przede wszystkim pracodawcy wskazują, że byłoby to dla Polski nieopłacalne.
Umowę o ustanowieniu Jednolitego Sądu Patentowego podpisały 22 kraje UE. Oprócz Polski nie zrobiły tego: Bułgaria, Czechy, Hiszpania i Słowenia.
"Dla polskich przedsiębiorców oznacza to, że pomimo tego, że jednolity patent będzie obowiązywał w UE, nie będzie miał on skutku na terytorium Polski" - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli wiceminister gospodarki Andrzej Dycha. Nasi przedsiębiorcy będą mogli chronić swoje rozwiązania poprzez patent składany w Polsce albo w każdym z krajów UE z osobna.
Dycha nie był w stanie powiedzieć, czy i kiedy rząd podejmie decyzję w sprawie podpisania umowy, bo - jak tłumaczył - wciąż trwa dyskusja w tej sprawie. Przypomniał, że w debacie pojawiają się głosy, które mówią o dużych potencjalnych kosztach w przypadku przystąpienia naszego kraju do jednolitego patentu. Nawet jeśli rząd zdecydowałby się na podpisanie umowy, sprawa nie byłaby jeszcze przesądzona, bo później muszą wyrazić zgodę również posłowie, senatorowie i prezydent.
Według ekspertów jednolity patent europejski jest niekorzystny dla Polski, ponieważ faworyzuje duże koncerny, a polska gospodarka opiera się głównie na małych i średnich przedsiębiorstwach.
Z ekspertyzy firmy Deloitte dla Ministerstwa Gospodarki wynika, że jeśli Polska wdrożyłaby nowy system, to koszty spraw sądowych, zakupu licencji, sprawdzania tzw. czystości patentowej oraz koszty dostosowawcze byłyby wyższe w okresie 20 lat o 53 mld zł, niż gdyby Polska tego systemu nie przyjęła. Przez kolejną dekadę koszty te wzrosłyby w sumie do 79,4 mld zł.
Pakiet przepisów, który umożliwia wdrożenie jednolitego patentu w 25 państwach UE, w tym w Polsce, został przyjęty po latach negocjacji w grudniu ubiegłego roku. Uzyskanie jednolitego patentu ma kosztować w ciągu pierwszych 12 przejściowych lat ok. 6,5 tysięcy euro, a później - 5 tysięcy. Tymczasem teraz, według wyliczeń KE, uzyskanie w 27 krajach UE europejskiego patentu (udzielanego w ramach Europejskiej Konwencji Patentowej - EPC) to wydatek rzędu ponad 36 tysięcy euro.
Komisja Europejska przewiduje, że pierwszy jednolity patent będzie wydany w kwietniu 2014 r. - o ile do listopada 2013 r. co najmniej 13 krajów UE ratyfikuje międzyrządową umowę ws. Jednolitego Sądu Patentowego.
O to, czy wprowadzić takie rozwiązanie, Europa spiera się od około 30 lat. W wyniku negocjacji ustalono, że zgłoszenia patentowe mają być składane w języku narodowym wraz z tłumaczeniem na angielski, niemiecki lub francuski, a Europejski Urząd Patentowy ma opracować system tłumaczeń automatycznych. Siedziby Jednolitego Sądu Patentowego mają działać w Monachium, Londynie i Paryżu, a państwa członkowskie mogłyby tworzyć oddziały regionalne i lokalne sądu.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Decyzja UE ws. patentów. Polska nie podpisała
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.