Der Spiegel: tysiące zatrudnionych do walki z terroryzmem

Der Spiegel: tysiące zatrudnionych do walki z terroryzmem
(Fot. shutterstock)
KAI / mc

Podległe niemieckiemu MSW instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju zamierzają zatrudnić w 2017 roku w związku z zagrożeniem terrorystycznym kilka tysięcy nowych pracowników - poinformował w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (AfV) zgłosił zapotrzebowanie na 1000 nowych etatów, co oznacza zwiększenie liczby pracowników o ponad jedną trzecią. Obecnie w tym urzędzie zatrudnionych jest 2,7 tys. funkcjonariuszy. Kierownictwo AfV chce wzmocnić przede wszystkim wydziały zajmujące się walką z terroryzmem i ochroną przed atakami hackerów oraz kontrwywiad.
Zwiększenia zatrudnienia o 2,5 tys. osób domaga się też policja federalna. Dodatkowe siły mają być wykorzystane do wzmocnienia ochrony lotnisk, dworców i granic państwa, a także do deportacji imigrantów, którym odmówiono prawa do azylu w Niemczech.
Obecnie niemiecka policja federalna liczy 41 tys. funkcjonariuszy.
Liderzy CDU, SPD i CSU - partii tworzących koalicyjny rząd Angeli Merkel - uzgodnili w połowie kwietnia, że służby odpowiadające za bezpieczeństwo wewnętrzne otrzymają w związku z zagrożeniem atakami terrorystycznymi większe uprawnienia i więcej pieniędzy. Na zwiększenie liczby etatów zgodę musi jednak wyrazić ministerstwo finansów.
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że ustawa o Federalnym Urzędzie Kryminalnym rozszerzająca uprawnienia służb w walce z terroryzmem jest częściowo sprzeczna z konstytucją. Zdaniem sędziów przepisy dotyczące wykorzystania informacji zdobytych w wyniku działań operacyjnych, w tym podsłuchów w mieszkaniach i kontroli serwerów za pomocą specjalnego programu, muszą być bardziej precyzyjne i skutecznie zapobiegać naruszeniu sfery prywatnej.
Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere powiedział "Spieglowi", że decyzja TK "nie ułatwi" walki z terroryzmem. Dodał, że nie podziela niektórych zastrzeżeń sędziów, szczególnie tych dotyczących współpracy ze służbami innych krajów.
"Wymiana informacji jest kluczem do sukcesu w walce z terrorystami" - podkreślił minister.
TK zastrzegł, że przekazywanie zdobytych informacji służbom zagranicznym, szczególnie pozaeuropejskim, może nastąpić tylko po uzyskaniu pewności, że przestrzegają one ochrony danych i nie wykorzystają ich do działań naruszających prawa człowieka.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Der Spiegel: tysiące zatrudnionych do walki z terroryzmem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.