Do 2030 roku można zapobiec śmierci 69 milionów dzieci
Międzynarodowy Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) wezwał do jak najszybszej poprawy sytuacji dzieci na świecie.
Z przedstawionego 28 czerwca w Nowym Jorku raportu tej organizacji wynika, że do 2030 roku 69 milionom dzieci grozi śmierć na skutek chorób, którym można zapobiec, a 167 milionów dzieci żyje w nędzy. Ponadto 750 milionów kobiet wyszło za mąż już jako dziewczynki.
W tej sytuacji Fundusz ostrzegł, że w ciągu najbliższych 14 lat mogą nie zostać zrealizowane cele zrównoważonego rozwoju. Według sekretarza generalnego organizacji Anthony’ego Lake’a "ten ogarniający wszystkie pokolenia krwioobieg ubóstwa i wykluczenia" zagraża przyszłości całego społeczeństwa. "Stoimy przed wyborem: albo zainwestujemy teraz w te dzieci, albo dopuścimy do tego, że nasz świat będzie jeszcze bardziej podzielony i jeszcze bardziej niesprawiedliwy" - oświadczył Lake podczas prezentacji raportu "O sytuacji dzieci 2016".
Z analizy wynika, że lepszy świat dla dzieci jest możliwy a te żyjące obecnie w ubóstwie nie muszą być przez całe życie skazane na zwątpienie i wykluczenie. Na konkretnych przykładach pokazano, że niesprawiedliwości można uniknąć, jeśli rządy będą bardziej inwestowały w równe szanse dla dzieci. Na przykład raport zwraca uwagę, że dzieci, które dzisiaj przychodzą na świat, są znacznie mniej narażone na ubóstwo niż te urodzone na początku XXI wieku i mają one o 40 proc. większą szansę dożycia do piątego roku życia i pójścia do szkoły.
Według UNICEF najbardziej skutecznym środkiem przeciwko ubóstwu i wykluczeniu jest oświata. Mimo to w dalszym ciągu 124 miliony dzieci nie chodzi do szkół. Pilnie potrzebne są inwestycje w zakresie szkolnictwa dla najbiedniejszych dzieci. Raport wskazuje, że każdy dodatkowy rok szkolny podwyższa przyszłe dochody dzieci o ok. 10 proc. Ponadto każdy dodatkowy rok szkolny ukończony przez młodzież zmniejsza stopień ubóstwa kraju, w którym ona mieszka, średnio o 9 procent.
Z dokumentu UNICEF wynika ponadto, że od 1990 poprawia się sytuacja najmłodszych: o połowę zmalała liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie. W 129 krajach tyle samo dziewcząt i chłopców uczęszcza do szkół. Dzięki programom szczepień spadły o 79 proc. zachorowania na odrę, dzięki czemu w latach 2000-14 można było uratować życie 17 milionów dzieci.
UNICEF powstał w rok po II wojnie światowej z inicjatywy Polaka żydowskiego pochodzenia dr. Ludwika Rajchmana (1881-1965) - bakteriologa i działacza społecznego. Oficjalnie został powołany 11 grudnia 1946 roku uchwałą Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Głównym celem Funduszu jest pomaganie dzieciom w zakresie wyżywienia, ochrony zdrowia, ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem oraz oświaty. Siedzibą tej ogólnoświatowej organizacji jest Nowy Jork, a w wielu krajach znajdują się Komitety Narodowe - Polski KN UNICEF mieści się w Warszawie.
Po 1954, gdy UNICEF stał się częścią struktur ONZ, jego zakres działania znacznie się poszerzył. Organizacja zajmuje się nie tylko opieką lekarską i pomocą w sytuacjach kryzysowych, ale także zapewnieniem podstawowego wykształcenia wszystkim dzieciom w krajach rozwijających się. Za swoją działalność UNICEF otrzymał w 1965 Pokojową Nagrodę Nobla.
Organizacja przyczyniła się też do uchwalenia przez ONZ w 1989 Konwencji Praw Dziecka. Co roku na Boże Narodzenie UNICEF wydaje specjalne kartki pocztowe, z których dochód przeznacza na swoją działalność. Oprócz tego przez cały rok sprzedaje wyroby charytatywne.
Skomentuj artykuł