Dzieci nielegalnie deportowane z Ukrainy będą adoptowane przez Rosjan?

Dzieci nielegalnie deportowane z Ukrainy będą adoptowane przez Rosjan?
Ukraińskie dzieci są nielegalnie wywożone do Rosji. Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

Dzieci przymusowo deportowane z Ukrainy do Rosji mogą być nielegalnie adoptowane przez rosyjskie rodziny - alarmuje w czwartkowym oświadczeniu MSZ Ukrainy. Szczególny niepokój resortu wywołują porozumienia Moskwy w tym względzie z samozwańczymi Doniecką i Ługańską Republiką Ludową.

 

DEON.PL POLECAMinisterstwo oświaty Rosji zamierza zawrzeć porozumienia z okupacyjnymi władzami tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Na mocy tych "umów" można byłoby przekazywać do rosyjskich rodzin dzieci nielegalnie wywiezione z Ukrainy - przekazał resort dyplomacji.

Najbardziej narażone na ten proceder miałyby być "dzieci-sieroty pozbawione opieki rodzicielskiej, a także dzieci, których rodzice zginęli w wyniku agresji Rosji na Ukrainę". W ocenie MSZ takie działania Kremla mogą zostać zakwalifikowane jako uprowadzanie dzieci, co stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego, w tym Konwencji o Prawach Dziecka; Ukraina i Rosja są stronami tego porozumienia.

 

Poinformowano, że strona ukraińska zwróci się w sprawie nielegalnie deportowanych dzieci do Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, UNICEF, Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Dzieci i Konfliktów Zbrojnych, a także Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci.

11 kwietnia ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa przekazała, że rosyjskie media doniosły o ponad 700 tys. osób wywiezionych do Rosji z Ukrainy, w tym ponad 131 tys. dzieci. Z samego Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - według tych źródeł - miano wywieźć 134 tys. osób. W ocenie władz Mariupola potwierdzono dotąd informacje o przymusowym deportowaniu przez Rosjan 33 tys. mieszkańców miasta. Wywieziono ich do Rosji i kontrolowanej przez separatystów części obwodu donieckiego. 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agata Adaszyńska-Blacha, Michał Kuś

Poradź sobie z odrzuceniem. I odzyskaj własne życie!

Najprawdopodobniej każdy doświadczył go przynajmniej raz w swoim życiu. Bliscy zapomnieli o twoich urodzinach. Nie zaproszono cię na imprezę klasową. Zostałeś wybrany jako ostatni do składu drużyny...

Skomentuj artykuł

Dzieci nielegalnie deportowane z Ukrainy będą adoptowane przez Rosjan?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.