Eurodeputowani za zniesieniem przez UE wiz dla Gruzinów

Eurodeputowani za zniesieniem przez UE wiz dla Gruzinów
(fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ)
3 lata temu
PAP / psd

Parlament Europejski dał w czwartek zielone światło dla zniesienia przez UE wiz dla obywateli Gruzji. Za wpisaniem Gruzji na listę krajów o ruchu bezwizowym z Unią Europejską głosowało 553 europosłów, 66 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

Aby decyzja weszła w życie, konieczna jest jeszcze zgoda rządów państw unijnych.

Gdy to nastąpi, obywatele Gruzji, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

"Zniesienie wiz przybliża Gruzję do Unii Europejskiej" - oświadczyła autorka sprawozdania PE w tej sprawie centroprawicowa europosłanka z Bułgarii Maria Gabriel. Podkreśliła, że Gruzja przeprowadziła szerokie i kompleksowe reformy, by spełnić kryteria ruchu bezwizowego. W raporcie PE zastrzeżono, że Komisja Europejska będzie kontrolować, czy Gruzja nadal wypełnia te kryteria, szczególnie w dziedzinie walki ze zorganizowaną przestępczością.

Także polska europosłanka Anna Fotyga (PiS) podkreśliła, że pomyślne zakończenie procesu liberalizacji wizowej ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia partnerstwa między UE a Gruzją, a także dla wzmacniania procesów demokratycznych w tym kraju. "Cieszę się z tej decyzji (PE) i liczę na szybkie działania w sprawie Ukrainy" - oświadczyła Fotyga, cytowana w komunikacie prasowym. Ukraińcy wciąż czekają na ostateczne decyzje UE w sprawie zniesienia wiz.

Komisja Europejska już wiosną ubiegłego roku uznała, że Gruzja i Ukraina spełniły warunki liberalizacji wizowej i zaleciła zniesienie obowiązku wizowego. Kraje UE zwlekały z decyzją m.in. ze względu na obawy przed wzrostem imigracji z tych dwóch państw.

Zastrzeżenia zgłaszały m.in. Niemcy i Francja, gdzie w tym roku odbędą się wybory. Dlatego domagały się równoczesnego przyjęcia przepisów, które ułatwi czasowe przywracanie wiz, np. w sytuacji znaczącego napływu azylantów z danego kraju czy braku współpracy w kwestii readmisji migrantów. Przepisy takie przyjęto w grudniu 2016 roku, co odblokowało kwestię liberalizacji wizowej dla Ukrainy i Gruzji.

Decyzje w sprawie zniesienia wiz mają wejść w życie równocześnie z przepisami w sprawie przywracania obowiązku wizowego w nadzwyczajnych sytuacjach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Eurodeputowani za zniesieniem przez UE wiz dla Gruzinów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Eurodeputowani za zniesieniem przez UE wiz dla Gruzinów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.